Zabawa choinkowa to tradycja, która zawsze kojarzy nam się z okresem Bożego Narodzenia. Choinka to nieodłączny element świąt, a zabawa choinkowa to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na gry i zabawy choinkowe, ciekawostki dzięki którym każdy świąteczny wieczór będzie udany i pełen radości.

Kiedy jest zabawa choinkowa?

Zabawa choinkowa to tradycja, która zwykle odbywa się w okresie Bożego Narodzenia, czyli w okolicach 24 grudnia. Może to być zabawa zorganizowana w domu lub w innym miejscu, np. w szkole, przedszkolu czy na świątecznym spotkaniu z przyjaciółmi. Zabawa choinkowa może być też elementem świątecznej imprezy, np. rodzinnego spotkania lub wieczoru wigilijnego.

Do kiedy można organizować zabawy choinkowe?

Zabawy choinkowe mogą odbywać się przez cały okres Bożego Narodzenia, czyli od około połowy grudnia do 6 stycznia, kiedy to obchodzone jest Święto Trzech Króli. W niektórych krajach zabawy choinkowe trwają nawet do 2 lutego, kiedy to obchodzone jest Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Warto jednak pamiętać, że zabawa choinkowa to tradycja, która zależy od indywidualnych preferencji i ustaleń poszczególnych osób lub grup. Można więc zorganizować zabawę choinkową w dowolnym terminie, niezależnie od dat świąt bożonarodzeniowych. Ważne, aby pamiętać, że zabawa choinkowa to przede wszystkim sposób na spędzenie miłego i radosnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

zabawa choinkowa

Zabawy choinkowe dla dzieci - nasze propozycje

"Zgadnij, co to za prezent"

Ta zabawa choinkowa jest świetna dla dzieci, ale równie dobrze sprawdzi się w gronie dorosłych. Każdy uczestnik otrzymuje prezent, a następnie opisuje go bez podawania jego nazwy. Pozostali uczestnicy muszą zgadnąć, o jaki prezent chodzi. Można również zmienić zasady i nie opisywać prezentu, ale podawać jedynie wskazówki, np. "to coś, co można zjeść", "to coś, co ma kolor niebieski".

"Mikołajowa wyścigówka"

Ta zabawa choinkowa wymaga nieco więcej miejsca, ale jest bardzo zabawna i sprawdzi się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Do zabawy potrzebne są kartki z narysowanymi samochodami lub innymi pojazdami oraz kredki lub flamastry. Każdy uczestnik otrzymuje kartkę z samochodem i rysuje na niej swojego mikołaja. Następnie uczestnicy rzucają kostką, a na liczbę oczek rysują kolejne elementy swojej wyścigówki (np. koła, kierownicę, fotele). Zabawa kończy się w momencie, gdy wszyscy uczestnicy skończą swoje wyścigówki. Można również zorganizować wyścigi mikołajowych samochodów, np. rzucając kostką i przesuwając samochody o odpowiednią liczbę pól.

"Choinka z prezentów"

Ta zabawa choinkowa sprawdzi się szczególnie w dużych grupach. Do zabawy potrzebne są prezenty ukryte w różnych miejscach w pomieszczeniu lub na zewnątrz (np. za fotelem, za drzwiami, pod dywanem). Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają kostką. W zależności od oczek, uczestnicy muszą znaleźć odpowiedni prezent i przynieść go do swojej "choinki". Można również dodać dodatkowe wyzwania, np. uczestnik musi zaśpiewać kolędę, zatańczyć lub wykonać inne zadanie, zanim będzie mógł dołączyć prezent do "choinki". Zabawa kończy się w momencie, gdy jedna z drużyn zgromadzi wszystkie prezenty lub gdy upłynie określony czas.


Bożonarodzeniowe quizy


"Bożonarodzeniowe quizy"

Quizy to świetna zabawa choinkowa dla osób, które lubią rywalizować i sprawdzać swoją wiedzę. Można przygotować quizy dotyczące różnych tematów, np. historii Bożego Narodzenia, tradycji świątecznych, filmów i kolęd. Quizy mogą być przygotowane w formie papierowej lub elektronicznej (np. na telefonie lub tablecie).

"Choinkowe rysowanie"

Ta zabawa choinkowa sprawdzi się szczególnie dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy lubią rysować i tworzyć. Każdy uczestnik otrzymuje kartkę i kredki lub flamastry i rysuje swoją wizję choinki bożonarodzeniowej. Można również dodać dodatkowe wyzwania, np. uczestnik musi narysować choinkę z użyciem tylko jednego koloru albo bez użycia linii prostych. Po zakończeniu zabawy wszyscy mogą porównać swoje rysunki i wybrać najciekawszą pracę.

