Gra memory – zasady

Gra memory cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Nie wszyscy jednak doceniają jej zalety. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie wiedzą, jak się gra w memory lub nigdy w nią nie grali. Tymczasem memory jest wciągająca i uzależnia. Poza tym jest to idealna gra dla każdej grupy wiekowej. Dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety gry oraz tłumaczymy jej zasady.

 

Gra pamięciowa dla dzieci i dorosłych

Gra pamięciowa dla dzieci i dorosłych nie musi być nudna. Istnieje wiele gier tego typu, które zaskoczą Cię tym, ile frajdy i zabawy Ci dadzą. Oczywiście gry pamięciowe, czyli gry memory cechuje znaczna różnorodność. Dlatego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Gra pamięciowa dla dzieci i dorosłychGry memory – rodzaje

Gry memory można podzielić przede wszystkim ze względu na przeznaczenie gry. Wówczas wymienia się istnienie:

  • gry memory dla dorosłych,
  • memory dla dzieci.

Gry memory dla dorosłych, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są dla dorosłych graczy. Z kolei gry memory dla dzieci przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Na tej podstawie wymienić można gry memory, np. dla 5-latków i memory dla 10-latków. Poza tym gry w memory można podzielić ze względu na formę w jakiej występują. Na tej podstawie wymienia się takie gry, jak:

  • gra memory elektroniczna,
  • memory online,
  • gra planszowa memory.

Gry memory elektroniczne wymagają dostępu do komputera, telefonu lub urządzenia przenośnego, jak tablet. Natomiast memory online wymagają dodatkowo dostępu do Internetu. Z kolei gry planszowe memory to gry są wydrukowane i posiadają karty lub plansze, zatem gra odbywa się w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym.

Gry memory – rodzaje

 

Dlaczego warto grać w memory

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie bez względu na wiek kochają gry memory. Po pierwsze, memory to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w pożyteczny i przyjemny sposób. Z pewnością zaskoczy Cię, jak zwykła gra - odkrywanie par obrazków, może Cię wciągnąć. Zapewniamy, że na jednej grze się nie skończy. Po drugie, gry memory pomagają się wzmocnić emocjonalnie, co wynika ze specyfiki gry. To prosty sposób na uczenie się radzenia sobie z niepowodzeniami i przegrywaniem, czyli memory uczy zdrowej rywalizacji. Oczywiście uczą cierpliwości i wytrwałości. Po trzecie, gry pamięciowe sprawdzą się w każdych okolicznościach. Stanowią ciekawą alternatywę dla innych gier online lub planszowych. W przypadku gier memory online, możesz w nie grać zawsze i wszędzie – na przerwie w pracy lub szkole, w autobusie lub pociągu, podczas lotu samolotem na wakacje, a nawet stojąc w kolejce do lekarza.

 
Dlaczego warto grać w memory?


Co rozwija gra w memory?

Gra w memory cieszy, bawi i rozwija. Po pierwsze, memory to rewelacyjny sposób na ćwiczenie pamięci, co jest dobre bez względu na wiek. Dlatego gra w memory polecana jest wszystkim niezależnie od wieku. Zarówno gra memory dla dorosłych, jak i gra memory dla dzieci, skutkuje tym samym – poprawą pamięci. Po drugie, gra memory wpływa pozytywnie na koncentrację, skupienie i uwagę. Dlatego gra w memory to również prosty sposób na poprawę wspomnianych procesów poznawczych. Poza tym gry pamięciowe, takie jak memory pomagają rozwijać umiejętności społeczne. Z pewnością gry memory wpływają pozytywnie na refleks i małą motorykę. Oczywiście rozwijają koordynację ręka – oko.

Co rozwija gra w memory?Gra memory – na czym polega?

Jeśli interesuje Cię gra memory, na czym polega, spieszymy z wyjaśnieniem. Gra opiera się na zapamiętaniu ustawienia i lokalizacji kart, które posiadają różne oznaczenia. Jednak zawsze znajdują się wśród nich pary posiadające identyczne grafiki. Następnie zadaniem uczestników gry memory jest znalezienie wszystkich par o takich samych grafikach. Gracz, który odnajdzie więcej par – wygrywa.


Gra memory – na czym polega?


Jak się gra w memory?

Jeśli interesuje Cię gra planszowa memory, powinieneś wiedzieć, że jest to gra, której celem jest odkrywanie par obrazków. Brzmi prosto? Memory taka nie jest! Oczywiście zazwyczaj gra memory zawiera karty lub klocki, które na jednej stronie posiadają różne nadruki – obrazki. Przy czym, każdy z nadruków występuje podwójnie. Przykładowo znajdują się wśród kart, te z nadrukowanym samochodem, z nadrukowanym kwiatkiem, etc. Jednak odnalezienie takich samych kart nie jest prostym zadaniem.


Jak się gra w memory?


Gra memory dla dzieci – zasady

W przypadku gier dla najmłodszych takich, jak gra memory dla dzieci, zasady muszą być proste i zrozumiałe dla dzieci. A takie właśnie są zasady gry w memory. Oczywiście stopień trudności gry pamięciowej zmieniają się wraz z wiekiem, co znaczy, że najmłodsi gracze mają mocno różniące się nadruki na kartach – rodzajowo i kolorystycznie. Poza tym mają niewielką liczbę kart. Natomiast nieco starsze dzieci, mogą grać w memory zawierające większą liczbę kart, których nadruki mogą być do siebie podobne. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do gry w memory, możesz postawić na karty z ulubionymi postaciami z bajki lub filmu. Może to być na przykład gra memory psi patrol.  Dobrym rozwiązaniem jest również gra memory do druku z wybranymi grafikami.


Gra memory dla dzieci – zasady


Zasady gry momory dla dorosłych

Gry memory dla dorosłych wyróżniają się większą liczbą kart i bardziej skomplikowanymi wzorami na nich, które cechuje duże podobieństwo, co dodatkowo podnosi trudność gry. Memory gra planszowa jest doskonałym urozmaiceniem spotkań we dwoje, jak i w nieco większym gronie. Oczywiście można w nią grać samodzielnie. Gra memory elektroniczna i gra memory online sprawdzą się w każdych warunkach i okolicznościach.

Zasady gry momory dla dorosłych