• Kategorie
 • Szukaj
 • tanie gry planszowe

Tanie gry planszowe i nie tylko

 

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Są również edukacyjne, ale to nie znaczy, że są nudne! Istnieje wiele różnych rodzajów gier planszowych, więc łatwo znaleźć taką, która odpowiada Twoim zainteresowaniom.

Nie musisz też być ekspertem w graniu w gry planszowe. Możesz grać z ludźmi w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności!

Jeśli chcesz tanią grę planszową, która jest bardziej grą imprezową, wypróbuj "Tabu". Założenie jest proste: gracze muszą odgadnąć słowo, które próbuje powiedzieć ich kolega z drużyny, nie używając żadnego z podanych słów ani nie udzielając wskazówek. To świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

 

 

Gry wielkoformatowe

Gry wielkoformatowe to takie, które zajmują dużo miejsca. Zazwyczaj mają duże kartonowe kawałki lub plastikowe miniatury i często są zaprojektowane tak, aby można było grać z wieloma graczami w tej samej przestrzeni jednocześnie. Przykłady obejmują:

 • Gry, w których musisz umieścić płytki na planszy (jak Carcassonne)
 • Gra, w której buduje się własne miasto z kartonowych kawałków (np. Catan).

 

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to wspaniały sposób na zaangażowanie dzieci w naukę, czy to słownictwa, liczenia czy kolorów. Najlepszą częścią zabawek edukacyjnych jest to, że są one zabawne zarówno dla dzieci jak i rodziców!

Zabawki edukacyjne są zaprojektowane tak, aby uczyć dzieci nowych umiejętności i koncepcji. Wiele z nich zachęca do kreatywności i wyobraźni poprzez zabawę, co pomaga rozwijać umiejętności społeczne dziecka, a także jego rozwój poznawczy. Poniższe zabawki zostały specjalnie wybrane ze względu na wartość edukacyjną, jaką zapewniają dzieciom; przedmioty te pomogą Twoim maluchom nauczyć się podstawowych pojęć, takich jak kolory czy liczby, jednocześnie świetnie się bawiąc!

 

 

Polecane gry planszowe

 • Family Game Night
 • Gra, którą każdy może się cieszyć. Świetna na rodzinny wieczór lub do grania z przyjaciółmi i rodziną.
 • Gry karciane
 • Gra karciana, która jest zabawna dla wszystkich grup wiekowych, łatwa do nauczenia i szybka do gry! Gracze muszą używać strategii i szczęścia, aby wygrać tę wymagającą grę karcianą. Celem gry jest pozbycie się wszystkich swoich kart najpierw poprzez dopasowanie garniturów lub numerów poprzez odwrócenie jednego, aż do momentu, gdy nie będziesz mógł utknąć ze zbyt dużą ilością kart w ręce na raz!
 • Gry w kości: Jenga & Yahtzee

 

Edycja polska światowych pozycji gier planszowych

Polskie wydanie światowych hitów to sprawdzone pozycje gwarantujące świetną zabawę.

Polish edition czyli polskie wydanie. Jest to również polskie wydanie, ale nazywa się tak tylko dlatego, że są dwa wydania: angielska wersja językowa i polska wersja językowa. Polskie wydanie to trochę więcej niż zwykła wersja czegoś, ponieważ zostało przetłumaczone na inny język (w tym przypadku z angielskiego na polski).

 

 

Gra towarzyska

Gry imprezowe to świetna zabawa. Są też świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi i dobrą zabawę, niezależnie od tego, czy jesteś w swoim ulubionym barze, czy po prostu spędzasz czas z przyjaciółmi. Gram w gry towarzyskie od lat i przekonałem się, że są one o wiele bardziej wartościowe niż gry planszowe (czy nawet gry wideo).

Jeśli chcesz wejść w świat gier imprezowych/towarzyskich, ale nie wiesz od czego zacząć, sprawdź moją listę najlepszych gier imprezowych na Steamie!

 

 

Karty dżentelmenów

Karty Dżentelmenów to tradycyjna gra karciana, która cieszy rodziny od pokoleń. Jest to zabawny sposób na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi, a także idealny na imprezy. Jeśli szukasz gry, w którą można grać w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy na wakacjach, Karty Dżentelmenów są właśnie tym!

 

Gra Gentlemen's Cards rozpoczyna się od tego, że każdy gracz dobiera pięć kart (krupier bierze sześć). Następnie krupier wykłada siedem zakrytych kart w trzech rzędach po trzy karty w każdym. Używając sztuczek, które mają w ręku, gracze próbują stworzyć zestawy lub rundy kart z siedmiu zakrytych stosów; te zestawy muszą składać się w całości z jednego koloru i nie mogą zawierać duplikatów kart (na przykład: dwie trójki razem byłyby nieważne). Gdy wszyscy gracze złożą swoje oferty, wszystkie pozostałe zakryte stosy są odwracane jednocześnie i każdy stara się jak najszybciej połączyć swoje ręce w ważne kombinacje. Pierwsza osoba, która to zrobi, wygrywa wszystkie żetony postawione w tej rundzie w fazie licytacji!