"Choinkowe słowa"

Ta zabawa choinkowa sprawdzi się dla osób, które lubią słowne zabawy i łamigłówki. Do zabawy potrzebna jest lista słów związanych z Bożym Narodzeniem (np. choinka, prezenty, święta, kolędy) i kartki z literami alfabetu. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają kostką. W zależności od oczek, uczestnik musi wymyślić i odgadnąć słowo z listy, używając do tego litery, które otrzymał na swojej kartce. Drużyna, która jako pierwsza odgadnie wszystkie słowa, wygrywa. Można również zmienić zasady i zamiast odgadywać słowa, uczestnicy muszą je tworzyć z dostępnych liter.

"Świąteczne kalambury"

Kalambury to klasyczna zabawa choinkowa, która sprawdzi się dla osób w każdym wieku. Do zabawy potrzebne są kartki z hasłami związanymi z Bożym Narodzeniem (np. gwiazda betlejemska, kolędy, prezenty) i flamastry lub kredki. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają kostką. W zależności od oczek, uczestnik musi narysować hasło, a pozostali uczestnicy muszą odgadnąć, o jakie słowo chodzi. Drużyna, która jako pierwsza odgadnie wszystkie hasła, wygrywa.Świąteczne kalambury

"Choinkowa gra planszowa"

Gra planszowa to świetny pomysł na zabawę choinkową dla całej rodziny. Można wybrać gotową grę lub stworzyć własną, np. z użyciem kart z wizerunkami różnych świątecznych elementów (choinka, prezenty, Mikołaj). Uczestnicy rzucają kostką i przesuwają swoje pionki o odpowiednią liczbę pól, wykonując polecenia znajdujące

"Świąteczne zagadki"

Zagadki to kolejna zabawa choinkowa, która sprawdzi się dla osób w każdym wieku. Można przygotować zagadki dotyczące różnych tematów związanych z Bożym Narodzeniem (np. tradycji, zwyczajów, symboli świątecznych) lub stworzyć je samodzielnie. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają kostką. W zależności od oczek, uczestnik musi odgadnąć zagadkę lub stworzyć nową. Drużyna, która jako pierwsza odgadnie wszystkie zagadki, wygrywa.

"Choinkowa improwizacja"

Ta zabawa choinkowa sprawdzi się dla osób, które lubią rywalizować i improwizować. Do zabawy potrzebne są kartki z hasłami związanymi z Bożym Narodzeniem (np. choinka, prezenty, święta, kolędy) i flamastry lub kredki. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają kostką. W zależności od oczek, uczestnik musi narysować hasło, a pozostali uczestnicy muszą odgadnąć, o jakie słowo chodzi. Drużyna, która jako pierwsza odgadnie wszystkie hasła, wygrywa.

Te zabawy choinkowe to tylko kilka pomysłów na spędzenie świątecznego wieczoru w gronie rodziny i przyjaciół. Ważne, aby pamiętać, że najważniejsze w świętach jest spędzanie czasu z bliskimi i cieszenie się radością, a nie rywalizacja i zdobywanie punktów. Warto więc dobierać zabawy choinkowe tak, aby pasowały do naszej grupy i nastroju oraz pozwalały na spędzenie miłego i radosnego wieczoru w świątecznym klimacie.

Choinkowa improwizacja


Zabawa choinkowa w przedszkolu, czym powinny się charakteryzować?

Zabawa choinkowa w przedszkolu powinna być przede wszystkim bezpieczna i odpowiednia dla wieku dzieci. Może to być zarówno zabawa ruchowa, jak i bardziej spokojna, np. zabawa quizowa lub twórcza. Ważne, aby zabawy choinkowe w przedszkolu były atrakcyjne dla dzieci i pozwalały im na rozwijanie różnych umiejętności, np. zdolności manualnych, koordynacji ruchowej, zdolności językowych czy logicznego myślenia. Zabawa choinkowa w przedszkolu powinna również rozwijać w dzieciach pozytywne emocje, takie jak radość.

Zabawa choinkowa w przedszkolu może również mieć charakter edukacyjny, np. polegać na rozmowach na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, oglądaniu filmów lub czytaniu książek o tematyce świątecznej. Można również zorganizować zabawę choinkową w formie teatrzyku lub przedstawienia, podczas którego dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności aktorskie i muzyczne.

