Zajączek wielkanocny to jeden z symboli świąt Wielkanocnych, który jest szczególnie ważny dla dzieci. Wiele jest tradycji związanych z tym świętem - jedną z nich jest tradycja wielkanocnego zajączka. Jego obecność kojarzy się z radością i prezentami, które przynosi dla dzieci w okresie świąt Wielkanocnych. Tradycja ta pochodzi z Niemiec i zaczęła rozpowszechniać się w Europie w XIX wieku. Obecnie, obdarowania dzieci drobnymi prezentami wielkanocnymi jest coraz mocniej popularna.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc 2023?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, którego data zależy od fazy Księżyca i ruchu Słońca. Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która wypada po pierwszym dniu wiosny (wg kalendarza gregoriańskiego) . Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich i upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa po jego ukrzyżowaniu.

Niedziela Wielkanocna 2023

9 kwietnia (zachód) - w kościele katolickim

16 kwietnia (wschód) - w kościele prawosławnymkiedy jest zajączek
Kiedy wielkanocny zajączek przynosi prezenty?

W wielu regionach tradycja mówi, zajączek wielkanocny przynosi dzieciom prezenty w koszyczkach wielkanocnych w pierwszy dzień świąt czyli w Niedzielę Wielkanocną. Najcześciej zajączka spotyka się już w Wielki Czwartek lub Wielką Niedzielę przed śniadaniem wielkanocnym. a dzieci szukają wraz z rodzicami.

W Polsce, zwłaszcza w Wielkopolsce, istnieje zwyczaj szukania zajączka wielkanocnego, kiedy dzieci i dorośli szukają skrytych przez zajączka jajek i cukierków.Kiedy obchodzimy Wielkanoc

Zwyczaj ten jest związany z obecnością Zajączka, który jest symbolem Wielkanocy i przynosi prezenty dla dzieci. Zając wielkanocny przychodzi do domów i pomysłowo zostawia prezenty, drobne upominki, takie jak jajka, cukierki i inne słodkie upominki. Jest to tradycja wręczania prezentów, która jest popularna zwłaszcza wśród dzieci. Wielkanoc to czas poszukiwania prezentów, a dzieci czekają na przyjście zajączka wielkanocnego.

Niemniej jednak nie jest to zasada, Prezenty mogą być dawane również w inny dniu Wielkanocnego weekendu czy tez innego dnia niż niedziela, w zależności od rodziny i tradycji w danym kraju czy regionie.Kiedy przychodzi zajączek wielkanocny w przedszkolu?

Zajączek Wielkanocny jest obchodzony przede wszystkim w okresie Wielkanocnym, a w przedszkolach często jest to okazja do zorganizowanie różnego rodzaju zajęć i atrakcji dla dzieci. W przedszkolach, Zajączek Wielkanocny jest przedstawiany dzieciom przez różnego rodzaju zabawy, zajęcia plastyczne i inne zajęcia edukacyjne.
wielkanocnych dekoracjach
Często zajączek wielkanocny jest przedstawiany jako pluszowy lub czekoladowy zajączek.
W zależności od regionu i kraju, tradycja zajączka wielkanocnego może się różnić, ale wszyscy jednoczą się w radosnym obchodzeniu świąt Wielkanocnych i przynoszeniu drobnych upominków dla dzieci. Wielkanoc to także czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi, podczas którego celebruje się święta wielkiej nocy i wielkiej niedzieli. Wielkanoc to także okazja do przygotowania specjalnych potraw i przyozdabiania stołu pięknymi dekoracjami.


zajączek wielkanocny w przedszkolu

Motyw świątecznego zajączka w wielkanocnych dekoracjach to podstawa

Często dzieci w przedszkolu uczą się o tradycjach związanych z Wielkanocą, w tym także o symbolice Zajączka Wielkanocnego i jego roli w świętowaniu Wielkanocy. Dzieci mogą brać udział w różnych zabawach i konkursach związanych z Zajączkiem Wielkanocnym, takich jak malowanie pisanek, wykonywanie ozdób wielkanocnych czy też szukanie schowanych jajek.
Innymi słowy przedszkola różnią się od siebie jak obchodzą Wielkanoc i kiedy to robią, ale zazwyczaj jest to dniu Wielkanocny lub kilka dni przed nim. Zajączek Wielkanocny jest jednym z elementów tych obchodów i dzieci mogą mieć okazję do zabawy i edukacji na temat tej postaci.Co symbolizuje zajączek wielkanocny?

