Karnawałowe dekoracje z papieru - czyli podstawowe ABC na każdy bal karnawałowy

Ozdoby karnawałowe z papieru cieszą się niesłabnącą popularnością. To dlatego, że DIY, czyli „zrób to sam”, to naprawdę świetny sposób na relaks, wspólne spędzenie czasu i oryginalne ozdoby. Stało się to tak modne, że wiele osób organizuje „DIY imprezki” z dziećmi, ze znajomymi, żeby razem tworzyć rozmaite cuda. A wszystko w duchu dobrej zabawy. Plusem jest też fakt, że dekoracje karnawałowe DIY są łatwe w przygotowaniu. Nie wymagają ani specjalnych umiejętności ani wielu produktów. Zatem, wybierzcie termin i do dzieła!

Karnawałowe szaleństwo - Od początku, co to są ozdoby karnawałowe?

Ozdoby karnawałowe to dekoracje, które są używane podczas karnawału, okresu rozrywki i zabawy, który poprzedza Wielki Post w kalendarzu liturgicznym chrześcijańskim. Karnawał jest obchodzony w różny sposób w różnych krajach i kulturach na całym świecie, ale wiele z nich ma wspólne elementy, takie jak parady, bal maskowy, tańce i przebrania. Ozdoby karnawałowe mogą obejmować różnego rodzaju dekoracje, takie jak konfetti, balony, kolorowe sztuczne kwiaty, korony i diademy, a także maski i przebrania. Są one często używane do dekoracji domów, ulic, barów i innych miejsc, gdzie odbywają się imprezy karnawałowe.


Karnawałowe szaleństwo

Kalendarz do ręki - Ile trwa karnawał?

Okres karnawału trwa od święta Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia, do Środy Popielcowej, która otwiera Wielki Post. W zależności od kalendarza liturgicznego różnych krajów i kościołów data Środy Popielcowej może się różnić, ale zwykle jest to około 40 dni przed Wielkanocą. Dlatego też okres karnawału trwa zwykle od 6 stycznia do około połowy lutego. W niektórych krajach okres karnawału jest również nazywany Mardi Gras, co oznacza "Tłusty Wtorek" w języku francuskim. Tłusty Wtorek to ostatni dzień karnawału, który poprzedza Środę Popielcową i rozpoczęcie Wielkiego Postu. W niektórych krajach obchody Tłustego Wtorku są szczególnie huczne i są związane z paradami i imprezami.

Ozdoby karnawałowe z papieru na każde przyjęcie karnawałowe

Istnieje wiele pomysłów na dekoracje karnawałowe wykonane wyłącznie z papieru. Oto kilka przykładów:

1. Girlandy karnawałowej

Girlandy z papieru w kolorowych kształtach lub literach mogą być użyte jako dekoracja na ścianie lub suficie. Można je wykonać z papieru kolorowego lub białego, a następnie pomalować lub przyozdobić według własnego uznania.

2. Papierowe pompony karnawałowe

Papierowe pompony mogą być użyte jako dekoracja na ścianie lub suficie. Można je wykonać z kilku warstw kolorowego papieru, a następnie złożyć je według instrukcji.

3. Papierowe kwiaty karnawałowe

Papierowe kwiaty mogą być użyte jako dekoracja na ścianie lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej. Można je wykonać z papieru kolorowego lub białego, a następnie pomalować lub przyozdobić według własnego uznania.

4. Papierowe serca karnawałowe

Papierowe serca mogą być użyte jako dekoracja na ścianie lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej. Można je wykonać z papieru kolorowego lub białego, a następnie pomalować lub przyozdobić według własnego uznania.

5. Papierowe gwiazdki karnawałowe

Papierowe gwiazdki mogą być użyte jako dekoracja na ścianie lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej. Można je wykonać z papieru kolorowego lub białego, a następnie pomalować lub przyozdobić według własnego uznania.

6. Papierowe maski karnawałowe

Papierowe maski mogą być użyte jako ozdoba na imprezie karnawałowej lub jako element zabawy dla dzieci. Można je wykonać z papieru kolorowego lub białego, a następnie pomalować lub przyozdobić według własnego uznania.

