Zabawy karnawałowe uwielbiają wszystkie dzieci. Zapewniamy, że niezależnie czy to przedszkolaki czy uczniowie, chętnie wezmą w nich udział. Dlatego jeśli chcesz sprawić radość swoim pociechom zorganizuj podopiecznym bal karnawałowy w domu. Dokładnie tak! Zabawy karnawałowe dla dzieci wcale nie muszą wymagać ani dużo przestrzeni ani specjalnych sprzętów. Wystarczy to co znajduje się praktycznie w każdym domu. W tym wpisie podpowiemy Ci jakie atrakcje na karnawał można zorganizować w prosty sposób i szampańską zabawę karnawałową nabierze innego znaczenia. Poznaj przepis na udaną domową zabawę karnawałową i nie tylko, dzięki której dzieci niezapomnianą zabawę na długo.

Zatem zobacz nasze propozycje na scenariusz balu karnawałowego mniej oficjalne taneczne zabawy karnawałowego :)

Tradycyjne zabawy karnawałowe będą miały elementy unikalne i sprawi to wiele radości dla Ciebie podczas organizowania karnawałowej zabawy.

Zabawy karnawałowe w przedszkolu

1. Angażująca gra karnawałowa wrzuć monetę

To łatwa do realizacji, angażująca i wesoła zabawa karnawałowa. Dodatkowo jest bardzo łatwa do zorganizowania. Do gry potrzebne są: większy pojemnik, szklanka, garść monet i woda. Szklankę należy umieścić na dnie większego zbiornika. Następnie trzeba napełnić ją wodą i kilkoma monetami, aby zakotwiczyła się. Kolejny punkt to napełnienie wodą pojemnika. Ta zabawa karnawałowa polega na tym, aby uczestnicy upuszczali monetę do szklanki z wodą. Jeśli pieniążek wpadnie do szklanki to jest wygrana. Miej pod ręką wystarczająco dużo monet, aby starczyło na długą grę. Dobrze jest też, aby zapewnić ten sam typ monety. Wszystkie dzieci będą miały wówczas takie same szanse. Liczba graczy może być ich dowolna. Ważne, aby było odpowiednio dużo monet.

2. Popularna zabawa karnawałowa rzut pierścieniem

Rzut pierścieniem to bardzo popularna zabawa karnawałowa. Można zorganizować ją w różnych warunkach i przy użyciu rozmaitych przedmiotów. Ta klasyczna zabawa karnawałowa zawsze budzi emocje. Potrzebne są do niej: kilka butelek po napojach i kilka okrągłych obręczy. Butelki należy ustawić wyznaczając np. różne stopnie trudności na podstawie odległości. Obręcze rzucane są na butelki z zaznaczonej odległości. A rzucający, jeśli mu się powiedzie i trafi obręczą na butelkę, dostaje nagrodę. Podpowiemy, że w tej roli doskonale sprawdzają się wszelkie słodkości. W tę grę karnawałową można bawić się nawet we dwie osoby.

Zabawy karnawałowe dzieci

3. Wesoła zabawa karnawałowa – kto siądzie na karnawałowym tronie?

Innym sposobem na wniesie magii karnawału do domu jest zabawa z... tronem. Kto zasiądzie na karnawałowym tronie to gra skojarzeniowa i jednocześnie ruchowa. Potrzebne do niej są trzy krzesła, dekoracje takie balony i serpentyny. Wykorzystać je trzeba do udekorowania tronu, czyli jednego z krzeseł. Przyda się też korona. Można ją zrobić z papieru. A nosić ją będzie osoba siedząca na tronie. Oczywiście niezbędna jest też nagroda. W zależności od preferencji mogą to być słodycze lub owoce.

Jak wygląda gra? Po jednej stronie pomieszczenia należy postawić trzy krzesła. Stojące pośrodku pełni rolę tronu. Zasiada na nim pierwszy król karnawału. Aby ustalić kto to będzie trzeba przeprowadzić losowanie. Po drugiej stronie stoją dzieci. Muszą być uważne i gotowe do startu.