Zabawa choinkowa w przedszkolu

Zabawa choinkowa w szkole podstawowej

Zabawa choinkowa w szkole podstawowej może być bardziej złożona i skomplikowana niż zabawa choinkowa w przedszkolu, ponieważ dzieci w tym wieku posiadają już więcej umiejętności i mogą wziąć udział w bardziej wymagających zabawach. Zabawa choinkowa w szkole podstawowej powinna być przede wszystkim bezpieczna i odpowiednia dla wieku dzieci. Może to być zarówno zabawa ruchowa, jak i bardziej spokojna, np. zabawa quizowa lub twórcza. Ważne, aby zabawy choinkowe w szkole podstawowej były atrakcyjne dla dzieci i pozwalały im na rozwijanie różnych umiejętności, np. zdolności manualnych, koordynacji ruchowej, zdolności językowych czy logicznego myślenia.

Zabawa choinkowa w szkole podstawowej może również mieć charakter konkursowy, np. w formie turnieju gier planszowych lub zawodów sportowych związanych z Bożym Narodzeniem. Można również zorganizować zabawę choinkową w formie teatrzyku lub przedstawienia, podczas którego dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności aktorskie i muzyczne.

Zabawa choinkowa w szkole podstawowej

Zabawy choinkowe dla młodzieży

Zabawy choinkowe dla młodzieży to doskonały sposób na spędzenie świątecznego wieczoru w gronie przyjaciół lub rodziny. Ważne, aby takie zabawy były bezpieczne i odpowiednie dla wieku uczestników, a także aby były atrakcyjne i pozwalały młodzieży na rozwijanie różnych umiejętności. Można zorganizować zabawy ruchowe lub spokojne, np. quizy czy zabawy twórcze, a także zabawy edukacyjne, np. polegające na rozmowach na temat tradycji świątecznych lub oglądaniu filmów czy czytaniu książek o tematyce świątecznej. Zabawy choinkowe dla młodzieży mogą też mieć formę konkursów, np. turniejów gier planszowych lub zawodów sportowych.

Jednym z ciekawych konkursów, które można zorganizować podczas zabawy choinkowej dla młodzieży, jest konkurs na najciekawszy i najbardziej oryginalny stroik świąteczny. Uczestnicy mogą wziąć udział w przygotowaniu stroików z różnych materiałów, np. gałązek, owoców, słodyczy, bombek czy ozdób. Można też zorganizować konkurs na najlepszy świąteczny przepis kulinarny lub na najciekawszy prezent świąteczny, który można wykonać samodzielnie. Konkurs może również polegać na wykonaniu jakiejś zadania, np. rozwiązaniu świątecznego rebusu lub ułożeniu kalendarza adwentowego. Ważne, aby konkurs był dostosowany do możliwości i zainteresowań młodzieży.

Zabawy choinkowe dla młodzieży

Zabawy choinkowe dla dzieci scenariusz

Oto przykładowy scenariusz zabawy choinkowej dla dzieci:
 1. Powitanie uczestników i przedstawienie zasad zabawy.
 2. Zabawa "Zgadnij, co to za prezent", podczas której dzieci siedzą w kręgu i trzymają pod schowkiem prezenty ukryte pod ręką. Następnie jedno dziecko odkrywa swój prezent, a pozostali muszą zgadywać, co to za prezent.
 3. Zabawa "Mikołajowe skarby", podczas której dzieci szukają ukrytych wcześniej przez organizatorów "skarbów" (np. cukierków, słodyczy, drobnych zabawek).
 4. Zabawa "Świąteczne kalambury", podczas której dzieci losują karteczki z wyrazami związanymi z Bożym Narodzeniem i muszą pokazać innym, co na niej jest, nie mówiąc ani słowa.

Scenariusz zabawy choinkowej w szkole podstawowej - Ważne elementy

Przy tworzeniu scenariusza zabawy choinkowej w szkole podstawowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
 1. Bezpieczeństwo uczestników: należy upewnić się, że zabawy są odpowiednie dla wieku dzieci i nie niosą ze sobą żadnego ryzyka.
 2. Dostosowanie do możliwości i potrzeb dzieci: należy wybierać takie zabawy, które będą odpowiednie dla możliwości fizycznych i umysłowych dzieci oraz ich zainteresowań.
 3. Atrakcyjność: należy wybierać takie zabawy, które będą interesujące dla dzieci i pozwolą im się dobrze bawić.
 4. Edukacyjny charakter zabaw: warto zadbać o to, aby zabawy choinkowe w szkole podstawowej miały również charakter edukacyjny, np. polegające na rozmowach na temat tradycji świątecznych.
 5. Opieka nad dziećmi: należy zadbać o odpowiednią opiekę nad dziećmi podczas zabawy, aby zapewnić im bezpieczeństwo i pomóc im w razie potrzeby.

