Jak powiesić puzzle na ścianie?

Chcesz mieć puzzle na ścianie, ale nie wiesz, jak je powiesić w wybranym miejscu? Poniżej przedstawiamy kilka możliwości. Od Ciebie zależy, co wybierzesz.

 

Puzzle do układania

Puzzle do układania do doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. A przy tym mogą stanowić niezwykle pomysłową i efektowną dekorację wnętrza. Oczywiście tylko wtedy, jeśli wybierze się wysokiej jakości puzzle. Z pewnością wybór puzzli nie powinien być przypadkowy. Jeśli chcesz wykorzystać puzzle, jako niebanalną ozdobę, powinieneś przemyśleć nadruk na nich. Dobrym rozwiązaniem są puzzle z własnym nadrukiem, w tym przede wszystkim puzzle ze zdjęciem własnej osoby. Oczywiście możesz wybrać też inne nadruki – np. ulubione miejsce, członkowie rodziny, zwierzę, etc.

Puzzle do układania

Co dają puzzle?

Puzzle wypływają pozytywnie na każdą sferę funkcjonowania człowieka. Po pierwsze, puzzle do układania doskonale rozwijają spostrzegawczość i skupienie uwagi. Oczywiście wpływają pozytywnie na kreatywność. Po drugie, układanie puzzli wpływa korzystnie na pracę mózgu – usprawnia pamięć i procesy myślowe. Poza tym puzzle wpływają pozytywnie na sferę emocjonalną i psychiczną człowieka, ponieważ doskonale wyciszają i uspokajają, wyrównując przy tym pracę serca. Układanie puzzli wpływa również korzystnie na małą motorykę i sprawność palców.

 Co dają puzzle?

Krok po kroku, jak powiesić puzzle na ścianie?

Jeśli chcesz powiesić puzzle na ścianie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Po pierwsze, warto już na początku wiedzieć, jaki masz plan, a dokładniej – na co chcesz przykleić obraz z puzzli, ponieważ masz kilka opcji do wyboru. Po drugie, musisz się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Najprostszy proces tworzenia obrazu z puzzli przebiega co do zasady kilku etapowo. Wymienić wśród tych etapów można:

  • ułożenie puzzli,
  • przygotowanie odpowiednich narzędzi,
  • przytwierdzenie puzzli do płaszczyzny,
  • zawieszenie obrazu z puzzli.
Krok po kroku, jak powiesić puzzle na ścianie?Wybór puzzli do układania

Oczywiście musisz wybrać odpowiednie puzzle, z których stworzysz obraz. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie puzzle dostępne w sklepach będą odpowiednie. Dlatego warto poradzić się specjalistów z Fabryka Puzzli, którzy doradzą Ci, jakie puzzle nadają się na obraz. Pamiętaj jednak, ze im więcej elementów, tym lepszy efekt możesz osiągnąć.

 Wybór puzzli do układania


Ułożenie puzzli

Kolejnym etapem tworzenia obrazu z puzzli jest ich ułożenie. Przede wszystkim postaraj się zapewnić odpowiednią przestrzeń do pracy, tak, aby nie trzeba było później przenosić puzzli przed samym klejeniem. Poza tym musisz zadbać o staranność pracy, tj. unikaj uszkodzenia puzzli – nawet ich brzegów. Pozdzierana okleina z puzzli nie wygląda efektownie i będzie niepotrzebnie przykuwać uwagę. A przecież nie o to chodzi. Oczywiście o braku puzzli nie trzeba nawet wspominać.

 
Ułożenie puzzli
Przygotowanie odpowiednich narzędzi

Następnym etapem tworzenia obrazu z puzzli jest przygotowanie odpowiednich narzędzi pracy. Oczywiście musisz zgromadzić rzeczy, do których przykleisz lub w inny sposób przytwierdzisz puzzle. Jeśli planujesz przykleić puzzle, musisz mieć pod ręką odpowiedni klej lub – jak polecają niektórzy – dwustronną taśmę klejącą. Niektórzy do klejenia puzzli polecają Wikol oraz kleje „magic”. My rekomendujemy kleje do puzzli, takie jak, np. Schmidt, Clementoni, czy Ravensburger lub Mod Podge do decoupage. Oczywiście rodzaj kleju powinien być również dobrany do podłoża, do którego je przykleisz. Poza tym powinieneś mieć pod ręką szpatułkę, które ułatwia pracę z klejem i puzzlami.

