Dzień Dziecka: Kiedy Proste Życzenia
Stają się Najlepszym Prezentem

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które niesie ze sobą nie tylko uśmiechy i prezentowanie darów, ale także wartościowe momenty, które pomagają w budowaniu bliskich relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. Pamiętajmy, że życzenia mogą być najcenniejszym prezentem, jeśli są autentyczne, szczere i pełne miłości.Magia Słów: Siła Życzeń

Szczerość, która przekłada się na miłość

W dobie cyfrowej, w której technologia przeważa nad bezpośrednimi interakcjami, czasem zapominamy o magii prawdziwych, autentycznych słów. Nasze dzieci to niewinne istoty, które odczytują nasze emocje i intencje nie tylko przez to, co robimy, ale także przez to, co mówimy. Zatem, życzenia dla dzieci na ich specjalny dzień powinny być szczere, a nie skomplikowane. Najważniejsze, żeby płynęły prosto z serca.


Kreatywność w wyrażaniu uczuć

Innym ważnym aspektem jest kreatywność. Każde dziecko jest inne i posiada unikalne cechy, które warto docenić. W życzeniach na Dzień Dziecka, spróbuj odnaleźć indywidualność Twojego dziecka i wyrazić to w słowach. Pamiętaj, że każde dziecko jest artystą, naukowcem, odkrywcą - w swoim małym, pięknym świecie.

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które obchodzimy 1 czerwca, aby uczcić radość, beztroskę i szczęście, jakie niosą dzieci. W Polsce i na całym świecie tego dnia rodzice, dziadkowie, nauczyciele i wszyscy bliscy dzieci składają życzenia, aby sprawić im radość i uczcić to wielkie święto. W tym artykule znajdziesz różnorodne propozycje życzeń na Dzień Dziecka dla małych i dorosłych dzieci, które z pewnością uprzyjemnią im ten wyjątkowy czas.życzenia na dzień dziecka

Przykłady życzeń na Dzień Dziecka - Nasze propozycje z okazji Dnia Dziecka

Krótkie życzenia na Dzień Dziecka

W dniu Dnia Dziecka warto przesłać krótkie życzenia, które wyrażają nasze uczucia i przemyślenia. Oto kilka propozycji:

 • W dniu Dnia Dziecka życzę Ci radości, uśmiechu i kolorowych snów.

 • Dzień Dziecka - dniem radosnym niech będzie dla Ciebie, z uśmiechem na twarzy i sercem pełnym miłości.

 • Bądź dzieckiem jak najdłużej, ciesz się życiem i każdym dniem! W Dniu Dziecka życzę Ci tyle szczęścia, ile gwiazd na niebie!
Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci

Dzień Dziecka to okazja, by przypomnieć dorosłym dzieciom o ich dziecięcej radości i beztrosce. Oto kilka propozycji życzeń:

 • W dniu święta dziecka, niechaj serce Twoje bije młodzieńczo, niech uśmiech na twarzy nie znika, a dziecięca radość w sercu zawsze pozostaje.

 • Dorosłe dziecko, ale wciąż nasze! W dniu Dnia Dziecka życzę Ci, abyś nigdy nie stracił uśmiechu i ciepła dziecięcej duszy.

 • W dniu Dnia Dziecka pamiętaj, że zawsze możesz być dzieckiem w swoim sercu i cieszyć się małymi rzeczami.


życzenia na dzień dzieckaNajlepsze Życzenia na Dzień Dziecka

Życzenia na Dzień Dziecka dla małych dzieci

W dniu święta dziecka przesyłamy małym dzieciom życzenia zdrowia, radości i kolorowych snów:

 • Moc uśmiechu, wiązankę radości, dużo słoneczka i kolorowych snów – wszystkiego najlepszego w Dniu Dziecka!

 • Niech w dniu Dnia Dziecka każdy uśmiech Twojego dziecka rozjaśnia świat dookoła, a radość w jego sercu nigdy nie gaśnie.