Zalety ozdób wykonany z papieru na karnawał

Ozdoby wykonane z papieru na karnawał mogą mieć kilka zalet:
 1. Są ekologiczne: Papier jest naturalnym surowcem, który można ponownie wykorzystać lub przetworzyć. Ozdoby wykonane z papieru są więc lepszym wyborem dla środowiska niż ozdoby wykonane z plastiku czy innych sztucznych materiałów.
 2. Są tanie: Papier jest tanim surowcem, dlatego też ozdoby wykonane z papieru mogą być tańsze niż ozdoby wykonane z innych materiałów.
 3. Są łatwe do przygotowania: Ozdoby wykonane z papieru można wykonać samodzielnie za pomocą papieru kolorowego, nożyczek, kleju i innych narzędzi. Można je również kupić gotowe do użycia.
 4. Są lekkie: Ozdoby wykonane z papieru są lekkie, co ułatwia ich przenoszenie i dekorowanie.
 5. Są kolorowe i dekoracyjne: Papier jest dostępny w wielu kolorach i fakturach, dlatego też ozdoby wykonane z papieru mogą być bardzo dekoracyjne i dodawać kolorów do wnętrza lub na imprezę karnawałową.

Ozdoby karnawałowe z papieru – podstawowe przybory

Oczywiście zanim przejdziecie do pracy twórczej, najpierw trzeba wszystko przygotować. Robiąc ozdoby karnawałowe z papieru niezbędny jest zestaw przyborów. Bez nich trudno byłoby się obejść. Podpowiadamy zatem, co może się przydać:

* ostre nożyczki,

* nożyk do papieru,

* taśma klejąca,

* klej,

* cyrkiel,

* ołówek.

Mając te podstawy możecie śmiało uruchomić wyobraźnię i wybrać materiały jakie tylko zapragniecie. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

A oto nasze pomysły na niepowtarzalne dekoracje karnawałowe DIY. Zapewniamy, że takie ozdoby wprowadzą fantatyczny klimat i stworzą nastrój do zabawy.

Ozdoby karnawałowe z papieru dla dzieci - udana impreza karnawałowa

Oto kilka pomysłów na dekoracje karnawałowe dla dzieci:
 1. Balony: Balony mogą być użyte jako dekoracja do pokoju dziecka lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej. Można je napełnić helem i ułożyć w różne kształty lub przyozdobić kolorowymi wstążkami.
 2. Taśmy papierowe: Taśmy papierowe w różnych kolorach mogą być użyte do tworzenia wianków, girland lub innych dekoracji.
 3. Maski: Dzieci mogą wziąć udział w przygotowywaniu swoich własnych masek za pomocą kolorowych papierów, farb, kleju i innych materiałów.
 4. Kwiaty sztuczne: Kwiaty sztuczne w różnych kolorach mogą być użyte do dekorowania pokoju dziecka lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej.
 5. Konfetti: Konfetti w różnych kolorach może być użyte do dekoracji pokoju dziecka lub jako ozdoba na imprezie karnawałowej. Można je rozsypać na podłodze lub użyć do dekorowania balonów.
 6. Diademy i korony: Diademy i korony z papieru lub innych materiałów mogą być użyte jako ozdoby głowy podczas imprezy karnawałowej.
 7. Plakaty: Plakaty z motywami karnawałowymi lub z bohaterami z ulubionych bajek dziecka mogą być użyte do dekoracji pokoju dziecka lub jako tło na imprezie karnawałowej.


Ozdoby karnawałowe przedszkole

Oto kilka najczęściej spotykanych ozdób z papieru, które mogą być wykorzystane w przedszkolu na karnawał:

 1. Papierowe girlandy: Girlandy z papieru kolorowego to proste i tanie dekoracje, które można łatwo wykonać z dziećmi w przedszkolu. Wystarczy wytnąć kształty z papieru kolorowego, takie jak serca, gwiazdki lub kółka, a następnie połączyć je ze sobą za pomocą kleju lub szpilek. Girlandy można rozwiesić nad stołem lub wokół pokoju.

 2. Papierowe kwiaty: Papierowe kwiaty to ładne i dekoracyjne dekoracje, które można zrobić z dziećmi w przedszkolu z papieru kolor

ozdoby karnawałowe przedszkole

Wiszące dekoracje - Piękne łańcuchy z papieru w stylu takim, jak lubicie

Tu opcji jest mnóstwo! Oczywiście o stylu łańcucha zdecyduje przede wszystkim papier. Poza nim potrzebne są klej i nożyczki.

Karnawał kojarzy się bardzo wesoło, świecąco, połyskująco i błyszcząco. Dlatego dobrym pomysłem może być np. papier brokatowy w arkuszach. Dostępne są różne rodzaje papieru brokatowego w rozmaitych kolorach, mniej lub bardziej intensywnych. Dekoracje karnawałowe DIY można też wykonać z wycinanki brokatowej. To od Was zależy, co wybierzecie i na jaki design postawicie. Czy będą to złoto-srebrne łańcuchy z papieru czy łączące różne barwy.

