Domino - gra, historia, zasady, ciekawostki

Domino to gra dla wszystkich bez względu na wiek. Mimo że jej historia jest owiana nutką tajemniczości, jedno jest wiadome i pewne - od chwili, kiedy została rozpowszechniona na świecie, liczba jej miłośników stale rośnie. Z kolei jej wyjątkowość spowodowała, że na przestrzeni lat pojawiły się różne odmiany gry w domino.

 

Domino – gra i historia jej powstania

Domino, a dokładniej jego historia, nie została całkiem poznana. Jak dotąd nie ma żadnych pewnych informacji na temat tego, gdzie gra w domino została wymyślona. Oczywiście brak informacji na temat twórcy gry, skutkował wieloma domysłami, co do jego osoby. Dlatego na przestrzeni lat pojawiały się liczne sugestie i hipotezy, dotyczące tego, kto w rzeczywistości stoi za pojawieniem się domino na świecie. Wiele osób uważa, że domino narodziło się w Azji. Inni z kolei wiążą historię powstania domino ze starożytną Grecją i Egiptem. Najprawdopodobniej jednak gra w domino narodziła się w dwunastowiecznych Chinach, czyli w czasach dynastii Song. Z kolei do Europy gra zawitała dopiero w XIII w. Za sprawą Marco Polo, ale rozpowszechniona została na starym kontynencie dopiero w XVIII wieku.

Domino – gra i historia jej powstaniaReguły gry w domino

Reguły gry w domino są banalnie proste. Przy czym warto zwrócić uwagę, że istnieje wiele rodzajów domino. Oczywiście poszczególne rodzaje domino różnią się między sobą, czasami nie tylko zasadami gry, ale również wyglądem kamieni, bo tak nazywa się płytki wykorzystywane podczas gry. Jednak niezależnie od tego, który rodzaj domino wybierzesz – bez problemu zrozumiesz zasady gry.

 

Szukasz gry w domino, która zapewni Ci fantastyczną rozrywkę? Fabryka Puzzli ma coś dla Ciebie. Zobacz   sam!


Reguły gry w domino

 

Rodzaje gry w domino

Poszczególne rodzaje domino łączy jedno – obecność wielu elementów i łączenie ich ze sobą w określony sposób. Natomiast różnią się przede wszystkim:

  • zasadami układania kamieni,
  • wyglądem kamieni,
  • zasadami przyznawania punktów.

Wśród rodzajów domino wymienić można między innymi klasyczną grę w domino, czyli w dalszym ciągu najpopularniejszą wersję w Polsce,  domino matematyczne, chińskie domino, a także domino liczbowe, domino obrazkowe, domino symetryczne i domino sensoryczne.


Rodzaje gry w dominoKlasyczne domino

Podstawowe pytanie osób, które dopiero zaczynają grę brzmi, ile jest płytek w grze domino klasyczne i na czym polega? Klasyczne domino opiera się na układaniu kamieni, które są podzielone na dwie części, czyli pola, z czego każde posiada określoną liczbę oczek. Ponadto w standardowej wersji domino, występuje 28 kamieni. A na nich znajdują się kombinacje oczek od 0, które nazywane jest mydłem, do 6. Zatem w klasycznym domino występuje po 7 pól z mydłem, jednym oczkiem, dwoma oczkami, trzema oczkami, czterema oczkami, pięcioma oczkami i sześcioma oczkami. A łączna liczba oczek na wszystkich kamieniach wynosi 168. Należy jednak podkreślić, że istnieją też gry w domino, które posiadają inną liczbę kamieni.

 

Kup klasyczne domino i udowodnij najbliższym, że jesteś mistrzem gry.

Klasyczne domino 

Zasady gry w domino matematyczne

Zasady gry w domino matematyczne są zbliżone do reguł gry w domino klasyczne. To znaczy, że układa się kamienie dopasowując pola na jednym kamieniu do odpowiednich pól na innych. Natomiast trudność domino matematycznego opiera się na tym że na jednym polu znajdują się cyfry, a na drugim polu znajdują się równania matematyczne. Czyli gra w domino matematyczne opiera się na dopasowaniu równania matematycznego do danej liczby, która ma być wynikiem tego równania, co z pewnością dla wielu osób będzie trudniejsze niż dopasowanie pól pod względem takiej samej liczby oczek.

 

Szukasz domino dla swojego dziecka? Sprawdź ofertę Fabryki Puzzli – największy wybór gier w najlepszych cenach

 
Zasady gry w domino matematyczne


 

 

Reguły gry w domino obrazkowe

Reguły gry w domino obrazkowe również opierają się na dopasowaniu do siebie pól na poszczególnych kamieniach. Przy czym zamiast standardowych oczek, domino obrazkowe posiada różnorakie obrazki – wzory.

Reguły gry w domino obrazkowe
Zasady gry w domino liczbowe

Domino liczbowe to połączenie tradycyjnej gry z regułami wersji obrazkowej. Czyli na jednym polu umieszczone są liczby, a na drugim różnorakie elementy, np. wykrzykniki w różnych ilościach. Zadaniem graczy jest dopasowanie pola z liczbą do pola z ilością znaczków odpowiadającą polu z liczbą.

 

Największy wybór domino znajdziesz w Fabryce Puzzli. Nie czekaj i kup już teraz!

Zasady gry w domino liczbowe 
Na czym polega domino symetryczne

Oczywiście domino symetryczne przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci, które uczą się rozpoznawania poszczególnych kształtów oraz zasad symetrii. Reguły gry w domino symetryczne opierają się na dopasowaniu do siebie spośród kamieni pól, które posiadają takie same kształty.

 Na czym polega domino symetryczneDomino sensoryczne – o co w nim chodzi?

Domino sensoryczne, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej rodzajów gry, zawiera dość duże plansze o różnych fakturach. Natomiast zadaniem gracza jest dopasowanie do siebie pól o takich samych fakturach.

 
Domino sensoryczne – o co w nim chodzi?Gry – chińskie domino

Gry chińskie domino to zupełnie inny rodzaj gry od wszystkich wymienionych powyżej. Dlatego, że reguły gry w chińskie domino nie zakładają dopasowywania do siebie pól. Natomiast chińskie domino opiera się na ułożeniu kamieni w odpowiednio bliskiej odległości od siebie, a następnie pchnięciu ich w taki sposób, aby przewróciły się wszystkie kamienie kolejno – od pierwszego do ostatniego.

Gry – chińskie domino