 • W dniu Dnia Dziecka życzę Twojemu maluchowi wiele radości, zabawy, miłości i niezapomnianych wspomnień. Niech rośnie zdrowy, szczęśliwy i kochany!
Życzenia na Dzień Dziecka dla dużych dzieci

Nawet jeśli nasze dzieci dorosły, warto przypomnieć im o beztrosce dzieciństwa i uczcić ich święto. Oto kilka życzeń dla dużych dzieci:

 • Choć już dorosłe, zawsze pozostaniesz naszym małym skarbem. W Dniu Dziecka życzę Ci miłości, radości i młodzieńczego zapału.

 • W dniu Dnia Dziecka niech Cię otacza miłość, ciepło i rodzinne wspomnienia. Bądź szczęśliwy i pamiętaj o swoim dziecięcym sercu!

 • W dniu Dnia Dziecka, niechaj dziecięca radość w Twoim sercu nigdy nie gaśnie, a uśmiech na twarzy rozjaśnia każdy dzień.


Życzenia na Dzień Dziecka na FB (Facebook)

W dobie cyfryzacji, coraz częściej korzystamy z mediów społecznościowych do przekazywania życzeń. Oto kilka propozycji na życzenia na Dzień Dziecka na Facebooku:

 • "Niech każdy dzień jest dla Ciebie magicznym doświadczeniem, pełnym uśmiechu, radości i niesamowitych przygód. Szczęśliwego Dnia Dziecka! #DzieńDziecka"
 • "Kochane dzieci, w dniu Waszego święta, życzę Wam nieskończonych ilości słodyczy, mnóstwo zabawy i uśmiechu, który nigdy nie znika z Waszych twarzy. Miłego Dnia Dziecka! #SzczęśliwegoDniaDziecka"


Życzenia na Dzień Dziecka SMS

SMSy to szybki i prosty sposób na przekazanie życzeń. Oto kilka propozycji na życzenia na Dzień Dziecka:

 • "W Dniu Dziecka życzę Ci oceanu zabawy, góry słodyczy i niekończącej się radości. Niech każdy dzień jest dla Ciebie pełen uśmiechu!"
 • "W tym wyjątkowym dniu, życzę Ci mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Bądź szczęśliwy i ciesz się swoim dniem. Szczęśliwego Dnia Dziecka!"


Śmieszne Życzenia na Dzień Dziecka dla Dorosłych

Dorośli też mogą świętować Dzień Dziecka! Oto kilka śmiesznych życzeń:

 • "Na Dzień Dziecka życzę Ci z powrotem bezstresowego życia, braku rachunków do zapłacenia i nieograniczonych drzemek po południu. Szczęśliwego powrotu do dzieciństwa!"
 • "Z okazji Dnia Dziecka, życzę Ci, aby Twoje marzenia były tak niewinne jak kiedyś, a twoje troski tak małe jak Ty. Miłego dnia, dużego dziecka!"


Życzenia na Dzień Dziecka dla Faceta z Żartem

Żarty to świetny sposób na rozweselenie tego dnia. Oto kilka życzeń na Dzień Dziecka dla faceta:

 • "Na Dzień Dziecka życzę Ci, aby Twoje marzenia były duże, a Twoje problemy małe. A przede wszystkim, aby Twoja zdolność do spędzania godzin na graniu w gry komputerowe nigdy Cię nie opuszczała!"
 • "W Dniu Dziecka życzę Ci, abyś zawsze miał czas na małe rzeczy, które sprawiają Ci radość - czy to gra na konsoli, czy to piątkowy mecz piłki nożnej. Ciesz się swoim dniem, dużego dziecka!"


 życzenia na dzień dziecka


Najpiękniejsze życzenia na Dzień Dziecka

Życzenia na Dzień Dziecka dla córek

Dzień Dziecka to okazja, aby docenić nasze córki, składać im życzenia i dzielić się miłością. Oto kilka propozycji życzeń:

 • Kochana córeczko, w dniu Dnia Dziecka życzymy Ci spełnienia marzeń, miłości i radości na każdym kroku.

 • Córka, w dniu Dnia Dziecka ślę Ci życzenia pełne miłości, szczęścia i uśmiechu. Niech Twój świat będzie pełen kolorów i pięknych chwil.

 • W dniu Dnia Dziecka życzymy naszej ukochanej córce spełnienia marzeń, wielu przygód i niekończącej się radości.

