Jesteś przedszkolanką i szukasz pomysłu na zabawy karnawałowe? Jeśli tak, świetnie trafiłaś! W tym artykule znajdziesz masę inspiracji, dzięki którym maluchy dowiedzą się, na czym polega magia karnawału oraz jakie zwyczaje są z nim związane. Przy okazji pomożesz zintegrować dzieci w ramach wspólnej zabawy. Dowiedz się więcej!

Bal karnawałowy – scenariusz do przedszkola

Przygotowania do karnawału

Zanim zabawy karnawałowe w ogóle się rozpoczną, należy się odpowiednio przygotować. Warto poprosić rodziców, aby nadmuchali balony lub zrobić to samodzielnie. Dzieci z kolei mogą zająć się ich dekorowaniem, np. przy pomocy flamastrów lub markerów. Następnie mogą je umieszczać na wcześniej zawieszonych żyłkach. Mogą też zająć się rozwieszaniem serpentyn. W zależności od Twojej koncepcji, wszystkie te czynności mogą wykonywać również wychowawcy.

Jeśli chcesz, przed karnawałem, w ramach zwykłych zajęć w przedszkolu, możesz też poprosić dzieci o wykonanie specjalnych masek. Przy okazji mogą przygotować je również dla swoich rodziców. Aby ułatwić wykonywanie całej czynności, możesz rozdać maluchom gotowy szablon i poprosić je, aby ozdobiły go zgodnie ze swoimi preferencjami.


Bal karnawałowy – scenariusz do przedszkola

Oto materiały, które mogą się przydać podczas zabawy karnawałowej:

·       balony,

·       flamastry lub markery,

·       magnetofon lub komputer z dobrymi głośnikami,

·       ciasteczka, ciasta, herbata, soki, itd. (które podane zostaną w ramach poczęstunku),

·       fotobudka i zabawne gadżety do zdjęć, koło fortuny, wycięte wielkie stopy (piszemy o tym więcej w kolejnej części artykułu),

·       gazety,

·       chusta animacyjna,

·       kotyliony,

·       kapelusz,

·       krzesła

·       bułka tarta,

·       karty przedstawiające różne przedmioty, zwierzęta, itd.

Rozpoczęcie karnawału

Po przygotowaniu materiałów oraz rozmieszczeniu dekoracji warto zadbać o uroczyste otwarcie tzw. sali balowej (czyli miejsca, w którym będzie się odbywał karnawał). W tym celu np. można wręczyć pani dyrektor duży, specjalnie przygotowany na tę okazję klucz. Następnie dobrze jest ustawić dzieci w kole i oficjalnie je powitać, biorąc pod uwagę to, w co są przebrane. Przykładowo, możesz po kolei wołać: „Witam wszystkie księżniczki, hip, hip, hura”, „Witam wszystkich rycerzy, hip, hip, hura”.

Nie jesteś przekonana do takiego rozpoczęcia zabaw? Jeśli tak, scenariusz zajęć w przedszkolu z okazji karnawału może wyglądać nieco inaczej. Przykładowo, można na początku wszystkich powitać, a następnie włączyć piosenkę „Wszyscy są, witamy Was” i poprosić dzieci, aby zatańczyły ze sobą w parach.


Zabawy z okazji karnawału - scenariusz zajęć


Zabawy z okazji karnawału - scenariusz zajęć

Następnie można rozpocząć różne, karnawałowe zabawy. Oczywiście nie musisz organizować wszystkich, które opisaliśmy poniżej. Oto ich przykłady.

„Wszyscy, którzy…”

Jeżeli chodzi o karnawał, scenariusz zajęć w przedszkolu można urozmaicić zabawą „Wszyscy, którzy…”. Do jej przeprowadzenia potrzebna będzie chusta animacyjna. Po powitaniu dzieci możesz zaprosić je do „Bajkowej Krainy Karnawału”, w której trwa on przez cały rok! Następnie powinnaś powiedzieć, że chciałabyś najpierw sprawdzić upodobania uczestników zabawy i poprosić dzieci, aby chwyciły wspomnianą chustę. Później należy poprosić o to:

·       aby dzieci, które kochają tańczyć przy wesołej muzyce, zamieniły się ze sobą miejscami, przemieszczając się pod chustą;

·       aby dzieci, które lubią głośno śpiewać, poturlały się w prawo,

·       aby dzieci, które pragną wyruszyć do „Bajkowej Krainy Karnawału”, usiadły na chuście i chwyciły się za ręce.