 

 

Gry podwórkowe

Gry podwórkowe są świetnym sposobem na zebranie ludzi dla zabawy i ćwiczeń, ale są też świetnym pretekstem do zorganizowania imprezy. Nasze ulubione to golf, krokiet, badminton, kręgle i tenis. Każda gra podwórkowa może być rozgrywana samodzielnie lub w połączeniu z inną grą - na przykład gracze badmintona mogą na zmianę serwować, podczas gdy inni grają w krokieta w pobliżu.

 

Mini Golf

Golf jest prosty: Spróbuj dostać piłkę do dołka przy jak najmniejszej liczbie uderzeń! Jeśli w grupie jest mniej niż cztery osoby (lub więcej dołków), użyj dodatkowego zestawu kijów należącego do kogoś, kto nie bierze udziału w tej rundzie gry. Flagstick jest opcjonalny, ale ułatwia grę początkującym, którzy nie są jeszcze przyzwyczajeni do czytania greena! Green fee jest tańsze niż na tradycyjnych polach golfowych, ponieważ nie pobieramy opłat w zależności od odległości pokonanej przez Twoją piłkę podczas gry (zamiast tego polegamy na zasadach dotyczących tego, ile uderzeń musi być wykonanych, zanim ktoś inny będzie mógł odłożyć swoją piłkę).

 

Jenga

Jenga to gra fizyczna i umysłowa. Opiera się na procesie ostrożnego usuwania bloków ze stosu i umieszczania ich na górze, równoważąc je w miarę upływu czasu. Celem jest zbudowanie wysokiej wieży!

W grze Jenga używa się 54 drewnianych bloków, które układa się w trzech rzędach; w każdym rzędzie jest 18 poziomów (z wyjątkiem poziomu 4). Gracze na zmianę usuwają po jednym klocku z wieży, balansując nim na szczycie wieży, aż spadnie - i odpadasz! Wygrywa ten, kto pierwszy zbuduje własną wieżę, nie doprowadzając do jej zawalenia.

 

Przepraszamy!

 • Przedmiotem gry jest bycie pierwszą osobą, która obejdzie planszę raz, lądując na wszystkich swoich miejscach.
 • Gracze toczą dwie matryce i przesuwają swoje kawałki zgodnie z tym, jak na nich wylądują.
 • Jeśli wylądujesz na czyimś miejscu, musisz stracić jedną kartę z ręki. Jeśli nie ma żadnych kart na ręce, możesz nic nie robić lub wziąć kartę od każdego gracza, który ma na ręce kartę pasującą do tego, co zostało wyrzucone podczas twojej tury.
 • Jeśli gracz wyląduje na czyimś miejscu, na którym znajduje się już karta, ten gracz musi dobrać dwie karty ze stosu lub przekazać jedną kartę z ręki innemu graczowi (o ile ta akcja nie przekracza pięciu kart). Trwa to do momentu, gdy wszyscy gracze będą mieli okazję wymienić się kartami lądując na miejscach, na których znajdują się żetony innych graczy; następnie wszystkie zgromadzone punkty są podliczane i dodawane do końcowego wyniku każdego gracza na koniec gry - wygrywa ten, kto zdobył najwięcej punktów w czasie!

Monopoly

Monopoly to gra planszowa, w której gracze rywalizują o przekształcenie najbardziej bezwartościowych nieruchomości w wartościowe, kupując je, rozwijając, a następnie sprzedając po wyższej cenie.

Celem gry jest zostanie najbogatszym graczem w Monopoly poprzez zbieranie czynszu na swoich nieruchomościach i obciążanie przeciwników, gdy lądują na twoich.

Będziesz musiał mądrze inwestować, aby zbudować swoje imperium nieruchomości. Będziesz mógł wydać część swojej ciężko zarobionej gotówki na luksusowe przedmioty, takie jak hotele, a nawet mieć szansę na zakup ziemi od innych graczy.

Zwycięzcą jest osoba, która zdobyła wystarczającą ilość bogactwa (w funtach). Przeciętny czas gry w jedną rundę Monopoly to około 2 godziny, ale przy trzech lub czterech graczach może to trwać dłużej niż się spodziewasz!

 

Trivial Pursuit

Trivial Pursuit to gra planszowa, która sprawdza wiedzę graczy z różnych dziedzin, m.in. historii, geografii i rozrywki.