Scenariusz zabawy choinkowej w przedszkolu

Oto przykładowy scenariusz zabawy choinkowej w przedszkolu:

 1. Powitanie uczestników i przedstawienie zasad zabawy.
 2. Zabawa "Rozpoznaj prezenty", podczas której dzieci losują karteczki z wizerunkami prezentów, a następnie muszą odgadnąć, co to za prezent.
 3. Zabawa "Świąteczny balonik", podczas której dzieci próbują utrzymać w powietrzu balonik za pomocą dmuchania w niego i odbijania go od podłogi lub ścian.
 4. Zabawa "Mikołajowa poczta", podczas której dzieci rysują lub wyklejają kartki świąteczne, które następnie mogą wysłać do bliskich lub zostawić jako życzenia dla innych uczestników zabawy.


Scenariusz zabawy choinkowej w przedszkolu


Jak udekorować salę na zabawę choinkową?

Jeśli chcesz udekorować salę na zabawę choinkową, możesz wziąć pod uwagę następujące pomysły:

 1. Ustawienie choinki: choinka to nieodłączny element zabawy choinkowej, więc warto postarać się o to, aby była ona ozdobiona pięknymi dekoracjami. Możesz wybrać tradycyjne ozdoby, takie jak bombki, girlandy, aniołki czy gwiazdki, albo też postawić na bardziej oryginalne dekoracje, np. ozdoby z papieru czy sztucznego śniegu.
 2. Ozdoby ścienne: aby nadać sali świątecznego charakteru, możesz udekorować ją girlandami, łańcuchami, serwetkami czy plakatami z motywami bożonarodzeniowymi.
 3. Dekoracje stołu: na stole możesz postawić świąteczne serwetki, kubki czy kolorowe ozdoby. Możesz też przygotować świąteczne przekąski i ciasta, które będą dodatkową dekoracją stołu.
 4. Oświetlenie: odpowiednio dobrane oświetlenie może nadać sali świąteczny klimat. Możesz użyć lampki choinkowej, światełek LED czy świec.

Konkursy na zabawę choinkową dla dzieci

Oto kilka pomysłów na konkursy, które mogą być ciekawymi atrakcjami na zabawę choinkową dla dzieci:

 1. Konkurs "Mikołajowe stroje" - dzieci mogą przyjść na zabawę w przebraniach świątecznych, np. w strojach Mikołaja, aniołka lub renifera. Można zorganizować konkurs na najciekawszy strój i nagrodzić zwycięzcę.
 2. Konkurs "Zgadywanka świąteczna" - dzieci losują karteczki z hasłami związanymi z Bożym Narodzeniem i muszą odgadnąć, co one oznaczają. Można zorganizować konkurs na najwięcej poprawnych odpowiedzi.
 3. Konkurs "Ozdabianie choinki" - dzieci mogą ozdobić choinkę według własnego pomysłu, a następnie zostanie oceniona najciekawsza dekoracja.

Konkursy na zabawę choinkową dla dzieci

Piosenki na zabawę choinkową dla dzieci

Oto kilka piosenek, które mogą być dobrym wyborem na zabawę choinkową dla dzieci:

 1. "Jingle Bells" - klasyczna piosenka bożonarodzeniowa, która z pewnością spodoba się dzieciom. Można ją zaśpiewać lub zagrać na instrumentach.
 2. "Idzie święty Mikołaj" - piosenka, w której wesoły Mikołaj przemierza kraj, rozdając prezenty. Dzieci mogą podążać za Mikołajem i tańczyć do tej piosenki.
 3. "Hej, w dzień Bożego Narodzenia" - urocza piosenka o radości i ciepłych chwilach spędzanych w gronie rodziny podczas świąt.
 4. "Mały szkrab" - piosenka o małym chłopcu, który bardzo chce dostać od Mikołaja prezent. Dzieci mogą śpiewać tę piosenkę, wymieniając swoje marzenia świąteczne.
 5. "Mikołaj, Mikołaj" - piosenka o tym, jak ważne jest dawanie radości innym i spełnianie marzeń.