„Wędrujący kapelusz”

Jeśli układasz scenariusz zajęć na karnawał, zwróć uwagę na integracyjną zabawę „Wędrujący kapelusz”. Na początku powinnaś włączyć muzykę, a dzieci – usadzić w kole. Jedno dziecko powinno nałożyć drugiemu na głowę kapelusz, a następnie – drugie trzeciemu. Z zabawy odpada ten maluch, który miał na sobie nakrycie głowy w momencie wyłączenia muzyki.

„Tańczące krzesła”

Na środku sali, w okręgu, należy ustawić krzesła, a następnie włączyć muzykę. Dzieci powinny chodzić dookoła krzeseł, przy czym zawsze powinno się znajdować mniej krzeseł niż dzieci, a konkretnie – o jedno mniej. Kiedy muzyka przestaje grać, dzieci powinny jak najszybciej usiąść na krześle. Maluch, który nie zdąży tego zrobić, odpada (ale nagrody powinno się przyznać wszystkim).

„Śpiąca królewna i śpiący królewicz”

Jeśli chodzi o karnawał, zajęcia w przedszkolu mogą obejmować także zabawę „Śpiąca królewna i śpiący królewicz”. Na początku należy podzielić uczestników na dwie grupy: królewny (grupa dziewczynek) oraz królewiczów (grupa chłopców). Każda grupa powinna poruszać się w charakterystyczny sposób. Kiedy muzyka przestanie grać, królewny powinny przestać się ruszać, a królewicze mają je za zadanie „ożywić”. Nie mogą jednak przy tym nikogo ruszać ani dotykać. Mogą za to próbować je rozśmieszyć, przestraszyć lub wywołać w jeszcze inny sposób jakąś reakcję ze strony dziewczynek. Po kilku powtórzeniach powinna nastąpić zamiana ról.

„Tańce z balonami”

Układając scenariusz zajęć na karnawał, warto pomyśleć również o zabawach z balonami. Ta najbardziej klasyczna polega na tym, że dzieci tańczą w parach, a między nimi znajduje się balonik. Nie może on jednak dotknąć ziemi i nie można go trzymać w dłoniach. W międzyczasie prowadzący mówi, gdzie ma znajdować się balonik, a więc np. między kolanami, plecami, czołami czy nawet brzuchami uczestników. Wygrywa ta para, której najdłużej uda się utrzymać balonik.

„Taniec z butelkami”

Na sali, w której odbywa się zabawa, powinnaś ustawić w różnych miejscach butelki. Zabawa polega na tym, że dzieci mają tańczyć tak, aby tych butelek nie poruszyć.

„Dobieranie się kolorami”

Oczywiście zabaw z balonami jest o wiele, wiele więcej. Przykładowo „Dobieranie się kolorami” polega na tym, że każde dziecko wybiera sobie balon, z którym następnie tańczy. Kiedy przerwiesz muzykę, mówisz, jakimi kolorami balonów mają się do siebie dobrać dzieci, np. te z balonem pomarańczowym z dziećmi trzymającymi balon fioletowy. Dzieci, które trzymają baloniki w takich kolorach, powinny stanąć ze sobą w parze i razem zatańczyć.

„Tańce połamańce”

Poproś dzieci, aby ustawiły się na gazetach, przy czym na jednej może stanąć np. troje dzieci. Następnie powiedz im, aby zaczęły tańczyć w rytm muzyki. Kiedy ta się zatrzyma, poproś je, aby na gazecie umieściły określoną część ciała. Przykładowo, może to być kolano i ucho, ale też pięty, łokcie, kciuki.

„Naśladowanie”

Zabawy związane z tańcem dają jeszcze więcej możliwości. Przykładowo jedną z nich jest „Naśladowanie”, która stanowi prawdziwy popis kreatywności. Całość polega na tym, że dzieci tańczą przy muzyce, a kiedy ta przestaje grać, prowadząca mówi: „Zatańcz jak...” i wybiera np. zwierzę czy postać, które maluch ma naśladować. Przykładowo, mogą być to dinozaury, baletnice czy też hipopotamy.

