Aktualnie wybór puzzli jest bardzo duży. Dlatego wielu rodziców zastanawia się, jakie puzzle dla dziecka będą odpowiednie. Oczywiście wybór powinien uwzględniać zarówno wiek i możliwości rozwojowe dziecka, jak i jego zainteresowania.

 

Skąd pochodzą puzzle?

Puzzle to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych rozrywek od najmłodszych lat. Jednak niewiele osób wie, skąd pochodzi nazwa puzzle i gdzie zostały wynalezione puzzle. Przyjmuje się, że puzzle narodziły się w Londynie, a za ich twórcę uważany jest John Spilsbury. Poza tym warto wiedzieć, że pierwsze puzzle powstały w celu ułatwienia nauki geografii. Silsbury naklejał mapy na mahoniowe deski, a następnie rozcinał całość wzdłuż granic poszczególnych państw. Z kolei pojęcie puzzle pierwszy raz wykorzystano w książce „The Voyage of Robert Dudley to the West Indies, 1594-1595”.

 Skąd pochodzą puzzle


Dlaczego warto układać puzzle?

Niewątpliwie układanie puzzli ma wiele zalet bez względu na wiek. Po pierwsze - puzzle wpływają pozytywnie na sferę fizyczną, poprzez rozwój motoryki małej i ćwiczenie sprawności manualnej. Po drugie – puzzle mają korzystny wpływ na sferę intelektualną i emocjonalną człowieka. Co oznacza, że skutecznie poprawiają samopoczucie i wyciszają. Poza tym rozwijają uwagę, kreatywność i spostrzegawczość. Ponadto puzzle znakomicie ćwiczą pamięć. To oczywiście również doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.

Dlaczego warto układać puzzlePuzzle jaki rodzaj?

Istnieje wiele rodzajów puzzli. Przy czym różnią się nie tylko grafiką, czyli nadrukiem na powierzchni puzzli, ale również:

  • materiałem, z którego są wykonane,
  • ilością elementów,
  • wielkością poszczególnych elementów,
  • kształtem.

Wybierając puzzle należy się kierować przede wszystkim wiekiem osoby, która będzie układała puzzle, czyli przede wszystkim ilością i wielkością poszczególnych elementów oraz materiałem, z którego są wykonane.

 Puzzle jaki rodzajJakie puzzle dla rocznego dziecka?

Wybierając puzzle dla rocznego dziecka, warto zastanowić się, co rozwijają puzzle u dzieci w tym wieku. Przede wszystkim rozwijają sprawność małych rączek i uczą dopasowania kształtów. Dlatego warto wybrać odpowiednie puzzle dla dzieci. Oczywiście warto postawić na puzzle piankowe. Jakie puzzle piankowe dla niemowlaka będą w takim razie najlepsze? Takie, które są łatwe. Czyli przez łatwe puzzle dla dzieci należy rozumieć takie, które posiadają niewiele elementów i dość dużą wielkość poszczególnych elementów. Duże elementy puzzli ułatwiają brzdącowi zadanie. Nadruk ma nieco mniejsze znaczenie. Aczkolwiek możesz wybierać puzzle z nadrukiem, np. w zwierzątka, wówczas wykorzystasz je również do nauki nazewnictwa zwierząt. Niemowlęta mogą mieć problem z załapaniem od razu, o co chodzi w puzzlach, dlatego warto im pokazać, jak układać puzzle.

 Jakie puzzle dla rocznego dzieckaPuzzle dla 2-latka

Jakie puzzle dla 2-latka będą najlepsze? Takie, które nie posiadają zbyt wielu elementów, a przy tym będą miały nadruk z ulubionym bohaterem dziecka, mogą to być postacie z bajek lub puzzle o zwierzętach. Puzzle mogą posiadać kilka dość dużych rozmiarów elementów. Warto wiedzieć, w czym przechowywać puzzle, bo małe dzieci lubią je chować. Dobrze sprawdzą się worki strunowe, które wsadzisz do opakowania z puzzlami.

 Puzzle dla 2-latkaNajlepsze puzzle dla 3-latka

Jakie puzzle dla 3-latka wybrać? Dziecko w wieku trzech lat z powodzeniem ułoży większą liczbę elementów niż dziecko 2-letnie. Puzzle mogą być zatem złożone nawet z kilkunastu elementów. W dalszym ciągu jednak będą to przede wszystkim puzzle do ćwiczeń sprawności rączek i nauki wyrazów. Mimo wszystko duże znaczenie ma nadruk na puzzlach, mogą to być puzzle w kształcie zwierząt lub puzzle z bajek.

 Najlepsze puzzle dla 3-latkaJakie puzzle dla 4-latka

Dziecko czteroletnie, posiada zdecydowanie lepiej rozwinięte zdolności manualne. Dlatego poradzi sobie z ułożeniem mniejszych elementów. Puzzle mogą liczyć na początku ok. 20 – 30 elementów, ale pod koniec 4 roku życia, można zwiększyć ich liczbę do 60 elementów, a w przypadku doskonale radzących sobie z puzzlami dzieci – nawet do 80 elementów. Na tym etapie można już dziecku zaproponować proste puzzle do malowania. Podobnie, jak w przypadku młodszych dzieci, można zdecydować się na puzzle ze zwierzętami, przyrodą, postaciami z bajek lub … na puzzle własnym zdjęciem.

 Jakie puzzle dla 4-latkaPuzzle dla 5-latka

Puzzle dla 5-latka mogą posiadać kilkadziesiąt elementów. Mogą posiadać stosunkowo małej wielkości elementy. Wybierz dla dziecka puzzle z własnym nadrukiem, które możesz kupić w Fabryce Puzzli

 Puzzle dla 5-latkaDobre puzzle dla 6-latka

Sześciolatek doskonale radzi sobie z puzzlami. Co oznacza, że układanie puzzli może być dla niego ciekawym zajęciem, a zwiększanie liczby elementów to wyzwanie, któremu zechce sprostać. Oczywiście w tym wieku dziecko poradzi sobie nawet z ułożeniem 250 elementów puzzli. Przy czym pamiętaj, aby wybierać swojemu dziecku puzzle ze zdjęcia z ulubionym bohaterem, a nawet własnym zdjęciem, które bez problemu dostaniesz online.

 Dobre puzzle dla 6-latkaOdpowiednie puzzle dla 7-9 latka?

Puzzle dla dzieci powyżej 7 lat mogą mieć nawet kilkaset elementów. W dalszym ciągu mogą to być puzzle z postaciami z bajek, np. gdzie jest Wally. Puzzle z własnym zdjęciem lub puzzle o tematyce religijnej, które będą ciekawym pomysłem na komunię.

 Odpowiednie puzzle dla 7-9 latkaPuzzle dla nastolatka

Puzzle dla nastolatka mogą mieć nawet 1000 elementów. Twój nastolatek sobie z nimi bez problemu. Możesz zamówić nastolatkowi puzzle do malowania o odpowiednim stopniu trudności lub puzzle z gier lub puzzle o nieregularnych kształtach. Oczywiście puzzle mogą być z nadrukiem z filmów i bajek, np. puzzle Jak wytresować smoka

Puzzle dla nastolatka