 Przygotowanie odpowiednich narzędzi

Na co przykleić obraz z puzzli

Decyzja, co do tego, na co przykleić obraz z puzzli powinna być dobrze przemyślana. Najczęściej puzzle klejone są na brystolu lub kartonie, ale równie dobrze może to być:

  • płyta drewniana,
  • ramka do zdjęć,

Choć niektórzy uważają, że wystarczy przykleić puzzle bezpośrednio do ściany.

 Na co przykleić obraz z puzzli

Brystol lub karton a na to puzzle

Przyklejenie puzzli do brystolu lub kartonu będzie proste, a podłoże dostaniesz w każdym sklepie papierniczym.

 

Płyta drewniana

Innym rozwiązaniem jest przyklejenie puzzli do płyty drewnianej – możesz ją dociąć na wymiar w każdym sklepie budowlanym, np. w Castoramie. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, musisz pamiętać o tym, aby wybrać klej odpowiedni do drewna. Następnie przyklejone do płyty puzzle możesz zawiesić w wybranym miejscu.

 

Antyrama – pomysł na puzzle na ścianie

Innym wyjściem jest ułożenie puzzli w antyramie. Wiele osób uważa, że jeśli chce się mieć puzzle w antyramie, nie trzeba ich wcześniej kleić, wystarczy dobrze docisnąć szkło i puzzle.


Puzzle bezpośrednio na ścianie

Puzzle można w wielu przypadkach przykleić bezpośrednio do ściany. Najpierw musisz pokryć puzzle specjalnym klejem na ten stronie, na której jest druk, czyli obrazek. Po wyschnięciu puzzle są gotowe do zawieszenia na ścianie. Osobiście uważamy, że takie rozwiązanie jest dobre dla puzzli, które mają maksymalnie 1000 elementów.

 

Rama do zdjęć a w niej puzzle

Jeśli chcesz mieć puzzle w ramce do zdjęć, musisz je przykleić do tylnej ściany ramki specjalnym klejem, którzy uniemożliwi poszczególnym elementom puzzli przemieszczenie się. Po wyschnięciu, ramka z obrazem z puzzli jest gotowa do zawieszenia.


Zawieszenie obrazu z puzzli

Oczywiście musisz zadbać o miejsce na ścianie, na którym je powiesisz. Jeśli jest to konieczne – musisz wywiercić otwory w ścianie na mocowanie. A po zawieszeniu pracy, możesz się cieszyć pięknym obrazem z puzzli.


Zawieszenie obrazu z puzzli
Źródła dodatkowych informacji i porad

W tym dziale postaramy się podać Ci najważniejsze i najbardziej przydatne źródła informacji dotyczące tematu powieszenia puzzli na ścianie. Poniższe linki zawierają dodatkowe porady i wskazówki, które pomogą Ci zrealizować ten niecodzienny projekt. Przyjemnego czytania!

Pamiętaj, że doświadczenia innych mogą być nieocenione w realizacji Twojego własnego projektu. Korzystaj więc z rad zawartych w powyższych linkach, a z pewnością stworzysz coś niezwykłego!


Zapraszamy do eksperymentowania z puzzlami!

Niezależnie od tego, czy jesteś wielkim fanem puzzli, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym fascynującym hobby, mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci potrzebnych informacji i inspiracji do stworzenia swojego własnego dzieła sztuki z puzzli.

Puzzle to nie tylko rozrywka, ale także możliwość wyrażenia swojej kreatywności i dodania unikalnego elementu do dekoracji wnętrza. A teraz, kiedy wiesz, jak powiesić puzzle na ścianie, nie pozostaje Ci nic innego, jak rozpocząć swój projekt i cieszyć się nieskończonymi możliwościami, jakie oferuje to hobby.

Zapraszamy do dalszego eksplorowania świata puzzli i do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Pamiętaj, że każdy projekt, niezależnie od jego rozmiarów i stopnia skomplikowania, jest wyjątkowy i wartościowy, tak jak Ty. Więc baw się dobrze i niech twórcza energia będzie z Tobą!