„Labada”

To jedna z najpopularniejszych zabaw dla przedszkolaków. Można ją organizować nie tylko z okazji karnawału, ale również i na co dzień. Dzieci w tym przypadku chodzą w koło, śpiewając piosenkę („tańczymy labada, labada, labada” x 2). Jednocześnie muszą one trzymać się za określoną część ciała. Jako prowadząca powinnaś więc po dwukrotnym odśpiewaniu piosenki zadawać pytania typu: „Nosy już były?”. Dzieci odpowiadają wówczas, że nie i zaczynają chodzić w koło, trzymając się za nos.

„Kotyliony”

Jest to zabawa orientacyjno- porządkowa. Jako nauczycielka powinnaś najpierw rozłożyć na dywanie kotyliony oraz rozdać je rodzicom. Zadaniem jest odnalezienie przez dziecko takiego kotylionu, jak ma rodzic. Można również zorganizować inną wersję tej zabawy, w której maluchy muszą znaleźć inne dziecko, które otrzymało taki sam kotylion.

„Krasnoludek Łakomczuszek”

W tej zabawie należy podzielić uczestników na grupy i ustawić ich w dwóch rzędach. Zadaniem każdego uczestnika jest jak najszybsze dotarcie do talerza przeciwnej drużyny, wybranie z niego jednej potrawy i zjedzenie jej. Następnie muszą to zrobić kolejne osoby. Aby wszystko nie było takie proste, dzieci muszą mieć przewiązane oczy. Plakietkę „Krasnoludka Łakomczuszka” otrzymuje ten maluch, który wybierze i zje cytrynę.

„Kto szybciej zagwiżdże”

W tym przypadku należy podzielić dzieci na dwie grupy i poprosić, aby zgłosił się reprezentant każdej z nich – ważne, aby maluch potrafił gwizdać. Następnie trzeba podać dzieciom po jednym talerzu bułki tartej do zjedzenia – muszą one spożyć ją jak najszybciej. Kiedy dziecko to zrobi, musi jak najszybciej zagwizdać. Wygrywa ta osoba, która zrobi to najszybciej.

„Zgrabne ręce”

„Zgrabne ręce” to zabawa w której każde dziecko otrzymuje po 20 nasion grochu. Maluchy mają za zadanie jak najszybciej przełożyć je do leżącego obok pojemnika. Ważne jest to, że naraz można podnieść tylko jedno ziarenko.

„Czyj to głos?”

„Czyj to głos?” to zabawa karnawałowa mająca na celu usprawnienie percepcji słuchowej dzieci. Jedno dziecko powinno usiąść tyłem do reszty i zamknąć oczy. Kiedy tak się stanie, powinnaś wybrać inne dziecko, które zawoła po imieniu to pierwsze. Maluch z zamkniętymi oczami musi powiedzieć, czyj głos usłyszał.

„Sałatka owocowa”

Zabawa ta polega na tym, że najpierw rozdaje się dzieciom obrazki z różnymi owocami, w ilości kilku sztuk. Następnie, po wypowiedzeniu nazwy określonego owocu, dzieci, które mają karty je przedstawiające, wstają i jak najszybciej zamieniają miejscami z innymi dziećmi, którzy również takie obrazki mają. W pewnym momencie, na hasło „sałatka owocowa” wszystkie dzieci zmieniają swoje miejsce siedzenia.

„Worek z niespodzianką”

W tym przypadku to Ty powinnaś wykazać się kreatywnością. Chodzi o to, aby do worka włożyć różne gadżety, np. okulary, peruki, czapki, maski (mogą się one przydać również podczas robienia zdjęć, więcej informacji o tym znajdziesz w kolejnym podrozdziale. Istotne jest to, aby poszczególne elementy garderoby do siebie nie pasowały. Następnie należy włączyć muzykę, a dzieci powinny podawać sobie worek z rąk do rąk. Kiedy muzyka zostanie nagle wyłączona, dziecko, w którego dłoniach znajduje się worek, powinno wylosować jeden przedmiot i go na siebie nałożyć. W momencie, gdy w worku nie pozostanie już żaden rekwizyt, wybiera się najbardziej stylowo ubranego malucha.

„Fotobudka”

Aby urozmaicić zabawy karnawałowe, możesz wcześniej przygotować lub kupić atrakcyjną fotobudkę. W końcu żadna uroczystość nie obejdzie bez fantastycznych zdjęć! Aby fotografie były wspaniałą pamiątką, można dodatkowo wykorzystać peruki, okulary, oryginalną biżuterię czy różnego rodzaju nakrycia głowy. Możesz też przygotować np. rekwizyty w postaci przyklejonych do patyczków wąsów, krzaczastych brwi, zabawnych ust czy też dymków z napisami. Przydadzą się także maski z prawdziwego zdarzenia!