Życzenia na Dzień Dziecka dla synów

Dzień Dziecka to także czas, aby wyrazić miłość i dumę dla naszych synów. Oto kilka życzeń na tę okazję:

 • Synu, w dniu Dnia Dziecka życzymy Ci niekończącej się radości, odwagi w dążeniu do marzeń i serca pełnego miłości.

 • W dniu Dnia Dziecka życzymy naszemu ukochanemu synowi zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych marzeń.

 • W dniu Dnia Dziecka, niech każda chwila będzie pełna radości, przygód i szczęścia. Jesteśmy z Ciebie dumni i kochamy Cię, synu!Życzenia na Dzień Dziecka dla wnuków

Dzień Dziecka to również okazja, by życzyć wnukom radości i miłości. Przygotowaliśmy kilka propozycji życzeń dla wnucząt:

 • Kochany wnuczku, w dniu Dnia Dziecka życzymy Ci zdrowia, radości i niezapomnianych przygód. Bądź zawsze szczęśliwy i pamiętaj, że dziadkowie Cię kochają!

 • W dniu Dnia Dziecka życzymy naszym drogim wnukom serca pełnego uśmiechu, mnóstwa radości i kolorowych marzeń.

 • W Dniu Dziecka życzę naszym ukochanym wnukom wielu niezapomnianych chwil, ciepła rodzinnego i spełnienia marzeń.Życzenia na Dzień Dziecka dla chrześniaków

Dzień Dziecka to także czas, aby życzyć naszym chrześniakom radości i miłości. Oto kilka propozycji życzeń:

 • Drogi chrześniaku, w dniu Dnia Dziecka życzę Ci zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych marzeń. Twoi rodzice chrzestni są zawsze przy Tobie!

 • W dniu Dnia Dziecka życzymy naszemu chrześniakowi wiele uśmiechu, radości i niezapomnianych chwil z rodziną.

 • W dniu Dnia Dziecka życzymy naszemu kochanemu chrześniakowi miłości, szczęścia i serca pełnego radości.
Wierszyki na Dzień Dziecka

Wierszyki to zabawny i kreatywny sposób na przekazanie życzeń. Oto trzy propozycje wierszyków na Dzień Dziecka:

 1. "W dniu, gdy dzieci świętują razem,

  Życzymy Ci radości bez kresu,

  Uśmiechu co dnia, co chwili, co razem,

  I marzeń spełnienia, tak wielu, tak cieszących!"


 2. "Kiedy słońce na niebie jaśniej błyska,

  A zegar odmierza czas pełen radości,

  W Dniu Dziecka życzę Ci marzeń co niosą,

  I uśmiechu, co smutki z serca zmywa."


 3. "Dzisiaj wszyscy dzieci świętują,

  Zabawy, uśmiechu i radości pełną misę mają.

  W tym dniu, niech Ci słońce jaśniej świeci,

  A marzenia spełnią się, takie, które najbardziej chcesz Ci!"


Życzenia na Dzień Dziecka od Mamy

Życzenia na Dzień Dziecka nie tylko od Mamy i Taty

Życzenia na Dzień Dziecka od Rodziców

Nie ma nic piękniejszego niż wyrażenie miłości do naszych dzieci. Oto kilka przykładów, jak tego dokonać w życzeniach:

 • "Kochany synu/kochana córko, z okazji Dnia Dziecka chcemy Ci życzyć nieskończonej radości, dużo uśmiechu i nieustającej ciekawości świata. Bądź zawsze szczęśliwy/a i pamiętaj, że jesteśmy zawsze z Tobą."

 • "Droga córeczko/drogi synku, w tym szczególnym dniu, pragniemy życzyć Ci oceanu zabawy, górskiego szczytu marzeń i galaktyki miłości. Twoja radość jest naszą radością."


Życzenia na Dzień Dziecka od Dziadków

Dziadkowie często mają specjalne miejsce w sercu swoich wnuków. Oto kilka przykładów życzeń od nich:

 • "Drogi wnuczku/droga wnuczko, z okazji Dnia Dziecka, chcemy Ci życzyć mnóstwa uśmiechów, słońca każdego dnia i nieskończonych możliwości do odkrywania. Kochamy Cię bardzo!"