Ta tradycyjna zabawa karnawałowa zaczyna się w momencie, kiedy król lub królowa wypowie słowo dotyczące karnawału. To znak dla pozostałych graczy, żeby zaczęli biec. Wyścig do dwóch wolnych krzeseł wyłoni dwóch rywali. Muszą oni podać słowo związane z karnawałem. Osoba na tronie wybiera słowo, które bardziej jej się podoba. Tym sposobem mianuje swojego następcę. Gra wydaje się łatwa, ale trzeba pamiętać, że wyrazy nie mogą się powtarzać. Dlatego z każdą kolejną rundą jest coraz trudniej. Liczba graczy jest dowolna.

Zabawy karnawałowe dla dziecka

4. Znane zabawy karnawałowe - taniec z balonami, zorganizuj super zabawę taneczną!

Tańce z balonami są popularne na różnych imprezach. Jest sporo ich rozmaitych wariantów. Dwie zabawy karnawałowe z balonami, które proponujemy są wyjątkowo wesołe. Gwarantujemy, że spodobają się wszystkim niezależnie od wieku. Do karnawałowej zabawy z balonami potrzebne są oczywiście balony, sznureczek lub nitka i muzyka. Dużo muzyki! Te karnawałowe gry przeznaczona są dla dowolnej liczby osób.

W pierwszym wariancie karnawałowa zabawa przebiega w parach. Dwóch graczy dostaje balon, który musi... umieścić między sobą. Gdzie? To zależy od wyobraźni. Mogą trzymać go czołami, brzuchami, kolanami. Gdy zaczyna grać muzyka uczestnicy rozpoczynają taniec. Ważne jest, żeby pod żadnym pozorem nie zgubili balona. Jeśli on ucieknie, para odpada. Z gry wypada się również, jeśli złamie się zasady zabawy i dotknie balon ręką. Wygrywa para, która najdłużej będzie tańczyła z balonem.

Inny pomysł na karnawałową zabawę to taniec z balonem solo! Nadmuchane balony gracze przywiązują do jednej nogi na dłuższym sznureczku. Kiedy muzyka startuje każdy musi tańczyć tak, aby balon nie dotknął ziemi. Trzeba być rzecz jasna cały czas w ruchu. Ten komu uda się jak najdłużej przetańczyć, wygrywa. Można dodatkowo wyznaczyć jury, które wybierze najlepszą choreografię i przyzna nagrody. Zabawy karnawałowe z balonami sprawdzają się w zarówno w małych jak i większych grupach.

Zabawy karnawałowe przedszkole

5. Zabawy karnawałowe z muzycznymi krzesłami lub stołem

To kolejny przykład, że w karnawał można świetnie bawić się bez konieczności wychodzenia z domu. Te dwie tradycyjne zabawy karnawałowe idealnie wpisują się w ten radosny klimat, ponieważ odbywają się przy muzyce. Do pierwszej z nich wystarczy krzesło lub dwa krzesła, jeśli liczba uczestników jest większa. W momencie, kiedy wyznaczona osoba puszcza muzykę gracze zaczynają tańczyć. Oczywiście muszą być w pewnej odległości od krzesła. Kiedy muzyka cichnie zaczynają się prawdziwe emocje. Trzeba zająć jak najszybciej miejsce na krześle. Tak zostaje wyłoniony zwycięzca. Czasami może być ich dwóch lub trzech, jeśli uda im się razem zmieścić na siedzeniu. W tej grze można ustalić punktację. Osoba, która usiądzie na muzycznym krześle najwięcej razy zostaje zwycięzcą.

Dużo radości daje też zabawa karnawałowa z muzycznym stołem. Tu potrzebne są rozmaite gadżet, najlepiej karnawałowe. Mogą to być maski, czapeczki, girlandy, peruki. Należy rozłożyć je na stole.  Wraz z pierwszym dźwiękiem zaczynają się radosne tańce dookoła stołu. Oczywiście wszyscy muszą być skupieni, ponieważ kiedy muzyka zatrzyma się trzeba szybko założyć na siebie jak najwięcej karnawałowych ozdób. Osoba, która nie wystroi się lub będzie miała najmniej dodatków odpada.

