Gry karciane dla dorosłych od wieków wpisują się w przepis na świetną zabawę podczas spotkań towarzyskich. Dotyczy to każdego kontynentu i kultury. Pierwsze wzmianki o grach karcianych pochodzą z X wieku. Mówią one o grze w liście młodej cesarzowej. Od tamtej pory ta rozrywka rozprzestrzeniła się na cały świat i niezmiennie uwielbiają ją kolejne pokolenia. Znane od tysiąca lat gry karciane, wciąż stanowią jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Jakie są najpopularniejsze gry w karty? Odpowiedź znajdziecie w tym wisie. Oto TOP 7 karcianek wszech czasów!
 

Ponadczasowe i ponadpokoleniowe - najpopularniejsze gry w karty

Z pewnością można powiedzieć, że są wśród nich kultowe gry karciane oraz wszelkiego rodzaju nowości. Te drugie kreowane są przez producentów na bazie hitów kinowych, seriali lub gier komputerowych. Tu odbiorcami są głównie dzieci i młodzież. Dlatego bez problemu znajdziecie grę karcianą Batman, Marvel Mayhem, karty do gry Harry Potter, czy coś dla najmłodszych, np. Psi Patrol, Toy Story, czy Kraina Lodu. Gra karciana oparta ulubionych bajkach zawsze jest trafionym prezentem.

najpopularniejsze gry w karty

Gry karciane istnieją już od wielu wieków

Tradycyjne gry karciane są ponadczasowe i co jakiś czas wracają wygrywając z nowinkami i produktami pop kultury. Kultowe karcianki bawią i skutecznie łączą pokolenia. Pozwalają przezwyciężyć bariery wieku przy rodzinnym stole i gry karciane wymagają zaangażowania członków rodziny. Sporo czasu zajęło nam przeanalizowanie, które siedem gier karcianych powinno się znaleźć w gronie tych najbardziej popularnych. Wariantów gry karcianej nie jest mało i tym bardziej nie ułatwiało nam zadania.


1.TYSIĄC – kultowa karcianka

Najpopularniejsza gra karciana? Jedna z nich to z pewnością tysiąc. Co ciekawe w TOP 7 najpopularniejszych gier jest jedyną grą polską. Niemniej jednak zdobyła ona dużą popularność w krajach wschodniej części Europy. W tysiąca grywa się m.in. w Rosji, na Litwie, Białorusi, w Ukrainie czy Kazachstanie. Prawdą jest, że ta tradycyjna gra w karty powstała na bazie francuskiego „mariasza“. W nieco zmienionej formie zdobyła większą popularność niż jej poprzedniczka. Gra karciana w tysiąca znalazła nawet swoje miejsce w literaturze polskiej. W „Panu Tadeuszu“ jest jej opis. Świadczy to o tym, jak dużą popularnością cieszyła się już w tamtych latach. Nie jest to gra strategiczna, ale umiejętność zapamiętywania przebiegu rozgrywki, oraz sama taktyka, mają kluczowe znaczenie. Gra karciana polegająca na zebraniu tytułowych 1000 punktów. Ten kto ma trochę szczęścia i analizuje karty może zebrać tysiąc punktów i tytuł zwycięzcy.

TYSIĄC – kultowa karcianka2. BRYDŻ – jedna z najpopularniejszych gier karcianych

Kolejna pozycja w TOP 7 najpopularniejszych karcianek to brydż. Zalicza się go do gier logicznych. Brydża rozgrywa się w cztery osoby. A dokładnie w dwie rywalizujące ze sobą pary. Cały czas gracze muszą być skupieni. Trzeba bowiem przewidywać ruchy nie tylko przeciwników, ale i swojego partnera.


Sama gra dzieli się na licytację i rozgrywkę. Najpierw gracze deklarują w trakcie licytacji wzięcie pewnej minimalnej liczby lew. Następnie wskazują kolor atutowy czy też jego brak. Najwyższa deklaracja staje się kontraktem ostatecznym. A z niego trzeba się wywiązać w trakcie rozgrywki. Punkty zdobywa para, która zadeklarowała kontrakt i go zrealizowała. Jeśli deklaracja nie została zrealizowana, punkty dostaje para przeciwna. Podobnie gra się w kanastę. Te najpopularniejsze gry w karty potrafią wciągnąć graczy na wiele godzin.


