Kuku Junior - Gra Karciana
Gra karciana Kuku to prosta i towarzyska gra dla 2-4 graczy, polegająca na zbieraniu trzech kart tej samej wartości lub koloru. Gra jest przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a jej zasady są łatwe do nauczenia się.
Kuku gra karciana - na skróty popularnej gry kuku
Towarzyska gra karciana przeznaczona dla 2 do 4 graczy
Zawartość:
24 karty gry + jedna karta "instrukcja"
Przebieg rozgrywki i zasady kuku:
Należy rozdać graczom karty po trzy sztuki. Jeden gracz posiada cztery karty, czyli jedną nadmiarową kartę. Reszta kart tworzy stos.
Po rozdaniu kart pozostali gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara przekazują sobie po jednej nadmiarowej karcie. Karty gracz odkłada na bok, które wróciły do niego ponownie nadmiarowa karta. Dobiera nową ze stosu.
Celem gry i wygranie rozdania:
Jeżeli któryś z graczy zbierze trzy karty tej samej wartości lub w takim samym kolorze, wygrywa gracz i krzyknie KUKU.
Opis poniżej dla osób bardziej wymagających :)
Poznaj zalety gry kuku dla dzieci
Nie od dziś wiadomo, że gry karciane dla dzieci rozwijają, uczą przewidywania ruchów przeciwników i ćwiczą bystrość. Kształtują też pozytywnie instynkt rywalizacji oraz refleks. Dokładnie dlatego Gra Kuku dla dzieci jest polecana przez pedagogów i psychologów. Dodatkowo cieszy się powodzeniem bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ pozwala skutecznie zaangażować najmłodszych. Jest świetną alternatywą dla gier na telefonach czy tabletach. A to jest na wagę złota, tak samo jak umiejętności zabawy w grupie.
W czasach, gdy wiele osób żartuje, że dzieci rodzą się ze smartfonem w ręku, ważne jest by ta przenośnia miała jak najmniej wspólnego z rzeczywistością. W związku z tym po pierwsze warto jest dbać o wzmacnianie więzi społecznych. Po drugie pielęgnować umiejętności spędzania wspólnie czasu. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych. Jeśli małe dzieci nie nauczą się współgrania z innymi i radzenia sobie z emocjami (tymi związanymi i z wygraną, i z przegraną), to w dorosłości może odbijać się to niekorzystnie w każdej sferze ich życia.
I tutaj nadchodzi z pomocą gra Kuku dla dzieci, która ze swoimi prostymi zasadami wciągnie każdego malucha. Karciana gra Kuku może być świetnym „przełamywaczem" pierwszych lodów w nowym miejscu. Pierwszy dzień w przedszkolu i szkole, a także na koloniach i obozach to dla najmłodszych ogromne przeżycie. Gra kuku pozwoli rozładować stres i zintegrować się. Zasady tej karcianki są mało skomplikowane. Dlatego też idealnie sprawdza się wśród niecierpliwych i szybko nudzących się maluchów. Nie trzeba dużo czasu na tłumaczenie reguł gry. Nie ma też obaw, że ktoś ich nie zrozumie, ponieważ są wyjątkowo proste. A do tego duża dynamika gry i zdobywanie punktów podkręcają atmosferę w trakcie zabawy.
Gry w karty kuku - Dlaczego są tak popularne?
Choć pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl zabawę i relaks, to naukowcy już dawno udowodnili, że gry karciane wyjątkowo dobrze wpływają na zdolności umysłowe. Nic więc dziwnego, że już od najmłodszych lat w popularne karcianki gra się w domu, przedszkolu czy w klubach dla maluchów. Na nudę w tym temacie z pewnością nie można narzekać, ponieważ gry karciane dla dzieci są wyjątkowo zróżnicowane. Kolory, figury, obrazki, opakowania gier karcianych, a także zasady pozwalają na ich rozmaite wykorzystanie - od zabawy po naukę. Jedna z najpopularniejszych karcianek dla najmłodszych to gra Kuku Junior . Dlaczego Kuku dla dzieci cieszy się takim wzięciem? Powodów jest kilka.
Klasyczna gra w kuku.
Każdy, kto choć trochę pamięta „dawne czasy", doskonale zna grę w „kuku". Ta karcianka potrafi zająć graczy na długi czas. Jej zasady nie są skomplikowane, a dodatkowo nie ma ograniczeń co do liczby graczy. Dzięki temu szybko i z łatwością można połknąć bakcyla Kuku.
Do tradycyjnej gry Kuku potrzebna jest talia 52 kart. Nie ma znaczenia hierarchia figur, ponieważ o wygranej decyduje to, kto pierwszy zbierze trzy pasujące do siebie karty. Krótko mówiąc w Kuku wygrywa osoba, która będzie miała trzy karty tego samego koloru lub trzy identyczne figury. Może o tym zdecydować łut szczęścia, a wówczas wygraną można cieszyć się już chwilę po rozdaniu kart. Oczywiście taki fart nie zdarza się często. Śmiało jednak można powiedzieć, że gra Kuku jest wyjątkowo dynamiczna i pojedyncze rozgrywki nie trwają długo.