 • "Wnuczku/Wnuczko, z okazji Dnia Dziecka życzę Ci mocy do spełniania marzeń, odwagi do pokonywania przeciwności i nigdy nie gasnącej radości. Dziadkowie są zawsze tu dla Ciebie."


Życzenia na Dzień Dziecka od Rodzeństwa

Bracia i siostry mogą być najlepszymi przyjaciółmi, ale również konkurentami. Oto kilka przykładów życzeń od nich:

 • "Drogi bracie/droga siostro, w dniu Dziecka życzę Ci ton zabawy, galaktyki śmiechu i nieskończonej ilości słodyczy. Cieszmy się tym dniem razem!"

 • "Siostrzyczko/Braciszku, w Dniu Dziecka życzę Ci wszystkiego, co najpiękniejsze. Niech każdy dzień jest dla Ciebie pełen radości i uśmiechu. Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć!"Życzenia na Dzień Dziecka od Przyjaciół

Przyjaźń to ważna część dzieciństwa. Oto kilka przykładów życzeń od przyjaciół:

 • "Drogi Przyjacielu/Droga Przyjaciółko, w Dniu Dziecka życzę Ci pełnych przygód dni, słodkich chwil i mnóstwo uśmiechu. Cieszmy się tym dniem razem!"

 • "Na Dzień Dziecka, życzę Ci tak dużo zabawy, ile gwiazd na niebie, tyle słodyczy, ile ryb w morzu, i tyle uśmiechu, ile liści na drzewie. Twoja przyjaźń jest dla mnie ważna!"Życzenia na Dzień Dziecka od Nauczyciela

Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w rozwoju i edukacji dzieci. Poniżej kilka propozycji, jak mogą one wyrazić swoje życzenia.

 • "Drodzy uczniowie, z okazji Dnia Dziecka życzę Wam niekończącej się ciekawości, której na co dzień doświadczam w naszej klasie. Pamiętajcie, że każde pytanie, które zadajecie, jest krokiem do odkrycia nowych tajemnic świata. Cieszcie się swoim dniem!"
 • "Na Dzień Dziecka, życzę Wam, moi drodzy uczniowie, aby każdy dzień był dla Was pełen odkryć, nauki, zabawy i uśmiechu. Pamiętajcie, że każda lekcja to droga, która prowadzi do spełnienia Waszych marzeń."Życzenia na Dzień Dziecka od Wychowawczyni

Wychowawczyni, będąc blisko związana z uczniami na co dzień, ma unikalną możliwość wyrażenia życzeń, które są zarówno osobiste, jak i inspirujące.

 • "Drogie dzieci, jako Wasza wychowawczyni, codziennie obserwuję Waszą wspaniałą zmianę i rozwój. W tym szczególnym dniu, życzę Wam jeszcze więcej radości z odkrywania nowych rzeczy, odwagi do realizacji Waszych marzeń i wiary w swoje możliwości. Szczęśliwego Dnia Dziecka!"
 • "Kochani moi, na Dzień Dziecka życzę Wam, abyście zawsze zachowali w sobie dziecięcą radość, ciekawość i zdolność do marzeń. Pamiętajcie, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te, których jeszcze nie próbowaliśmy. Cieszcie się swoim dniem!"Życzenia na Dzień Dziecka nie tylko od Mamy i TatyŻyczenia na Dzień Dziecka dla Uczniów Małych i Dużych

Życzenia dla przedszkolaków na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to wyjątkowy czas dla najmłodszych. Przedszkolaki z pewnością docenią te życzenia:

 • "Drogi przedszkolaku, w Dniu Dziecka życzę Ci radości na każdym kroku, zabawy od rana do nocy i mnóstwa uśmiechu. Niech Twoje marzenia zawsze są kolorowe i pełne przygód!"

 • "Dla naszego małego przedszkolaka – w dniu twojego święta, życzymy Ci słonecznych dni, mnóstwo zabawek i niekończącej się radości. Szczęśliwego Dnia Dziecka!"