Przygotowanie łańcucha na karnawał należy zacząć od pocięcia papieru na cienkie paseczki. Kolejny krok to przekładanie ich przez siebie i sklejanie. Tak, aby powstawały kółka lub owale. Wyobraźcie sobie, ile może być przy tym zabawy! Na przykład, kto zrobi szybciej dłuższy łańcuch z papieru?

Wiszące serpentyny, czyli obowiązkowe ozdoby karnawałowe z papieru

Czy istnieją bardziej balowe dekoracje niż serpentyny? Z pewnością to właśnie one potrafią ozdobić przestrzeń w wyjątkowo strojny sposób. Dlatego jeśli chcecie poczuć prawdziwie karnawałowy klimat zamiast kupować gotowe ozdoby, wykonajcie je sami! Podstawowym materiałem tu też jest oczywiście kolorowy papier.

Serpentyny z papieru można wykonać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy kolorowa kartka, najlepiej twardsza, nożyce i klej. Po pierwsze na kartce trzeba narysować ślimaczka. Po drugie należy go starannie wyciąć. Długość spirali zależy od szerokości odstępów między liniami. Mogą być wąskie lub szersze. Można też je ze sobą sklejać. Ta ozdoba karnawałowa z papieru zaprezentuje się jeszcze bardziej wyjątkowo, jeśli np. zostanie posypana brokatem. Do łączenia poszczególnych części można też użyć brokatowej taśmy. Jest bardzo karnawałowa!

Błyszczące girlandy – proste do wykonania dekoracje karnawałowe DIY

W internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali, które krok po kroku wyjaśniają, jak zrobić ozdoby karnawałowe z papieru. W przypadku girlandy nie jest to potrzebne, ponieważ nie jest to trudne. A girlanda na karnawał to uniwersalna dekoracja pasująca wszędzie. Girlandy świetnie wyglądają na imprezach dla dorosłych i na balach dla dzieci.

Do wykonania girlandy można użyć bibuły albo błyszczących papierów. Ważne, żeby nie były twarde. Idealne będą te w kolorach złotym i srebrnym. Jak zrobić girlandę z papieru? Wystarczy złożyć go na pół i ciąć na cienkie paseczki. Należy przy tym uważać, żeby nie przeciąć miejsca zgięcia. Na koniec trzeba je ścisnąć na górze. Utworzy się wówczas „miotełka”. Dobrze jest zrobić na końcu pentelkę. Wtedy wystarczy ponawlekać „miotełki” na cienki łańcuch lub sznurek, i gotowe!

W Fabryce Puzzli znajdziecie mnóstwo artykułów plastycznych, dzięki którym stworzycie piękne ozdoby karnawałowe z papieru. 

Jak zrobić maskę karnawałową z papieru?

