Paczki na Mikołaja

Paczki na Mikołaja to miły gest w stronę bliskich w dniu św. Mikołaja. Najczęściej paczki mikołajkowe otrzymują dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać je również starszej części bliskich nam osób. Skąd się wziął w ogóle zwyczaj wręczania paczek na Mikołaja i obchodzenia Mikołajek? O tym poniżej!

 

Kilka słów o Mikołajkach

Mikołajki to potoczna nazwa dnia Świętego Mikołaja. Jak powszechnie wiadomo, święto to obchodzone jest 6 grudnia zarówno w wierze katolickiej, jak i prawosławnej. Wiele osób zapewne będzie zaskoczonych, ale święto to powstało ku czci biskupa Miry, czyli świętego Mikołaja. Co ciekawe, aż do XIX wieku, dzień ten był bardziej uroczyście obchodzony na ziemiach polskich. Dlatego był dniem wolnym od pracy. Następnie w 1969 r., czyli w okresie PRL, kościół katolicki postanowił znieść święto. Mimo wszystko w dalszym ciągu pamięć o Mikołajkach trwa i wiąże się z wręczaniem upominków, czyli tzw. paczek na Mikołaja.

Kilka słów o Mikołajkach 

Historia paczek na Mikołaja

Historia wręczania paczek na Mikołaja narodziła się jeszcze w średniowieczu. Wówczas osoba przebrana za świętego Mikołaja wręczała dzieciom prezenty. Z kolei w XIX i XX wieku nastąpiły pewne zmiany. Wówczas święty Mikołaj został rozpowszechniony w kulturze masowej, jako postać, która wręcza prezenty nie 6 grudnia, ale w Boże Narodzenie. Oczywiście w kolejnych latach następowały kolejne zmiany. Aktualnie paczki mikołajkowe wręcza święty Mikołaj, a raczej osoba za niego przebrana, 6 grudnia. Z kolei w Boże Narodzenie dzieci powinny otrzymywać prezenty świąteczne, bożonarodzeniowe, czyli na gwiazdkę.

 Historia paczek na Mikołaja

Paczki mikołajkowe - do ilu lat?

Przyjęło się, że paczki mikołajkowe wręcza się małym dzieciom. Zapewne dlatego, że małe dzieci mogą z powodzeniem wierzyć w istnienie postaci baśniowej, takiej jak święty Mikołaj. Natomiast nie ma żadnej konkretnej reguły, która nakazywałaby wręczanie paczek na Mikołaja dzieciom w określonym wieku lub zabraniałaby wręczania paczek mikołajkowych młodzieży i dorosłym. Zatem paczki na Mikołaja można wręczać komu się tylko chce.

 
Paczki mikołajkowe - do ilu lat?
Dzieci - paczki na Mikołaja do przedszkola

Paczki na Mikołaja do przedszkola są miłą praktyką i dotyczą praktycznie każdej funkcjonującej placówki przedszkolnej. Oczywiście dzieci otrzymują od osoby przebranej za świętego Mikołaja prezenty, które są dopasowane do rozwoju dzieci, czyli do ich wieku. Zawartość paczek mikołajkowych dla przedszkolaków uzależniona jest od dyrektora placówki lub rodziców. Najczęściej są to słodkości lub gry i zabawki.

 

Młodzież – paczki na mikołajkowe dla szkół

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku młodzieży w wieku szkolnym. Jak można zauważyć, w przypadku dzieci z klas młodszych, paczki na Mikołaja są wręczane zdecydowanie częściej niż w przypadku starszych klas. Jeszcze rzadziej wręczane są prezenty w szkołach ponadpodstawowych. Mimo wszystko paczki mikołajkowe dla szkół mogą być ciekawym urozmaiceniem zajęć lekcyjnych 6 grudnia.

 

Paczki na Mikołaja dla dorosłych

Paczki na Mikołaja dla dorosłych wręczane są okazjonalnie. Najczęściej z paczkami mikołajkowymi dla dorosłych można się spotkać w zakładach pracy, choć oczywiście nie we wszystkich. Tam, gdzie jednak są praktykowane, pracodawcy wręczają swoim pracownikom określone paczki z okazji Mikołajek. Co ważne, bardzo często zawartość paczek na Mikołaja dla dorosłych uwzględnia obecność małych dzieci w rodzinie pracownika lub jest na tyle uniwersalna, że pasuje dla każdej grupy wiekowej.

 

Pomysł na paczki na Mikołaja dla dzieci

Niewątpliwie wręczenie paczki na Mikołaja dla dzieci może być nieco stresujące. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma pewności, czy zawartość paczki będzie odpowiadać osobie obdarowywanej. Dlatego warto przemyśleć, co będzie najlepszym prezentem dla malucha. Najczęściej praktykowane są paczki na Mikołaja zawierające słodycze i inne słodkości oraz paczki mikołajkowe z zabawkami i grami. Jednak coraz częściej wybierane są gotowe paczki na Mikołaja, które są idealnie dopasowane do kategorii wiekowej dziecka.

 Pomysł na paczki na Mikołaja dla dzieci

Standardowe paczki mikołajkowe ze słodyczami

Standardowe paczki mikołajkowe ze słodyczami zawierają popularne słodkości. Najczęściej są to czekolady, pianki i różnorakie wyroby cukiernicze. W przypadku paczek mikołajkowych ze słodyczami dla dorosłych, w opakowaniu często można znaleźć również eleganckie opakowania orzechów w czekoladzie lub owoców oblanych czekoladą. Bywa również alkohol. Warto jednak podkreślić, że wręczanie paczek na Mikołaja ze słodyczami dzieciom, może spotkać się z niezadowoleniem rodziców. Ponieważ wielu rodziców ogranicza dzieciom spożywanie słodkości.

 

Paczki mikołajkowe z zabawkami

Paczki mikołajkowe z zabawkami są zdecydowanie lepszym wyjściem. Jednak skompletowanie znacznej liczby paczek zawierających zabawki i gry dopasowane do danej kategorii wiekowej może być dość problematyczne. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są gotowe paczki świąteczne dla dzieci.

 

Gotowe paczki na Mikołaja

Gotowe paczki na Mikołaja są coraz chętniej wybierane przez przedszkola i pracodawców. Dlaczego? Po pierwsze, jest pewność, że paczka będzie zawierać rzeczy idealnie dopasowane do grupy wiekowej. Po drugie, wszystkie dzieci otrzymają właściwe paczki. Po trzecie, jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Po trzecie, jest pewność, że paczki na Mikołaja dotrą na czas. Wystarczy wybrać firmę, która ma najlepsze pomysły na paczki mikołajkowe.

 

Oferta paczek świątecznych dla dzieci

Oczywiście najlepsza oferta paczek świątecznych dla dzieci dostępna jest w Fabryce Puzzli. To tam znajdziesz najciekawsze pomysły na paczki mikołajkowe. Wystarczy zerknąć, na ofertę, jaką ma Fabryka Puzzli. Paczka Przedszkolaczka będzie idealna. Cena z kolei nie nadszarpie firmowego budżetu. Poza tym w ofercie Fabryki Puzzli dostępne są również paczki mikołajkowe dla przedszkoli, kuferki świąteczne dla dzieci, paczki mikołajkowe z grami, paczki mikołajkowe ze słodyczami oraz paczka świąteczna dla dziecka.

 Oferta paczek świątecznych dla dzieci