 • "Mały odkrywco, w dniu Dnia Dziecka życzymy Ci niekończących się przygód, pięknych odkryć i kolorowych marzeń. Bądź zawsze szczęśliwy!"Życzenia na Dzień Dziecka dla nastolatków

Nastolatkowie cieszą się z Dnia Dziecka równie mocno. Oto kilka propozycji życzeń dla nich:

 • "Drogi nastolatku, w dniu Dnia Dziecka życzę Ci, aby twoje marzenia były wielkie, a problemy małe. Niech każda chwila jest pełna radości i nowych doświadczeń!"

 • "W dniu Dnia Dziecka życzę Ci odwagi do podążania za swoimi marzeniami, siły do przezwyciężania przeszkód i zawsze otwartego serca. Pamiętaj, że jesteś wyjątkowy!"

 • "Szczęśliwego Dnia Dziecka! Pamiętaj, że niezależnie od tego, ile masz lat, zawsze możesz cieszyć się beztroską radością dziecka. Niech Twoje marzenia zawsze się spełniają!"Życzenia na Dzień Dziecka dla młodzieży w liceum

Dzień Dziecka to również okazja do docenienia młodzieży licealnej. Oto kilka propozycji życzeń dla nich:

 • "Drogi licealisto, w dniu Dnia Dziecka życzę Ci spełnienia marzeń, odwagi w dążeniu do celu i serca pełnego radości. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na swoich bliskich!"

 • "W Dniu Dziecka życzę Ci, abyś zawsze miał czas na rzeczy, które Cię cieszą, nigdy nie zatracał swojej dziecięcej ciekawości i zawsze otwarcie patrzył na świat. Bądź szczęśliwy!"

 • "Szczęśliwego Dnia Dziecka! Niechaj radość, beztroska i marzenia zawsze będą z Tobą, niezależnie od tego


życzenia na dzień dziecka dla uczniówTypy i Rodzaje Życzeń na Dzień Dziecka

Inspirujące życzenia dla dzieci na dzień dziecka

Inspirujące życzenia służą do motywowania dzieci do stawania się lepszymi wersjami siebie i do odkrywania swoich pasji.

Przykład: "Drogi synu/droga córko, życzę Ci niekończącej się ciekawości, która pomoże Ci odkrywać wszystkie cuda tego świata. Niech każdy dzień będzie dla Ciebie nową przygodą, a każde doświadczenie będzie krokiem do spełnienia Twoich marzeń."Emocjonalne życzenia z okazji dnia dziecka

Emocjonalne życzenia mają na celu wyrażenie miłości i szczęścia, jakie dzieci przynoszą swoim rodzicom.

Przykład: "Kocham Cię więcej niż słowa mogą wyrazić. Jesteś najjaśniejszym światłem w moim życiu i największą radością. Życzę Ci wszystkiego, co najlepsze w tym Dniu Dziecka."Śmieszne życzenia dla dzieci na dzień dziecka

Śmieszne życzenia mogą dodać trochę humoru do tego specjalnego dnia i sprawić, że będzie on pamiętny.

Przykład: "Życzę Ci oceanu lizaków, góry czekoladek i niekończących się godzin zabawy. I pamiętaj, nie musisz dzielić się z mamą i tatą!"Personalizowane życzenia z okazji dnia dziecka

Personalizowane życzenia to świetny sposób na pokazanie dziecku, jak dobrze je znamy i doceniamy jego unikalne cechy.

Przykład: "Drogi [imię], życzę Ci, aby Twoja pasja do malowania nigdy nie wygasła. Twój talent jest niezwykły, a Twoje obrazy przynoszą radość wszystkim dookoła. Ciesz się swoim Dniem Dziecka, mały artysto!"Życzenia Pocieszenia na Dzień Dziecka

Życzenia pocieszenia mogą pomóc dzieciom przejść przez trudne czasy, pokazując im, że zawsze mają nasze wsparcie.

Przykład: "Wiem, że czasami czujesz się smutny lub zły, ale chcę Ci powiedzieć, że jesteś silny i zdolny do pokonania wszystkiego. Na zawsze będę tu dla Ciebie. Szczęśliwego Dnia Dziecka!"


Mądre życzenia dla dzieci na dzień dziecka

Mądre życzenia to wyrażenia, które zawierają w sobie głębokie prawdy i wartości życiowe. Są one odpowiednie dla starszych dzieci, które mogą zrozumieć i docenić tę mądrość.