Strój na zabawę choinkową dla dzieci

Jeśli chodzi o strój na zabawę choinkową dla dzieci, najważniejsze jest to, aby był on wygodny i nie krępował ruchów dziecka podczas zabawy. Można zachęcić dzieci do przyjścia w strojach świątecznych, np. w przebraniach Mikołaja, aniołka lub renifera. Można też pozwolić dzieciom na ubranie się w coś wesołego i kolorowego, np. w kolorowe swetry czy koszulki z motywami bożonarodzeniowymi. Ważne, aby strój był dostosowany do warunków pogodowych i aby zapewnić dziecku odpowiednią ochronę przed zimnem lub słońcem (np. na stoku narciarskim)

Strój na zabawę choinkową dla dzieci

Zaproszenie na zabawę choinkową wzór - przykładowy :)

Oto przykładowy wzory zaproszenia na zabawę choinkową:

Propozycja nr 1

"Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci na naszą wspaniałą zabawę choinkową, która odbędzie się [data i miejsce zabawy]. Podczas zabawy będziecie mogli bawić się w konkursach i zabawach, tańczyć i śpiewać kolędy, a także spotkać się z Mikołajem i jego pomocnikami. Przyjdźcie w strojach świątecznych i nie zapomnijcie o swoich prezentach dla Mikołaja! Do zobaczenia!"

Propozycja nr 2

"Święta, święta, już za pasem,

a my zapraszamy Was do nas!

Będziemy tańczyć, śpiewać, bawić się,

a przede wszystkim dzielić radością.

Zabawa choinkowa odbędzie się [data i miejsce zabawy],

więc nie zwlekajcie, bądźcie na czas!

Przyjdźcie ubrani w świąteczne barwy,

a na pewno nie pożałujecie swojej decyzji!

Do zobaczenia!"

Propozycja nr 3

"Zapraszamy na niezapomnianą zabawę choinkową, podczas której będziemy rozgrzewać się przy ciepłych kakao, śpiewać kolędy i tworzyć świąteczne dekoracje. Będzie również niespodzianka od Mikołaja, więc nie możecie tego przegapić! Zabawa odbędzie się [data i miejsce zabawy], więc zarezerwujcie sobie ten termin już teraz. Do zobaczenia!"

Propozycja nr 4

"Święta to czas radości, dzielenia się z innymi i cieszenia się z małych rzeczy. Dlatego zapraszamy Was na zabawę choinkową, podczas której będziemy rozwiązywać świąteczne zagadki, śpiewać do kolęd i przygotować świąteczne przysmaki. Nie możecie tego przegapić! Zabawa odbędzie się [data i miejsce zabawy], więc zarezerwujcie sobie ten termin już teraz. Do zobaczenia!"

Plakat na zabawę choinkową

Oto przykładowy szablon plakatu na zabawę choinkową:
[Grafika z choinką, Mikołajem i reniferem]
"Zapraszamy na naszą wspaniałą zabawę choinkową!
Podczas zabawy będziecie mogli:
 • tańczyć do kolęd i śpiewać piosenki
 • bawić się w konkursach i zabawach
 • spotkać się z Mikołajem i jego pomocnikami
 • ozdobić choinkę według własnego pomysłu

Zabawa odbędzie się [data i miejsce zabawy], więc nie zwlekajcie i już dziś zarezerwujcie sobie ten termin!
Przyjdźcie w strojach świątecznych i nie zapomnijcie o prezentach dla Mikołaja!
Do zobaczenia!"
Jak widzisz, plakat powinien zawierać podstawowe informacje o zabawie, takie jak data i miejsce, a także listę atrakcji, jakie będą dostępne podczas zabawy. Możesz dostosować ten wzór do własnych potrzeb i preferencji. Ważne, aby plakat był przyjazny dla dzieci i zachęcał je do udziału w zabawie.

Tutaj przykładowa układu graficznego plakatów, nie tylko dla dzieci :)

Plakat na zabawę choinkową

Plakat na zabawę choinkową

Plakat na zabawę choinkową

Plakat na zabawę choinkową

Plakat na zabawę choinkową

Podobają Ci się nasze propozycje plakatów na zabawę choinkową? Napisz do nas a chętnie prześlemy Tobie pliki do edycji Twojego plakatu lub stworzymy Twój dedykowany plakat na zabawę choinkową :)