Zasady gry w domino

Domino to jedna z najstarszych i najpopularniejszych gier nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Cieszy i bawi niezależnie od wieku. Dlatego warto poznać dokładniej zasady w gry w domino.

 

Domino – kiedy i gdzie powstała gra

Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających to, kiedy i gdzie narodziła się gra w domino. Dlatego na przestrzeni lat pojawiło się wiele sprzecznych informacji na ten temat. Niektórzy twierdzą, że gra w domino narodziła się na terenie Azji, a dokładniej w Chinach jeszcze przed narodzinami Chrystusa. Inni z kolei są zdania, że domino mogło zostać stworzone dzięki Grekom lub Hebrajczykom, którzy mieli mieć w tym duży udział. Ponadto pojawiają się głosy, że komplet domina został odnaleziony w grobie Tutanchamona, czyli egipskiego faraona jeszcze przed naszą erą. Niektórzy jednak uważają, że gra znaleziona przy Tutanchamonie jedynie przypomina w znacznym stopniu grę w domino, ale nią nie jest. Jednak zdecydowanie częściej przyjmuje się, że gra w domino pochodzi z XII- wiecznych Chin, a w Europie pojawiła się pod koniec XIII wieku dzięki Marco Polo. Popularność zdobyła jednak dopiero w XVIII wieku.

 Domino – kiedy i gdzie powstała graDla kogo gra w domino?

Gra w domino jest odpowiednia dla praktycznie każdej grupy wiekowej. To znaczy, że mogą w nią grać zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku – nawet dwulatki! Poza tym warto wspomnieć, że istnieją różne rodzaje gry w domino, dlatego możesz wybrać domino do układania idealnie dobrane do danej grypy wiekowej.  Niezależnie od tego, które domino wybierzesz, powinieneś wiedzieć, że gra w domino ma wiele zalet. Z pozoru prosta i banalna gra, wpływa pozytywnie na gracza. Również na najmłodszych. Trzeba tylko wiedzieć, jak się gra w domino dla dzieci.

Dla kogo gra w domino?Co daje gra w domino?

Gra w domino to gra edukacyjna, która wpływa rewelacyjnie na koncentrację, spostrzegawczość i skupienie uwagi. Poza tym domino do układania pomaga w nauce liczenia. Nie pozostaje również bez wpływu na umiejętność logicznego myślenia. Uczy wytrwałości i cierpliwości. Ponadto można ją zaliczyć do gier rywalizacyjnych, w których ktoś musi przegrać, aby inny mógł wygrać. Dzięki grze w domino najmłodsi uczą się przegrywać i panować nad negatywnymi emocjami, jakie się wiążą z przegraną. Z kolei w przypadku starszych graczy – domino uczy powściągliwości w nieprzyjemnych komentarzach i panowaniu nad słownikiem po przegranej grze. No i wreszcie – domino doskonale odpręża i bawi. Dzięki grze w domino masz możliwość spędzenia czasu z najbliższymi w przyjemny sposób.

Co daje gra w domino?
Domino – pomysł na prezent

Domino to również doskonały pomysł na prezent. Jeśli zależy Ci na sprawieniu komuś prezentu, możesz wybrać domino dopasowane do wieku obdarowywanego. W przypadku najmłodszych dzieci powinno być to domino z nadrukowanymi rysunkami. Z kolei w przypadku nieco starszych dzieci, może być to klasyczne domino. Natomiast, jeśli planujesz kupić oryginalny prezent dla dorosłego, postaw na domino w drewnianym pudełku. Proste i jednocześnie gustowne, drewniane opakowanie gry, powinno zachwycić nawet najbardziej wymagające osoby. Oczywiście musisz się uprzednio zorientować, w jakim sklepie można kupić domino. Z pewnością znajdziesz w pobliżu miejsca zamieszkania sklep z grami planszowymi i domino lub odnajdziesz sklep online, w którym można nabyć gry.

Domino – pomysł na prezent


 

Jak się gra w domino?

Oczywiście gra Cię cieszy, jeśli wiesz, jak się gra w domino. A zasady gry w domino są wyjątkowo proste. Po pierwsze, w klasyczne domino do układania gra się w dwie, trzy lub cztery osoby. W przypadku chęci gry w większą liczbę osób należy grać w zestawy posiadające większą liczbę oczek. Po drugie, w domino nie ma kart – są tzw. kamienie. Odwraca się je podczas gry w taki sposób, że oczka są ukryte, czyli odwracasz je oczkami do dołu. Następnie się je miesza. Po czym losuje się gracza, który rozpocznie grę. Najczęściej jest nim ten gracz, któremu się uda wylosować kamień o największej liczbie oczek. Wylosowane kamienie są odkładane do pozostałych kamieni i następuje ponowne mieszanie.

Jak się gra w domino?Domino – zasada gry

W dalszej części gry, gracze wybierają po jednym kamieniu lub odpowiedniej liczbie kamieni w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara począwszy od gracza, który wylosował najwyższą liczbę oczek na kamieniu. Oczywiście wybranych kamieni nie pokazuje się. Kamienie, które pozostały na stole to tzw. talon. Gracz rozpoczynający wykłada dowolny kamień, a pozostali – zgodnie z kolejnością – dokładają swoje kamienie według przyjętych zasad – tak, aby stykały się ze sobą kamienie o takiej samej liczbie oczek.

Domino – zasada gry


Różne odmiany i zasady gry w domino

Co ciekawe, istnieje wiele odmian gry w domino. Oprócz wersji klasycznej, która została opisana wcześniej, występuje również domino:

  • Bergen,
  • Matador,
  • Muggins,
  • Sewastopol,
  • francuskie,
  • węgierskie,
  • parzyste,
  • włoskie.

W Bergen, kamienie dokłada się analogicznie, jak w zwykłym domino. Natomiast punktowane są układy kamieni, w których liczba oczek w polach znajdujących się na końcach szeregu jest taka sama. Z kolei Matadora układa się w taki sposób, że liczba oczek kamieni, które się ze sobą stykają musi wynieść 7. Natomiast Muggins jest nieco trudniejszą grą. Kamienie w niej dokłada się podobnie, jak w zwykłym dominie, ale punktowane są układy kamieni, przy których suma oczek znajdujących się na końcach szeregu jest podzielna przez pięć. W Sewastopolu gracze wybierają po 7 kamieni. Grę rozpoczyna ten, który posiada dublet szóstek i otwiera łańcuch czterostronny. Reszta zasad jest taka sama, jak w zwykłym domino. Z kolei francuskie i parzyste przeznaczone są dwa 2 osób.

Różne odmiany i zasady gry w domino