BRYDŻ – jedna z najpopularniejszych gier karcianych


3. WIST – gra w karty dla czterech osób

Opowiadając o brydżu nie sposób ominąć wista. Jest to w końcu pradziadek brydża. Korzenie ma w Anglii i przeznaczony jest dla czterech osób. Bez wątpienia brydż i wist to ciekawe gry karciane.
W wiście grające pary siedzą na przeciwko siebie. Każdy otrzymuje po 13 kart. A zadaniem graczy jest zdobycie jak największej ilości „lew“, czyli kart położonych na stole. Gra toczy się do momentu zebrania ustalonej ilości punktów. Piszemy „ustalonej“, ponieważ zasady gry i punktacja różnią się między sobą w zależności od kraju. Inna punktacja jest w Stanach, a inna w Anglii czy też Polsce. Ta popularna gra w karty jest dość dynamiczna i wyjątkowo lubiana na całym świecie.


4. REMIK – towarzyska gra w karty

Następna lokata w TOP 7 najpopularniejszych karcianek należy do remika. Jest on również grą logiczną. Podczas gdy w poprzednich grach ważna jest określona liczba graczy, w remiku występuje zdecydowana dowolność. To znana gra karciana przewidziana dla dwóch do pięciu osób, albo i nawet większej liczby. Tu wystarczy po prostu dobrać kolejną talię kart. Remik również wymaga od uczestników dużego skupienia.
Każda z tych gier zabawiała w XV – XIX wieku europejskie dwory królewskie. W tamtych czasach gry karciane były zabawą tylko dla bogatych, ponieważ sama produkcja kart do gry była bardzo droga, a zatem dostępność ich bardzo ograniczona. Z czasem, gdy powstały drukarnie to i karty do gry weszły pod dachy wielu domów. Dziś ma je praktycznie każdy. Gry karciane stały się bardzo popularne i nastał czas sportowych rozgrywek w niektóre z nich.
Mamy jeszcze ciekawostkę. Remik występuje też jako gra słowna. W karciance rozdaje się po 13 kart, a w wariancie z wyrazami uczestnicy otrzymują po 13 kostek. Zabawa polega na układaniu z nich wyrazów.


5.POKER – najpopularniejsza gra w karty

Kolejną bardzo interesującą pozycją jest poker. Któż z nas nie zna powiedzenia „twarz pokerzysty”? Historia tej gry nie jest jednoznaczna. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z około 1824 roku z opisów graczy angielskich i amerykańskich. Jednak dużym prawdopodobieństwem jest, że wywodzi się on z chińskiej mekki karcianej. Datuje się to na 900 rok. Od tamtego czasu poker ewoluował i jest bardziej łączony z hazardem niż z rozrywką rodzinną.
W pokerze uczestnicy otrzymują karty z rozdania, a następnie kompletują do wybranego przez siebie układu. Po każdym rozdaniu kart, gracze licytują według własnego uznania. Czasem robią to według wartości swoich kart, a czasem w ramach blefu. Często wygrywa ten, kto potrafi lepiej blefować i w ten sposób wprowadzić w błąd przeciwników. Co ciekawe, podczas turniejów, a także gdy gra toczy się o wysoką stawkę talia kart potrafi być wymiana nawet co rozgrywkę.

Na pytanie jakie jest najpopularniejsza gra karciana na świecie, z pewnością wiele osób odpowie – poker!  Gra ma o pokoleń swoich fanów.

POKER – najpopularniejsza gra w karty6. WOJNA – szybka karcianka dla dwojga

wojna junior karty gra

Jakie są popularne i szybkie gry karciane? Z pewnością zalicza się do nich wojna. Tym razem jest to gra idealna dla dwóch osób i reguła gry karcianej są bardzo proste. Potasowaną talię kart gracze rozdają między sobą. Oczywiście żaden nie widzi kart przeciwnika. Na komendę obaj gracze odkrywają po jednej karcie. Następnie porównują ich wartości. Ten, kto ma wyższą zabiera obie dla siebie. Jeśli gracze położą karty o tej samej wartości... zaczyna się wojna. Karty wojenne przykrywa się kolejnymi. Osoba, która ma większą zgarnia całą pulę. Jak nie trudno się domyślić wygrywa ten, kto odbierze przeciwnikowi wszystkie karty. Co ciekawe popularność tej karcianki sprawiła, że powstała nawet gra karciana Wojna Junior, czyli wariant dla najmłodszych. Takie proste gry karciane warto mieć w domu.