Oto krok po kroku instrukcja jak zrobić maskę karnawałową:
 1. Przygotuj materiały: Do wykonania maski potrzebować będziesz papieru kolorowego, nożyczek, kleju, linijki, ołówka lub długopisu oraz szablonu maski lub wzoru, który chcesz naśladować. Możesz też dodać inne materiały, takie jak koraliki, guziki, koronki lub inne ozdoby, jeśli chcesz urozmaicić swoją maskę.
 2. Wybierz wzór: Możesz wybrać gotowy szablon maski lub stworzyć własny wzór. Jeśli tworzysz własny wzór, możesz narysować go na papierze lub skorzystać z programu graficznego, takiego jak Photoshop lub GIMP.
 3. Wytnij elementy maski: Gdy już masz wybrany wzór, wytnij elementy maski z papieru kolorowego za pomocą nożyczek. Możesz wytnąć pojedyncze elementy, takie jak oczy, nos czy usta, lub całą maskę jako jedną całość.
 4. Sklej elementy: Po wycięciu elementów maski, połącz je ze sobą za pomocą kleju. Możesz też użyć szpilek lub spinaczy do biurka, aby maskę trzymała się razem, gdy klej wyschnie.
 5. Przygotuj miejsce na oczy: Jeśli tworzysz maskę z otworami na oczy, zrób to teraz. Możesz użyć nożyczek, aby wyciąć otwory w miejscach, gdzie będą znajdować się oczy, lub użyć dziurkacza, aby wyciąć mniejsze otwory.
 6. Przyozdób maskę: Możesz użyć różnych materiałów, takich jak koraliki, guziki, koronki lub inne ozdoby, aby urozmaicić swoją maskę. Możesz też użyć farb lub brokatu, aby dodać blasku.
 7. Zrób paski: Jeśli chcesz, aby maska była trzymana na twarzy za pomocą pasków, możesz je teraz wyciąć z papieru kolorowego lub innego materiału i przymocować do maski za pomocą kleju lub szpilek. Możesz też użyć gotowych pasków z gumką lub sznurka, aby maska była lepiej trzymana na twarzy.
 8. Zrób otwór na nos: Jeśli chcesz, aby maska miała otwór na nos, możesz go wyciąć za pomocą nożyczek lub dziurkacza. Możesz też użyć szablonu lub wzoru, aby zapewnić, że otwór będzie odpowiednio duży i znajdował się we właściwym miejscu.
 9. Zrób otwór na usta: Podobnie jak w przypadku otworu na nos, możesz wyciąć otwór na usta za pomocą nożyczek lub dziurkacza. Możesz też użyć szablonu lub wzoru, aby zapewnić, że otwór będzie odpowiednio duży i znajdował się we właściwym miejscu.
 10. Zrób otwór na oczy: Otwór na oczy powinien być wystarczająco duży, aby umożliwić widzenie, ale nie tak duży, aby maska spadła z twarzy. Możesz wyciąć otwór za pomocą nożyczek lub dziurkacza lub skorzystać z gotowego szablonu albo wzoru, aby zapewnić odpowiednie rozmiary i położenie otworu.
 11. Dopasuj maskę do twarzy: Po zakończeniu pracy nad maską, upewnij się, że jest ona dobrze dopasowana do twarzy. Jeśli trzeba, możesz skorygować rozmiary lub położenie otworów lub pasków, aby maska dobrze się trzymała i umożliwiała swobodne widzenie i oddychanie.
 12. Zabierz maskę na imprezę karnawałową: Po zakończeniu pracy nad maską, możesz ją zabrać na imprezę karnawałową lub użyć jako dekorację na przyjęciu lub imprezie tematycznej. Maska będzie świetnym dodatkiem do stroju i pomoże Ci wtopić się w karnawałowy klimat.


maska karnawałowa z papieru


Dekoracja stołu na karnawał - ciekawe dekoracje zrobione własnoręcznie z papieru

Oto kilka pomysłów na dekoracje na karnawałowy stół, które można zrobić własnoręcznie:

1. Girlandy z papieru kolorowego

Girlandy z papieru kolorowego to proste i tanie dekoracje, które można łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy wytnąć kształty z papieru kolorowego, takie jak serca, gwiazdki lub kółka, a następnie połączyć je ze sobą za pomocą kleju lub szpilek. Girlandy można rozwiesić nad stołem lub wokół pokoju.

2. Papierowe rozety

Papierowe rozety to kolorowe dekoracje, które mogą być świetnym uzupełnieniem strojów na karnawałową imprezę. Można je wykonać z papieru kolorowego lub tektury i ozdobić różnymi materiałami, takimi jak koraliki, guziki czy koronki. Rozesie można rozwiesić nad stołem lub przywiązać do krzeseł.

3. Papierowe kwiaty

Papierowe kwiaty to ładne i dekoracyjne dekoracje, które można zrobić samodzielnie z papieru kolorowego lub tektury. Można wytnąć różne kształty, takie jak trójkąty, koła lub gwiazdki, a następnie złożyć je w kwiaty i przymocować do patyczków lub szpilek. Kwiaty można umieścić w wazonie lub rozłożyć na stole.

4. Baner na karnawał

Baner na karnawał to łatwa i tania dekoracja, którą można zrobić samodzielnie z papieru kolorowego lub tektury. Można wytnąć literki lub kształty, które składają się na hasło lub napis, a następnie połączyć je ze sobą za pomocą kleju lub szpilek. Baner można rozwiesić nad stołem lub wokół pokoju.

5. Ozdoba z papierowego talerzyka

Papierowe talerzyki mogą być świetną dekoracją na karnawałowy stół. Papierowe talerzyki są lekkie, tanie i łatwe do przygotowania, dzięki czemu łatwo dopasować je do motywu przewodniego imprezy. Papierowe talerzyki mogą być używane do podawania jedzenia lub jako dekoracja na stole. Po skończeniu imprezy można je łatwo wyrzucić, co jest wygodne i ekologiczne.


Dekoracja stołu na karnawał