Ogólnie Zajączek jest ciekawy element tradycji Wielkanocnej. Nie tylko dostarcza radości dzieciom dając im prezenty, ale tez jego symbolika jest bogata i głęboka. Zajączek przypomina nam o odradzającym się życiu i duchowej odnowie, które są ważnym elementem Wielkanocy.
Zajączek wielkanocny symbolizuje odrodzenie i nowe życie, co jest związane z chrześcijańskim przesłaniem Wielkanocy, które mówi o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Zajączek jest również często uważany za symbol płodności.
Dodatkowo jest często przedstawiany jako symbol czuwania, ponieważ jest znany z tego, że ma otwarte oczy podczas snu.
Zajączek jest też często przedstawiany jako postać pełna radości i energii, co jest odzwierciedleniem nadziei i radości, które są obecne w Wielkanoc. Dlatego też jego obecność w okresie Wielkanocnym jest tak ważna, ponieważ przypomina nam o radości zmartwychwstania oraz odnowy, które przynosi ta święta.

zajączka w wielkanocnych dekoracjach


Początki jak zajączek wielkanocny przynosi prezenty - Skrócona Historia

Historia obchodzenia zajączka na Wielkanoc ma swoje korzenie w starożytnych kulturach, gdzie zając był uważany za symbol płodności i odrodzenia. W chrześcijaństwie, Wielkanoc jest świętem obchodzącym zmartwychwstanie Jezusa, a symbolika zająca przyjęła się jako uzupełnienie tego przesłania o nowe życie.
W Europie zając zaczął być związany z Wielkanocą od XVI wieku, kiedy to zaczął pojawiać się w malarstwie i rzeźbie religijnej. W Niemczech zaczęto zwyczaj przynoszenia dzieciom cukierków i jajek przez zająca, którego nazywano "Osterhase" (Wielkanocny Zając).
Ten zwyczaj rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie i do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjął się jako popularny element dekoracji i zabawy Wielkanocnej. Dzisiaj w wielu domach, dzieci czekają na Wielkanocnego zająca, który przynosi im jajka i słodycze, a także zostawia zabawki i prezenty.
Dzisiaj zając jest symbolem radości i radosnego charakteru święta Wielkanocnego, które jest świętem związanym z odradzającą się przyrodą i zmartwychwstaniem Jezusa.

Przykładowe scenariusze na przedstawienie dla dzieci w przedszkolu o zajączku wielkanocnym:

Propozycja nr 1

 1. Otwarcie przedstawienia - Nauczyciel lub inny dorosły wita dzieci i opowiada im o zajączku wielkanocnym i jego roli w świętach Wielkanocnych.
 2. Piosenka o zajączku - Dzieci śpiewają piosenkę o zajączku wielkanocnym, która jest zabawna i zachęca do tańca.
 3. Scenka z zajączkiem - Dzieci przebierają się za zajączka i odgrywają scenkę, w której zajączek chodzi po domach i rozdaje prezenty.
 4. Zabawa z jajkami - Dzieci biorą udział w zabawie polegającej na szukaniu jajek ukrytych prze zajączkiem. Dzieci mogą również malować lub ozdabiać jajka w kreatywny sposób.
 5. Konkurs koszyczka wielkanocnego - Dzieci mogą przygotować swój własny koszyczek wielkanocny z jajkami, cukierkami i innymi słodkościami, a następnie zaprezentować go przed innymi dziećmi i zdobyć nagrodę.
 6. Zakończenie - Nauczyciel lub inny dorosły dziękuje dzieciom za ich udział i opowiada im o tym jak ważne jest przestrzeganie tradycji wielkanocnych. Dzieci mogą również dostać małe prezenty od zajączka wielkanocnego jako nagrodę za swój trud.

scenariusze na przedstawienie dla dzieci w przedszkolu o zajączku wielkanocnym


Propozycja nr 2 - gdy mamy ładną pogodę

Scenariusz na szukanie jajek na świeżym powietrzu dla dzieci w przedszkolu:

 1. Otwarcie - Nauczyciel lub inny dorosły wita dzieci i opowiada im o zajączku wielkanocnym i jego roli w świętach Wielkanocnych. Następnie dzieci zostają podzielone na grupy.
 2. Przygotowanie do zabawy - Dzieci otrzymują instrukcje i wytyczne dotyczące zabawy, takie jak bezpieczeństwo i zasady gry.
 3. Szukanie jajek - Dzieci ruszają na poszukiwania jajek, które zostały ukryte przez zajączka wielkanocnego w ogrodzie przedszkolnym lub w pobliskim parku.
 4. Konkurencje - W trakcie zabawy dzieci mogą brać udział w konkurencjach, takich jak: szybkie znalezienie jajek, znalezienie jajka z największą ilością skarbów lub znalezienie jajka z najciekawszym wzorem.
 5. Podsumowanie - Po zakończeniu zabawy dzieci mogą podzielić się swoimi skarbami i opowiedzieć o swoich przygodach podczas szukania jajek.
 6. Nagrody - Dzieci, które zdobyły najwięcej jajek lub wygrały konkurencje otrzymują nagrody, takie jak cukierki lub zdrowe przekąski.


zajączek 2023
Propozycja opakowania na zajączka 2023 - Fabryka Puzzli