Kalendarz świąt nietypowych jest pełen ciekawych propozycji, a jedną z nich jest Międzynarodowy Dzień Pizzy, który przypada 9 lutego. Pizza jest tradycyjnym daniem kuchni włoskiej, którego historia sięga starożytnego Rzymu. Początkowo była jedzona przez robotników i nie była uważana za specjalnie elegancki posiłek. Dopiero w XX wieku pizza zaczyna być rozpowszechniana po całym świecie, a dziś jest jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie.

Jednym z największych atutów pizzy jest jej różnorodność - istnieje wiele różnych rodzajów pizzy, od tradycyjnej neapolitańskiej po włoską z krewetkami, a nawet hawajską z ananasem. Co ciekawe, pizza może być przyrządzana na wiele sposobów, od pieczonej w tradycyjnym piecu po smażoną na patelni.

9 luty to międzynarodowy dzień pizzy? nie do końca

Nie jesteśmy w stanie określić jednego dnia, w którym Międzynarodowy Dzień Pizzy jest obchodzony jest we wszystkich krajach, ponieważ nie ma oficjalnego uznania tego święta przez rządy i organizacje międzynarodowe. W większości kraje obchodzą to święto 9 lutego (jak w Polsce), natomiast inne kraje mogą nie obchodzić tego święta w ogóle. Zależy to od tradycji i zwyczajów danego kraju oraz od tego czy rząd czy organizacja branżowa nie ustanowiła innego dnia na obchodzenie tego święta.

Pizza to danie, które ma swoje korzenie we Włoszech i jest tam szczególnie popularne. W Brazylii Dzień Pizzy celebrowany jest 31 sierpnia, a we Włoszech Dzień Pizzy świętowany jest 17 stycznia, w dniu św. Antoniego, uznawanego za patrona twórców pizzy.
dzien pizzy w przedszkolu
Dzień pizzy w przedszkolu

Dzień Pizzy w przedszkolu to świetny sposób na zintegrowanie dzieci i nauczenie ich o różnorodności kulturowej poprzez poznanie smaków i tradycji innych krajów. Oto kilka pomysłów, jak przeprowadzić takie wydarzenie w przedszkolu:

Dzień pizzy przedszkole - Zajęcia kulinarne

Dzieci mogą przygotować pizzę samodzielnie pod okiem opiekunów lub specjalnie zaproszonego kucharza. Dzieci mogą wybrać składniki, którymi chcą udekorować swoją pizzę, a także poznać różne rodzaje ciasta i sosów do pizzy.

Dzień pizzy przedszkole - Konkurs na najciekawszą pizzę

Dzieci mogą przygotować swoje własne wersje pizzy i zaprezentować je przed pozostałymi przedszkolakami. Mogą one być oceniane przez rodziców, nauczycieli lub specjalnie zaproszonych gości.

Dzień pizzy przedszkole - Zabawy i gry tematyczne

Dzieci mogą brać udział w różnych zabawach i grach związanych z pizzą, takich jak np. quizy, łamigłówki lub zabawy ruchowe.

Dzień pizzy przedszkole - Prezentacja kultury włoskiej

Dzieci mogą poznać historię i tradycje Włoch poprzez prezentację multimedialną lub wizytę specjalnie zaproszonego gościa, który opowie o kulturze i zwyczajach Włoch oraz o tym jak powstaje prawdziwa pizza włoska.

Dzień pizzy przedszkole - Organizuj wycieczkę do pizzerii:

Dzieci mogą odwiedzić lokalną pizzerię i zobaczyć jak przygotowywana jest pizza oraz spróbować różnych rodzajów pizzy.
dzień pizzy przedszkoleDzień pizzy i przedszkole - Dlaczego warto w ogóle organizować?

Dzień Pizzy w przedszkolu to świetna okazja do nauki przez zabawę, poznawania nowych smaków i tradycji oraz zintegrowania dzieci. Dzięki takim wydarzeniom dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania i poznawać nowe kraje i kultury.

Organizując takie wydarzenie, warto również pamiętać o bezpieczeństwie i higienie podczas przygotowywania i jedzenia pizzy. Nauczyciele i opiekunowie powinni również przestrzegać odpowiednich procedur i przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny podczas przeprowadzania zajęć kulinarnych.

Dodatkowo, Dzień Pizzy może być również okazją do wsparcia lokalnych pizzerii i promowania zdrowego odżywiania. Można zamówić pizzę z lokalnej pizzerii lub zachęcić dzieci do przygotowywania pizzy z naturalnych i zdrowych składników.

Reasumując, Dzień Pizzy w przedszkolu to świetny sposób na zintegrowanie dzieci i promowanie różnorodności kulturowej, a także rozwijanie zainteresowania kulinarnego i promowanie zdrowego odżywiania. Poprzez organizację takiego wydarzenia, dzieci mogą poznać smaki i tradycje innych krajów, a także rozwijać swoje zdolności kulinarne i poznawać nowe umiejętności.dzień pizzy i przedszkoleJakie karty pracy można przygotować na dzień pizzy w przedszkolu?

Jeśli planujemy obchodzić dzień pizzy w przedszkolu, istnieje wiele różnych kart pracy, które możemy przygotować dla dzieci. Oto kilka przykładów:
  1. Karty z ilustracjami składników pizzy: Dzieci mogą rozpoznawać i nazywać różne składniki pizzy, takie jak ser, sos pomidorowy, pepperoni, cebula, pieczarki itp. Możemy również załączyć opcjonalnie karty z ilustracjami innych potraw, takich jak spaghetti, lasagne itp.
  2. Karty z kolorowaniem: Dzieci mogą kolorować ilustracje pizzy lub składników pizzy. To dobra okazja do rozwijania motoryki małej i koordynacji ręka-oko.
  3. Karty z labiryntami: Dzieci mogą rozwiązywać labirynty związane z pizzą, np. pomagając pepperoni dotrzeć do kawałka pizzy.
  4. Karty z zadaniami matematycznymi: Dzieci mogą rozwiązywać zadania matematyczne związane z pizzą, np. "Jeśli na jednej pizzy jest 8 kawałków, ile kawałków będzie dla 4 osób?"
  5. Karty z zadaniami związanymi z kreatywnością: Dzieci mogą tworzyć własne ilustracje pizzy lub projektować własną pizzę z wybranymi składnikami.
  6. Karty z zadaniami związanymi z pisaniem: Dzieci mogą pisać krótkie opowiadania lub tworzyć listy zakupów związane z pizzą.


Te karty pracy mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu różnych umiejętności, takich jak rozpoznawanie i nazywanie składników, rozwiązywanie zadań matematycznych, rozwijanie motoryki małej i koordynacji ręka-oko, rozwijanie kreatywności oraz pisania. Pamiętajmy, że ważne jest również aby zachęcać dzieci do spróbowania różnych potraw, w tym pizzy, i uczyć je o różnych kulturach.


Ponadto, możemy również przygotować różnego rodzaju zabawy i gry dla dzieci, które będą związane z pizzą. Na przykład, możemy zorganizować zabawę, w której dzieci będą rzucać kulki plasteliny do celu w kształcie kawałka pizzy. Albo też zabawę w której dzieci będą układać puzzle z ilustracjami pizzy.


Obchodzenie dnia pizzy w przedszkolu może być świetną okazją do rozwijania różnych umiejętności oraz zachęcania dzieci do spróbowania nowych potraw. Pamiętajmy jednak, że ważne jest również uwzględnienie indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych dzieci oraz dostosowanie kart pracy i zabaw do ich poziomu rozwoju.

dzien pizzy w przedszkole