„Wybór Króla i Królowej Karnawału”

W przypadku tej zabawy należy poprosić wszystkich uczestników, aby utworzyli duże koło. W jego środku powinno znaleźć się jury złożone np. z pani dyrektor, nauczyciela i przedstawiciela rady rodziców. W rytm muzyki dzieci powinny prezentować swoje przebrania. Kiedy Król i Królowa Karnawału zostaną wybrani, można im rozdać wyjątkowe paczki z prezentami i poprosić, aby zatańczyły w kole. Warto też obdarować upominkami inne dzieci i wręczyć im inne zestawy, np. z grami, puzzlami czy słodyczami.

W innej wersji tej zabawy to dzieci szepczą prowadzącej, kto powinien zostać Królem i Królową Balu, a prowadzący zlicza głosy. Oprócz upominków dzieci, które wygrają, mogą otrzymać również korony.Zabawy w języku angielskim


Zabawy w języku angielskim

Zamierzasz zorganizować karnawał w języku angielskim? Jeśli tak, dla Ciebie również mamy zestaw zabaw, które warto wykorzystać podczas tego radosnego wydarzenia.

„Big feet” („Wielkie stopy”)

Na początku należy wyciąć z kartonu duże stopy. W przypadku małej liczby przedszkolaków wystarczą dwie, natomiast przy tej większej warto podzielić uczniów na grupy i zadbać o to, aby każda para maluchów miała swoja parę stóp. Pamiętaj, aby zrobić w nich otwory i przewlec przez nie gumkę (np. kupowaną na metry), tak aby dzieci mogły nałożyć buty na swoje stopy. Następnie umieść w różnych miejscach sali karty z obrazkami i podpisami w języku angielskim. Zadaniem dzieci jest założenie butów i odnalezienie tej karty, którą wybierzesz.

„The wheel of fortune” („Koło fortuny”)

W tym przypadku należy wcześniej przygotować koło fortuny, np. z tektury i kolorowego papieru. Pamiętaj, że musi mieć ono wskazówkę. Koło musi być na tyle duże, aby na każdym kolorze można było nakleić np. kartę z jakimś przedmiotem lub słówkiem. Zadaniem dzieci jest zakręcenie kołem fortuny i, kiedy wskaże ona jakiś przedmiot, powiedzieć, jak nazywa się on w języku angielskim. Pamiętaj, że dobrze przygotowane koło fortuny przyda Ci się również przy wielu innych okazjach.

Karnawał – scenariusz z piosenkami

Na podstawie powyższych propozycji najpewniej już wiesz, że przyda Ci się dopasowana do karnawału muzyka. Jakie piosenki możesz wykorzystać? Oto lista tych przykładowych:

·       „Wszyscy są, witam Was”;

·       „Bal w przedszkolu”;

·       „Bal baloników”;

·       „Balonowy świat”;

·       „Piosenka o balu”;

·       „Tańczymy labada”;

·       „Karnawał”;

·       „Koronkowa Lambada”.

Co więcej, możesz wykorzystać również piosenki w języku angielskim.

Na koniec warto wszystkich uczestników zabawy zaprosić na poczęstunek. Można też ewentualnie zorganizować go połowie zabawy karnawałowej i po jego zakończeniu zorganizować drugą część uroczystości. Na zakończenie warto podziękować dzieciom i rodzicom za udział w zabawach. Maluch lub grupa maluchów może też na głos powiedzieć ten wierszyk:

„Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę,

jutro znów się zobaczymy,

razem zatańczymy.

raz w prawo, raz w lewo i w przód i w tył,

byś długo pamiętał, żeś z nami był! / x 2”.

Zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie - ciekawostki o zwyczajach karnawałowych

W Polsce jednym z najpopularniejszych zwyczajów karnawałowych jest organizowanie balów karnawałowych, podczas których ludzie przebrani za różne postacie tańczą i bawią się do późnych godzin nocnych. W wielu miastach organizowane są również parady karnawałowe, podczas których uczestnicy przebierają się za różnego rodzaju postacie i przemaszerowują ulicami miasta, by zaprezentować swoje stroje.