Kuku gra karciana - Historia
Zanim przedstawimy zasady gry Kuku dla dzieci, kilka słów o jej historii. Gra Kuku jest zmodyfikowaną wersją innej popularnej gry karcianej- Kenta. Kent pierwotnie nazywał się „Cuadrado", co oznacza „kant" z języka hiszpańskiego. Karcianka pochodzi bowiem z okolic Hiszpanii, a dokładnie Kraju Basków. Źródła podają, że do Polski grę wprowadził niejaki Jon Garcia. Niestety nie jest wiadome jak dokładnie rozpoczęły się pierwsze rozgrywki Kenta w Polsce, ale gra stała się na pewno niezwykle popularna. W konsekwencji z czasem zrodziła się z niej nieco prostsza, bardziej przyjazna wersja dla dzieci - gra Kuku Junior.
Kuku gra karciana dla dzieci.
Klasyczne Kuku to gra, w którą śmiało mogą grać dzieci. Jednak na fali popularności tej karcianki powstały wersje gry Kuku dla najmłodszych. Producenci gier karcianych bez wątpienia stanęli na wysokości zadania, ponieważ gra Kuku Junior naprawdę podoba się małym graczom. Oczywiście Kuku Junior różni się od klasycznych kart. Inna jest kolorystyka, a figury zastąpione zostały przez... zwierzęta. Wiadomo przecież, że dzieci uwielbiają zwierzaki. I właśnie tu dotarliśmy do miejsca, w którym wyjaśnimy, dlaczego najmłodsi tak bardzo lubią grę Kuku Junior.
Kuku Junior to kolorystyka dopasowana do najmłodszych odbiorców.
Tradycyjna talia kart ma określoną kolorystykę. Ani czerwony ani tym bardziej czarny nie sprzyjają maluchom. Czarny tworzy poczucie ciężaru i przygnębienia. Działa przez to wyjątkowo negatywnie na dzieci. A zarówno kolory otoczenia jak i zabawek wpływają na ich rozwój. Dlatego, kiedy dorośli wybierają rozmaite przedmioty warto, żeby zwracali uwagę na ich barwy. Świadome budowanie dziecięcego świata jest bardzo ważne. Właściwy dobór kolorów kształtuje m.in. dalszą postawę i wrażliwość. Jaki płynie z tego wniosek? W Kuku warto grać z małymi graczami dedykowanymi kartami.
Gra Kuku Junior doskonale wpisuje się w barwy dziecięcych emocji. To między innymi dlatego mali gracze tak bardzo lubią tę zabawę. Delikatne, stonowane barwy są przyjazne i budzą pozytywne emocje. Co za tym idzie, gra Kuku dla dzieci to świetny sposób na zabawę pełną pozytywnych wibracji.
Kuku karty - Co znajduje się na kartach?
Zwierzęta, czyli to co dzieci kochają najbardziej . Kolejny powód, który sprawił, że gra karciana Kuku Junior skradła serca maluchów, to zwierzątka. Znajdziemy je zarówno na opakowaniu, jak i przede wszystkim na kartach. mrówkę, pieska, rekina, żabę, słonia oraz osiołka - to tylko kliku bohaterów z talii 24 kart. Ilustracje w realistyczny, ale też bajkowy sposób pokazują zwierzęta. Mają one wszystkie charakterystyczne dla siebie cechy. I tu nie chodzi tylko o wygląd. Gra Kuku Junior pokazuje również np. pracowitość mrówki, czy uparty osiłek. Dzięki temu mali gracze bawiąc się jednocześnie zdobywają wiedzę. I tu przechodzimy do następnej odpowiedzi na pytanie dlaczego dzieci tak bardzo lubią Kuku Junior.
Gra Kuku Junior to nauka przez świetną zabawę. Kuku jako edukacyjna gra karciana.
Ta prosta gra karciana dla dzieci jest doskonałym sposobem na naukę w formie zabawy. Pozwala już od najmłodszych lat poznawać świat pokonując kolejne etapy trudności. Maluchy utrwalają kolory, nieco starsze dzieci poznają zwierzęta i ich cechy, a starszaki mogą ćwiczyć uczenie się liter i czytanie. Na każdej karcie Kuku Junior znajdują się dwa napisy. Jeden dotyczy koloru karty, a drugi to nazwa zwierzątka znajdującego się na obrazku. Dlatego gra dla dzieci Kuku Junior jest doskonałą zabawą dla dzieci w różnym wieku. Oczywiście doskonali ona także logiczne myślenie, strategiczne działanie, a także jest świetnym pamięciowym treningiem. Bezcenne jest również ćwiczenie umiejętności interpersonalnych. A jak powszechnie wiadomo nauka przez zabawę sprawia dzieciom ogromną frajdę. Dlatego właśnie tak chętnie sięgają po karciankę Kuku Junior. Gwarantujemy, że jeśli znajdzie się ona na przedszkolnej półce z zabawkami albo też w domowym kąciku z grami, to z pewnością będzie jedną z ulubionych zabaw. Zapewni relaks, rozrywkę, naukę, a dodatkowo skutecznie odciągnie od telewizora czy tabletu.