wojna gra karciana


7. MAKAO – popularna gra w karty
makao gra karciana

Najpopularniejsze gry w karty nie przemijają. Dlatego śmiało można powiedzieć, że taką karcianką jest makao. Jego nazwa pochodzi od portugalskiej kolonii w Chinach (i znów Chiny, kolebka gier karcianych!) – Makau. Gra znana w wielu krajach, choć jej zasady mogą się trochę różnić w zależności od szerokości geograficznej.
Może być dwóch jak i więcej uczestników. Gracze otrzymują po pięć kart z dobrze przetasowanej talii. Jeśli jest większa ilość graczy można wziąć więcej talii. Reszta kart leży na stosie wartościami do dołu. Rozpoczynający kładzie pierwszą kartę na stole. Następnie zgodnie ze wskazówkami zegara, każdy pozbywa się po jednej karcie. Jednakże wyrzucając kartę musi ją dopasować do tej leżącej – wartością albo kolorem. Jeśli gracz nie ma możliwości dopasowania musi dobrać kartę ze stosu. Natomiast jeśli ma dwie lub trzy tej samej wartości może je położyć razem przy jednym rozdaniu.
makao junior gra karciana
Celem gry makao jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart. Gdy w ręku zostaje graczowi tylko jedna karta musi on powiedzieć głośno MAKAO. I to zanim kolejny gracz wykona ruch. W przeciwnym razie bierze „za karę” kartę z kupki. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się kart. Makao to bardzo szybka gra karciana i wdzięczna w rozgrywce. Mimo rywalizacji powoduje dużo śmiechu i utrzymuje uwagę wszystkich graczy, bowiem każdy czyha tylko na okrzyk „makao!”, czy też jego brak.
Na pewno ciekawą opcją jest gra karciana Makao, czyli specjalna talia do gry. Jest też wersja dla dzieci – Makao Junior.

Zabawy karciane na 2 osoby: Ranking najlepszych gier w parze z użyciem tradycyjnej talii kart

Karty towarzyszą nam od wieków, przynosząc mnóstwo radości i emocji podczas gier. W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po gry planszowe czy wideo, ale klasyczna gra w karty na 2 osoby wciąż ma swoje niezaprzeczalne zalety. W niniejszym artykule przedstawiamy ranking najlepszych gier w parze, które można zagrać, mając pod ręką jedynie tradycyjną talię kart.

  1. Poker Texas Hold'em - popularna gra karciana, której reguły nie są skomplikowane, a emocje, jakie dostarcza, są ogromne. Gracze starają się ułożyć najlepszą możliwą kombinację pięciu kart, mając do dyspozycji dwie własne karty oraz pięć wspólnych, odkrywanych na stole. Grając w parze, możemy zastosować tzw. "head-to-head" (jeden na jednego) wariant rozgrywki.

  2. Wojna – klasyczna i prosta gra w karty na 2 osoby, która polega na zdobywaniu kart przeciwnika. Karty rozdzielane są równomiernie pomiędzy graczy, a następnie obaj odkrywają po jednej karcie. Gracz z wyższą kartą zabiera obie odkryte karty. W przypadku remisu, gracze odkrywają kolejne karty, aż do rozstrzygnięcia zwycięzcy.

  3. Blackjack - znany również jako "21". Gra polega na zdobyciu jak najbliżej 21 punktów, ale nie przekraczając tej wartości. As ma wartość 1 lub 11 punktów, figury (król, dama, walet) wartość 10 punktów, a pozostałe karty wartość odpowiadającą ich numerom. Grając przeciwko sobie, jeden z graczy pełni rolę krupiera.

  4. Cribbage - oryginalna gra, w której gracze zdobywają punkty za różne kombinacje kart. Gra oparta jest na systemie punktacji, a celem jest zdobycie 121 punktów. Wymaga specjalnej planszy do zapisywania punktacji, ale można ją zastąpić innym systemem zapisu, na przykład na kartce papieru.

  5. Gin Rummy - wariant gry Rummy, polegający na zbieraniu grup kart (sekwencje lub trójki). Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart na ręce, układając je w odpowiednie grupy. Gra kończy się, gdy jeden z graczy osiągnie określony próg punktowy.