Przykład: "Drogi synu/droga córko, w tym Dniu Dziecka życzę Ci, byś zawsze pamiętał, że najważniejszym skarbem jest wiedza. Pamiętaj, że każdy błąd jest lekcją, a każde zwycięstwo jest wynikiem ciężkiej pracy. Bądź ciekawy świata i nie przestawaj się uczyć."


Wzruszające życzenia z okazji dnia dziecka

Wzruszające życzenia to takie, które poruszają serce i pokazują głębię naszej miłości do dziecka. Te życzenia są idealne dla dzieci w każdym wieku.

Przykład: "Kochane dziecko, od momentu, kiedy po raz pierwszy Cię ujrzałem/ujrzałam, wiedziałem/wiedziałam, że moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Jesteś dla mnie najcenniejszym darem. Życzę Ci, aby każdy dzień, który nadejdzie, przynosił Ci tyle samo radości i szczęścia, ile Ty przynosisz mi każdego dnia. Szczęśliwego Dnia Dziecka!"zyczenia dzien dziecka

Tworzenie Trwałych Wspomnień: Znaczenie Dnia Dziecka

Więcej niż tylko zabawki

Podczas gdy dzieci na pewno ucieszą się z nowych zabawek, gier czy ubrań, Dzień Dziecka to okazja do stworzenia czegoś więcej. To chwila, w której możemy zatroszczyć się o emocjonalne i psychiczne dobro naszych dzieci, pokazując im, jak bardzo są dla nas ważne.

Wspólne chwile i doświadczenia

Jednym z największych prezentów, które możemy dać naszym dzieciom, jest nasz czas. Spędzanie czasu razem, budowanie wspomnień, dzielenie się doświadczeniami - wszystko to wpłynie na ich przyszłe zrozumienie miłości, rodziny i przyjaźni.


Jak napisać życzenia na dzień dziecka?

Co zawrzeć w życzeniach?

Podczas składania życzeń na Dzień Dziecka, pamiętaj, aby były one zrozumiałe dla Twojego dziecka. Wyrażaj siebie i swoje uczucia. Wprowadź elementy, które są dla Was obu ważne. Może to być wspólne hobby, ulubiona książka lub film.

Skąd czerpać inspirację?

Inspirację do życzeń można czerpać z wielu źródeł. Pomyśl o cechach, które doceniasz w swoim dziecku. Może to być ich niezwykła wyobraźnia, siła, zapał do nauki, cierpliwość, czy serdeczność.


życzenia na dzień dziecka

Życzenia na dzień dziecka - Zakończenie

W świecie, w którym materialne dary często zastępują prawdziwe uczucia, warto przypomnieć sobie o istocie Dnia Dziecka. To święto pełne miłości, szacunku i wdzięczności dla naszych najmłodszych. Więc zamiast skupiać się wyłącznie na kupowaniu prezentów, poświęćmy czas na stworzenie ciepłych, szczerych i kreatywnych życzeń, które zostaną z nimi na całe życie.

Wszystkiego najlepszego w dniu Dnia Dziecka

Bez względu na to, czy obchodzimy międzynarodowy dzień dziecka, czy też świętujemy tę okazję tylko w Polsce, warto pamiętać o tym, jak ważne są dzieci w naszym życiu. W dniu Dnia Dziecka składamy życzenia zarówno małym, jak i dorosłym dzieciom, aby przypomnieć im o miłości, radości i beztrosce dzieciństwa. W tym wyjątkowym dniu złóżmy dziecku życzenia pełne miłości, szczęścia i ciepła.

Podsumowanie

Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, aby uczcić dziecięcą radość, beztroskę i niezwykłość dzieci. W tym artykule przedstawiliśmy różnorodne propozycje życzeń na Dzień Dziecka dla małych i dorosłych dzieci, które z pewnością uprzyjemnią im ten wyjątkowy czas. Składając życzenia dzieciom, przypominamy im o miłości, radości i beztrosce, jakie niosą ze sobą dzieciństwo. Pamiętajmy, że warto celebrować ten dzień i sprawiać radość dzieciom, aby wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym świętem.