Jak widzisz jest mnóstwo zabaw karnawałowych, które bez trudu można zorganizować w domu. Wystarczy muzyka, kilka prostych rzeczy i świetny nastrój, a gwarantujemy, że uczestnicy zabawy karnawału będą zadowoleni.

zabawy choinkowe dla dzieci

Zrób maski karnawałowe razem z nami - bal maskowy i nie tylko...

Oczywiście organizowany bal karnawałowy powianiem być z maskami karnawałowymi. Maski karnawałowe są różnorodne i mogą przedstawiać różne postacie, takie jak królów, księżniczek, zwierzęta lub fantastyczne stworzenia. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach lub zrobić samodzielnie z różnych materiałów, takich jak papier, tektura, filc lub sztuczna skóra. Niektórzy ludzie uwielbiają tworzyć własne unikatowe maski. Zobacz na nasz artykuł, porady jak zrobić maski karnawałowe i znajdź nawet propozycje scenariuszy na karnawał do przedszkola.

Zabawy karnawałowe w przedszkolu

Zabawy karnawałowe w przedszkolu

Zabawy karnawałowe w przedszkolu to doskonały sposób dla dzieci na rozrywkę i zabawę podczas tego szczególnego okresu. Dobry scenariusz to przepis na udaną zabawę karnawałową, zwłaszcza balu karnawałowego prowadzonego przez placówkę oświatową. Karnawał to czas radości i zabawy, w przedszkolu jest to szczególnie ważne, ponieważ daje im możliwość wyrażenia swojej wyobraźni i kreatywności poprzez przebrania, tańce i różnego rodzaju zabawy. Zabawę karnawałową gwarantuje odpowiedni zestaw dobranych scenariuszy. Przestawiamy zabawy karnawałowe w przedszkolu, które mogą pomóc w zorganizowaniu udanego karnawału dla najmłodszych:

Zabawy karnawałowe dziecka

 1. Przebrania i stroje karnawałowe : Czas karnawału to świetna okazja do tego, aby dzieci mogły przebierać się za ulubione postaci z bajek lub filmów. Można zorganizować konkurs na najlepsze przebranie lub po prostu pozwolić dzieciom bawić się swoimi przebraniami i wymyślać różne scenki i historie. Stworzycie przez to klimatyczny bal karnawałowy.
 2. Tańce: Bal karnawałowy to także doskonały czas na tańce. Można zorganizować kilka lekcji tańca dla dzieci, na przykład dzieci tańczą salse, cha-che lub innych tańce latynoamerykańskich, albo po prostu puścić ulubione utwory i pozwolić dzieciom swobodnie tańczyć w rytm muzyki.
 3. Zabawy z balonami: Balony to doskonały element dekoracyjny na karnawałowych imprezach, ale także świetny materiał do zabawy. Można zorganizować kilka prostych zabaw z użyciem balonów, takich jak na przykład:
 • "Mam na sobie..." - jedno dziecko trzyma balon, a pozostałe muszą zgadywać, co ma na sobie
 • "Złap balon" - dzieci biegają po pokoju, a osoba trzymająca balon musi próbować złapać inne dzieci
 • "Balonowa gra w klasy" - dzieci dzielą się na dwie drużyny i próbują przepchnąć swoje balony na pole drużyny przeciwnej

Powyższe zabawy to tylko kilka propozycji, które mogą pomóc w zorganizowaniu zabawy karnawałowej w przedszkolu i do prowadzenia balu karnawałowego. Ważne, aby pamiętać o bezpieczeństwie dzieci podczas zabawy i odpowiednim doborze atrakcji do wieku dzieci. Karnawał to czas balów i szaleństwa, dlatego warto zadbać o to, aby dzieci mogły w pełni cieszyć się zabawą. Niech każdy bal przebierańców będzie udany!