Wspólną cechą tych gier jest to, że można zagrać w nie, używając jedynie tradycyjnej talii kart, co czyni je łatwo dostępnymi i uniwersalnymi. Bez względu na to, którą gra w karty na 2 osoby wybierzesz, każda z nich może zapewnić wiele godzin zabawy i emocji. Tradycyjna talia kart daje ogromne możliwości rozrywki, a wiele z tych gier ma proste zasady, które można łatwo opanować. Spróbuj więc różnych propozycji z naszego rankingu i odkryj swoje ulubione gry karciane!


Najlepsze gry karciane dla dzieci - TOP 5

Gry karciane od wieków są popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Dla dzieci stanowią nie tylko źródło zabawy, ale także okazję do rozwijania różnych umiejętności, takich jak logiczne myślenie, koncentracja czy koordynacja ruchowa. Poniżej przedstawiamy pięć najlepszych gier karcianych dla dzieci, które z pewnością spodobają się Twoim dzieciom.

  1. Uno – Znana i lubiana gra, w której szybkość i strategia idą w parze. Proste zasady i dynamiczna rozgrywka gwarantują świetną zabawę dla całej rodziny.

  2. Dobble – W tej grze liczy się spostrzegawczość i refleks. Zadaniem graczy jest jak najszybciej odnaleźć na kartach te same symbole.

  3. Dixit – Gra, która rozwija wyobraźnię i kreatywność. W Dixit gracze, opierając się na ilustracjach na kartach, tworzą swoje własne opowieści.

  4. Kuku Junior – To prosta i emocjonująca gra karciana, idealna dla najmłodszych graczy. Gracze muszą pozbywać się swoich kart, kładąc na stół karty o tym samym kolorze lub tej samej cyfrze. Gra rozwija zdolności strategiczne i logiczne myślenie.

  5. Czarny Piotruś – Klasyczna gra karciana, której celem jest uniknięcie karty "Czarnego Piotrusia". Czarny Piotruś rozwija zdolności obserwacyjne i pomaga w nauce strategii.

kuku


Gry karciane dla dzieci to wspaniały sposób na łączenie zabawy z nauką. Wszystkie wymienione gry dostarczają dzieciom mnóstwo radości, a jednocześnie wspierają ich rozwój intelektualny.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym poznaniem tematu gier karcianych dla dzieci, zapraszamy do odwiedzenia następujących stron:
Najpopularniejsze gry w karty - oceń je sam!

Wybrane przez nas najpopularniejsze gry w karty, czyli TOP 7 znanych karcianek to cały wachlarz możliwości dla graczy. Każda z wymienionych gier różni się pod względem trudności czy długości rozgrywek. Na pewno jednak wszystkie świetnie sprawdzają się przy dwóch do czterech (a nawet i więcej) graczy. Niektóre rozgrywa się pomiędzy pojedynczymi graczami, a niektóre świetnie rozwijają się podczas gry parami. Każda z nich rządzi się swoimi prawami. Ale jest coś, co je wszystkie łączy. Są niezastąpione podczas spotkań integracyjnych, wakacyjnych i długich zimowych wieczorów. Różnorodność gier karcianych w naszym zestawieniu pozwoli każdemu znaleźć swoją ulubioną karciankę. Warto tutaj zauważyć, że fajne gry karciane to nie typowa talia kart, ale zdecydowanie coś więcej szczególnego.

Szukasz najlepszych gier karcianych? doskonała gra karciana? A może proste zasady gry karcianej?

Najlepszych gier karcianych jest trochę - jednak każda jest warta do sprawdzenia. Nie wszystkie gry karciane są dla każdego. Znajdź na naszym sklepie wiele rodzajów gier karcianych i wybierz idealną dla Ciebie. Zabawna gra karciana, towarzyska gra karciana, proste gry karciane czy z gier karcianych wszechczasów to z chęcią Tobie pomożemy w razie potrzeby w wyborze jakie kupić gry karciane. Twoja nowa gra karciana już czeka.

Na czym polega Twoja popularna gra? Czy można pobrać kartę ze stosu odkrytego? W jakie gry karciane grać z dziećmi lub całą rodziną? Jakie są twoje ulubione gry karciane dla 2 graczy?

Zobacz nasze propozycje na karciane gry i inne artykuły na naszym blogu:

 

gry karciane online nie ma co długo oglądać....

gry planszowe co wciągają na długie godziny ....