Celem gry jest poprawne odpowiadanie na pytania i zbieranie klinów. Gracze na zmianę kręcą kołem i poruszają się po planszy gry, aż dotrą do jednego ze swoich kolorowych miejsc. Następnie wybierają kategorię, o której chcą odpowiadać na pytania, aż jedna osoba zbierze wszystkie sześć klinów po swojej stronie planszy lub zdobędzie wystarczającą liczbę punktów do zwycięstwa.

 

Yahtzee

Yahtzee to gra w kości, w której gracze toczą pięć kości do trzech razy. Przedmiotem gry jest zdobywanie punktów poprzez toczenie określonych kombinacji kości.

W Yahtzee istnieje 13 kategorii punktacji: cztery rogi, tylko środkowa kość, full house (trzy różne symbole), mały strit (pięć kolejnych liczb), duży strit (siedem kolejnych liczb), Yahtzee lub "5 of a kind" (pięć z jednej liczby).

 

Scrabble

Jeśli szukasz dobrej gry słownej, która nie zawiera płytek Scrabble, to jest to gra dla Ciebie. Posiada wszystkie elementy, które czynią Scrabble wspaniałym: strategię i szczęście, ale z twistem, który może stać się dość gorączkowy w czasach.

Dla 2-4 graczy w wieku 8 lat i więcej, ta gra planszowa jest świetna dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ wymaga trochę strategii i szczęścia, a także dobrych umiejętności komunikacyjnych! Młodsze dzieci nadal będą w stanie grać z minimalną pomocą osoby dorosłej ze względu na łatwą mechanikę rozgrywki; jednak wymaga ona więcej strategii niż inne gry na naszej liście, takie jak Monopoly lub Life (które są również świetne, jeśli chcesz czegoś nowego).

 

Ryzyko

Ryzyko to klasyczna gra o dominacji nad światem. Gracze na zmianę umieszczają swoje armie na planszy, a ich celem jest kontrolowanie jak największego terytorium. Gracz wygrywa, gdy zajmie wszystkie terytoria przeciwnika, ale aby to zrobić, musi zdecydować, kiedy atakować, a kiedy się bronić.

 

Blokus

Blokus to strategiczna gra planszowa, w której gracze umieszczają kolorowe elementy na planszy, aby zdobyć terytorium. Gra jest przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech graczy i trwa około 15-30 minut.

Każdy gracz rozpoczyna grę z siatką 10x10 pustych bloków, z których każdy ma cztery krawędzie i jedną twarz, która może być kolorowa. Gracze na zmianę umieszczają swoje klocki na planszy, ale muszą je umieścić tak, aby dotykały co najmniej jednego innego klocka tego samego koloru. Mogą również obracać swoje kawałki w trakcie układania (ale nie mogą ich przesuwać). Podczas gry w więcej niż 2 osoby niektórzy gracze otrzymają dodatkowe tury, ponieważ w tej grze jest więcej dostępnych klocków niż graczy.

 

Pictionary

Pictionary jest świetną grą dla całej rodziny, a także jest super łatwy do nauczenia. To w zasadzie tylko rysunkowe szarady; rysujesz coś, a potem inni próbują zgadnąć, co to jest. Najtrudniejsze jest to, że jeden gracz rysuje słowo, a drugi musi narysować obiekt, który pasuje do tego słowa, nie używając żadnej części ciała ani nie dotykając niczego przed sobą (nawet jeśli wygląda to tak, jakby używał rąk).

Gracz, który zgadnie poprawnie, otrzymuje punkty. Jeśli nikt nie zgadnie poprawnie, to wszyscy tracą punkty! Chodzi o zdobycie jak największej liczby punktów, aby wygrać tę grę! Możecie śledzić wyniki na koniec każdej rundy lub po prostu grać do momentu, aż ktoś zdobędzie wystarczającą liczbę punktów, aby wygrać... ale nie zapomnijcie - musicie powiedzieć "groch" za każdym razem, gdy ktoś powie "ogórek"!

 

 

 

Podsumowanie jeśli chodzi o tanie gry planszowe

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Są też świetnym sposobem na naukę strategii i rozwiązywania problemów. Istnieje wiele różnych rodzajów gier planszowych, więc możesz znaleźć coś, co odpowiada Twoim potrzebom:

 

 • Strategia: Szachy, Warcaby, Othello
 • Historia: Ryzyko
 • Family Fun: Monopoly, Jenga
 • Trivia: Trivial Pursuit

Mamy nadzieję, że nasza lista tanich gier planszowych dał kilka pomysłów na następny wieczór gry. Chcemy również przypomnieć, że istnieje wiele więcej gier tam niż tylko te dziesięć-najważniejsze jest, aby dobrze się bawić!