Przygotowanie do gry w kuku
W Kuku nie ma ograniczeń ilości graczy, dzięki temu gra świetnie sprawdza się w warunkach przedszkolnych, szkolnych i towarzyskich. Możliwe jest granie w Kuku we dwójkę, ale większą gromadką jest zdecydowanie weselej. Dodatkową frajdą są różne rodzaje gry Kuku dla dzieci . Kuku ze zwierzątkami czy Kuku z sylabami nie tylko bawią, ale też uczą. Jedyne ograniczenie może stanowić ilość kart, jednak to nie jest problem, ponieważ talie z łatwością można łączyć się, w związku z czym ilość graczy może być naprawdę duża.
Jak się gra w kuku? Zasady gry w kuku.
Jak się gra w Kuku? Osoba tasująca rozdaje graczom po trzy karty. Sama dla siebie dobiera czwartą, która jest przechodnią i w ten sposób rozpoczyna grę. Karty rozdaje się zgodnie ze wskazówkami ruchów zegara. Jeśli do gracza wróci ta sama karta, odkłada ją na bok i bierze ze stosu nową kartę. Odłożone karty na bok będą tworzyć nowy stos kart zakrytych - oczywiście przetasowane przed użyciem. Każdy gracz dąży do tego, aby uzbierać trzy karty w tym samym kolorze albo w tej samej figurze, znaku, sylabie (w zależności od rodzaju Kuku). Aby to zrobić pozbywa się w swojej kolejce czwartej karty, która najmniej pasuje do reszty. Oczywiście czasami trudno jest wyczuć co warto oddać. Tu potrzeba trochę farta. Ten, kto pierwszy skompletuje trzy karty jednego typu krzyczy KUKU i jest wygranym. Uwaga. Jeśli ta osoba nie krzyknie kuku, a reszta graczy krzyknie KUKU wówczas osoba ta przegrywa. Rundy można powtarzać tak długo dopóki wszyscy będą chcieli grać. Adrenaliny dodaje stworzenie rankingu i zapisywanie kto i ile razy wygrał.
Oczywiście można zagrać na wersję z karami. "Kary" muszą być dostosowane do wieku dzieci, aby gra przynosiła wiele zabawy i uśmiechu. Przykładowo przegrany gracz może zaśpiewać piosenkę, wyrecytować wierszyk, zrobić pajacyka czy udawać głos wybranego zwierzaka.
Dla starszych dzieci można wprowadzić odgadywanie kuku przez przegranego gracza. W sytuacji, gdy wszyscy gracze poza jednym mają zebrane kuku, wówczas gra się kończy a przegrany gracz musi odgadnąć kuku innych graczy. Dzięki odgadnięciu kuku innego gracza, przegrany gracz odkupuje swoją karę.
Przekonaj się sam jak można super spędzić czas podczas gry karcianej kuku junior.
Gra Kuku dla dzieci nie jest strategiczną karcianką, ale z pewnością uczy logicznego myślenia i ćwiczy pamięć. Poprzez zapamiętywanie jakie karty przekazuje się kolejnej osobie, można przewidzieć, które karty są w posiadaniu pozostałych graczy. Doskonale też sprawdzi się jako imprezowa gra karciana dla najmłodszych.
Kuku sylabowe? a może kuku bite?
Źródła dodatkowych informacji i porad na temat gry Kuku
Chcesz dowiedzieć się więcej o popularnej grze karcianej Kuku? Sprawdź te wartościowe zasoby:
- Gra Kuku na Maluchy.pl [maluchy.pl] - Przyjazny dla dzieci przewodnik po grze Kuku.
- Gra Kuku na Wikibooks [pl.wikibooks.org] - Wszystko co chcesz wiedzieć o grze Kuku, w tym zasady i strategie.
- Zasady gry Kuku na prasa24h.pl [prasa24h.pl] - Dokładne instrukcje i zasady gry Kuku dla początkujących i zaawansowanych graczy.
- Gra Kuku na Wikipedii [pl.wikipedia.org] - Kompleksowy wpis na Wikipedii o grze Kuku, włącznie z historią gry.
Materiały wideo:
- Gra w karty - Kuku na YouTube [youtu.be] - Wizualna demonstracja gry Kuku z komentarzami.
- Pamiętam z PRL-u szkolną grę karcianą w kuku na YouTube [youtu.be] - Nostalgiczne spojrzenie na grę Kuku z czasów PRL.
- Gra karciana Kuku na YouTube [youtu.be] - Video prezentujące prawidłowe zasady gry Kuku.
-
JakośćFunkcjonalnośćCenaSuper gra! dostarcza wiele godzin zabawy