Innym popularnym zwyczajem karnawałowym w Polsce jest obdarowywanie się słodkościami, takimi jak pączki czy faworki. Pączki to rozmaite rodzaje rogalików z ciasta drożdżowego, które są nadziewane różnymi nadzieniami, takimi jak marmolada, krem czy dżem. Faworki to cienkie i chrupiące kokardki z ciasta, które są obficie oprószane cukrem pudrem.

Na całym świecie istnieje wiele różnych zwyczajów karnawałowych, które różnią się w zależności od kultury i regionu. W Wielkiej Brytanii na przykład obchodzi się Dzień Mardi Gras, podczas którego ludzie bawią się i tańczą w maskach i przebraniach. W Brazylii natomiast odbywa się słynny Karnawał w Rio de Janeiro, podczas którego ulicami miasta przemaszerowują tłumy ludzi w przepięknych strojach, a na placach odbywają się liczne koncerty i pokazy taneczne.

Innym popularnym miejscem obchodzenia karnawału jest Nowy Orlean w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywa się słynny Mardi Gras. Ten karnawał jest szczególnie znany z licznych paradowych pochodów, podczas których ulicami miasta przemaszerowują kolorowe korowody złożone z tysięcy ludzi w przebraniach i maskach. W czasie tych pochodów ludzie rozdają sobie nawzajem różnego rodzaju słodkości, a także kolorowe koraliki, które są symbolem tego święta.
W Meksyku obchodzi się karnawał zwany "Carnaval de Veracruz", podczas którego odbywają się liczne parady i koncerty. W tym czasie ludzie przebierają się za różnego rodzaju postacie i tańczą w rytmie muzyki zwanej "son jarocho". W innych krajach latynoamerykańskich, takich jak Kostaryka czy Gwatemala, również obchodzi się karnawał, podczas którego ludzie przebierają się za różne postacie i tańczą w rytmie muzyki zwanej "marimba".
Na całym świecie istnieją różne zwyczaje karnawałowe, które są świętowane w różny sposób. Jednym z wspólnych elementów tych obchodów jest jednak radość i zabawa, które są ważnymi składnikami tego okresu w roku. Karnawał jest doskonałą okazją do tego, by zapomnieć o codziennych problemach i zająć się wyłącznie zabawą i rozrywką.

Karnawał w Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janeiro to jedno z najsłynniejszych świąt na świecie, które co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Odbywa się on kilka tygodni przed Wielkim Postem i jest szczególnie znany z pięknych i kolorowych kostiumów oraz licznych paradowych pochodów.
Podczas karnawału w Rio de Janeiro odbywają się liczne parady, podczas których ulicami miasta przemaszerowują korowody złożone z tysięcy ludzi w przebraniach i maskach. W czasie tych pochodów ludzie tańczą w rytmie samba, a także rozdają sobie nawzajem różnego rodzaju słodkości i kolorowe koraliki.
Najważniejszą paradą podczas karnawału w Rio de Janeiro jest "Desfile das Escolas de Samba", podczas której ulicami miasta przemaszerowują szkoły samba. Każda ze szkół prezentuje swój własny kostium i układ taneczny, a także wystawia specjalne wozami tematyczne.
Karnawał w Rio de Janeiro jest również słynny z licznych koncertów i imprez, które odbywają się w całym mieście. W czasie tych wydarzeń ludzie tańczą do białego rana i bawią się do samego rana. To wyjątkowe święto jest doskonałą okazją do tego, by zapomnieć o codziennych problemach i cieszyć się radością i zabawą.Karnawał w Rio de Janeiro

Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji to jedno z najstarszych i najsłynniejszych świąt na świecie, które co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Odbywa się on kilka tygodni przed Wielkim Postem i jest szczególnie znany z pięknych i eleganckich strojów oraz licznych balów i imprez.

Podczas karnawału w Wenecji odbywają się liczne balie i przyjęcia, podczas których ludzie przebierają się za różnego rodzaju postacie z historii lub literatury. Wśród najpopularniejszych strojów są te inspirowane XVIII-wieczną szlachcianką lub księciem, a także postaciami z oper lub operetek.

Najważniejszym wydarzeniem podczas karnawału w Wenecji jest "La Maschera Più Bella", czyli konkurs na najpiękniejszą maskę. Podczas tego wydarzenia ludzie prezentują swoje najpiękniejsze i najbardziej oryginalne stroje, a także tańczą w rytmie muzyki.


Karnawał w Wenecji