Zabawy karnawałowe przedszkolu

Zabawy karnawałowe można wykorzystać na balu choinkowym dla dzieci

Zabawy choinkowe dla dzieci i imprezy karnawałowe są dwiema różnymi okazjami do zabawy i celebrowania. Na balu choinkowe dzieci są związane z Bożym Narodzeniem i są często organizowane w okresie świątecznym, podczas gdy imprezy karnawałowe są organizowane w okresie karnawału, zwykle kilka tygodni przed Wielkim Piątkiem. Imprezy choinkowe dla dzieci mogą obejmować różne aktywności związane z Bożym Narodzeniem, takie jak jedzenie świątecznych potraw, zabawy związane z choinkami i prezentami, a także konkursy i gry. Imprezy karnawałowe dla dzieci często obejmują przebieranie się w różne stroje, muzykę, tańce i zabawy. W obu przypadkach celem jest zapewnienie wszystkim dzieciom okazji do dobrej zabawy i celebrowania specjalnych okazji.

Zabawy karnawałowe dla dzieci

Zabawy karnawałowe dla dzieci starszych

Bal karnawałowy dzieci to czas radości i szaleństwa, a dla dzieci starszych może być to doskonała okazja do tego, aby w towarzystwie rówieśników zabawić się na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiam kilka propozycji zabaw karnawałowych dla starszych dzieci na świetną zabawę:

 1. "Kto pierwszy" - zabawa ta polega na tym, że dzieci stoją i ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciw siebie, a jedno z nich biegnie od jednej linii do drugiej, a reszta dzieci próbuje go dogonić. Kto pierwszy dotrze do linii, ten wygrywa.
 2. "Gorący ziemniak" - zabawa ta polega na tym, że jedno dziecko jest "gorącym ziemniakiem", a zadaniem dzieci pozostałych ucieka przed nim. Kiedy "gorący ziemniak" dotknie innego dziecka, to ono staje się nowym "gorącym ziemniakiem". Chyba będzie to gorący bal karnawałowy :)
 3. "Chodzenie nad przepaścią" - zabawa ta polega na tym, że dzieci przechodzą po linie lub taśmie, a kto pierwszy upadnie, ten przegrywa. Można zorganizować konkurs na najdłuższe chodzenie po linie.
 4. "Zgadnij, co to za przedmiot" - zabawa ta polega na tym, że jedno dziecko zakrywa oczy pozostałym i trzyma w ręku jakiś przedmiot. Pozostałe dzieci muszą zgadnąć, co to za przedmiot.
 5. "Gra w kalambury" - zabawa ta polega na tym, że jedno dziecko musi pokazać pozostałym innemu dziecku jakiś przedmiot, a reszta musi zgadnąć, co to za przedmiot. Można również zorganizować konkurs na najlepsze kalambury. Dzieci uwielbiają kalambury.
 6. "Karaoke" - zabawa ta polega na tym, że dzieci śpiewają swoje ulubione piosenki przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu do karaoke. Można zorganizować konkurs na najlepszy występ. Także dzieci dobierają w pary, jeśli dzieci są nieśmiałe i chcemy zachęcić do śpiewania.

Pamiętaj, że ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo dzieci kiedy trwa zabawa i odpowiedni dobór atrakcji do wieku dzieci, ilości dzieci. Karnawałowy bal to czas radości i szaleństwa, dlatego warto zadbać o to, aby dzieci mogły w pełni cieszyć się zabawą. Masz zabawy karnawałowe i gotowe propozycji, pozostało tylko dobra zabawa! Świetny bal karnawałowy i udanych zabaw dzieci rozpoczynamy :)

Zobacz nasze pozostałe artykuły na tematyczne zabawy karnawałowe, konkursy karnawałowe i scenariusze na organizowany bal karnawałowy. Zapraszamy!


zabawa choinkowa w przedszkolu