Co roku,
8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! I nie jest to żadne PRL-owskie wynalazki, jak niektórzy myślą. Niestety, wraz z dobrymi intencjami, część społeczeństwa nie zawsze jest świadoma i wciąż potęguje utrwalone mity na temat kobiet. Czas to zmienić a Dzień Kobiet to doskonała okazja!
Dzień Kobiet historia święta

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet sięga ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej. W roku 1857 pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Socjalistyczna Partia Ameryki zapoczątkowała pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku, a rok później Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. W Polsce święto zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej, 8 marca.

ONZ wzięło udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów i celów, aby podwyższyć status kobiet. W Polsce najlepsze lata Dnia Kobiet były w okresie PRL-u, kiedy to był on obchodzony obowiązkowo w zakładach pracy czy szkołach.

W tej pięknej i ważnej tradycji obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet, warto pamiętać o walce kobiet o równość i prawa oraz ich znaczeniu dla naszej społeczności.Dzień Kobiet przedszkole


Dzień kobiet a przedszkole - mały wielki dzień

Dzień Kobiet jest szczególnym i wyjątkowym dniem, w którym obchodzą wszystkie kobiety na całym świecie. Również w przedszkolu możemy świętować ten dzień, aby uczynić go wyjątkowo uroczym. W tym celu możemy zorganizować różnego rodzaju atrakcje dla naszych małych kobietek. W tym dniu chłopcy w przedszkolu również mogą wziąć udział i złożyć najserdeczniejsze życzenia swoim koleżankom, a także wręczyć im drobne upominki czy kwiaty.

Możemy wyręczyć dziewczynki w pomalowaniu buziek, używając farb, aby uczynić ten dzień jeszcze bardziej radosnym. W uroczystym dniu chłopcy również mogą obdarować swoje koleżanki, składając im serdeczne życzenia i wprowadzając uśmiech na dziewczęce buzie. W przedszkolu dzień kobiet można uczynić jeszcze bardziej uroczystym, gdy dziewczynki przyjdą ubrane na tę okazję.
Chłopcy również mogą włączyć się w świętowanie tego dnia, składając życzenia swoim koleżankom i wyręczając je w pewnych czynnościach. W ten sposób, corocznie obchodzimy ten szczególny dzień, kiedy kobiety otrzymują wyjątkowe traktowanie i kiedy na buziach gości uśmiech. Pierwszy promień bliskiej wiosny i radość z tej okazji powinny być obecne w naszej grupie przedszkolnej, aby wszystkie kobietki w naszej grupie czuły się wyjątkowo w ten dzień.Dzień Kobiet przedszkolaDzień kobiet w przedszkolu - Czy warto organizować?

Dzień Kobiet jest ważny w przedszkolu, ponieważ jest to okazja do edukacji dzieci i uwrażliwienia ich na temat równości płci i praw kobiet. W przedszkolu dzieci uczą się i kształtują swoje wartości, dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć je, że każdy człowiek, bez względu na płeć, powinien mieć takie same prawa i szanse.
Obserwowanie i uczestnictwo w obchodach Dnia Kobiet pomaga dzieciom zrozumieć, że kobiety są równorzędnymi członkami społeczeństwa i zasługują na szacunek i uznanie. To również okazja, aby dzieci poznały wybitne kobiety i ich osiągnięcia, co może zainspirować je do marzenia i dążenia do swoich własnych sukcesów.
W kontekście przedszkola, Dzień Kobiet jest ważnym elementem kształtowania postaw i wprowadzania wartości, takich jak równość, sprawiedliwość i tolerancja, które są niezbędne do budowania lepszego świata dla przyszłych pokoleń.Dzień Kobiet a przedszkole


Dzień kobiet w przedszkolu - Nasze pomysły.

Dzień Kobiet jest okazją do uczczenia kobiet i ich osiągnięć, a także do uwrażliwienia dzieci na kwestie równości płci. W przedszkolu jest to doskonała okazja do zorganizowania wielu ciekawych i rozwijających działań. Oto kilka pomysłów na to, jak obchodzić ten dzień w przedszkolu:
  1. Zajęcia tematyczne: Przedszkole może zorganizować zajęcia poświęcone kobietom i ich osiągnięciom. Dzieci mogą czytać książki o kobietach, które zrobiły coś ważnego dla innych, lub oglądać filmy o kobiecych postaciach historycznych. Można również zrobić wycieczkę do muzeum poświęconego kobietom lub ich osiągnięciom.
  2. Konkursy: Przedszkole może zorganizować konkursy, takie jak najpiękniejsze rysunki, piosenki czy tańce, które będą skierowane do dziewczynek. To świetny sposób na umożliwienie dzieciom wyrażenia siebie i pochwalenie ich umiejętności.
  3. Przedstawienie: Dzieci mogą przygotować przedstawienie lub spektakl na temat ważności i znaczenia kobiet w życiu. Może to być okazja do uczenia dzieci o szacunku i tolerancji.
  4. Malowanie portretów: Dzieci mogą namalować portrety swoich matek lub innych ważnych kobiet w ich życiu. To dobry sposób na to, żeby dzieci wyraziły swoje emocje i uczucia.
  5. Prezenty i kartki: Dzieci mogą przygotować prezenty i kartki dla swoich matek lub innych ważnych kobiet w ich życiu. To miły gest, który pomoże im poczuć się ważne i zauważone.
  6. Piknik z rodzicami: Przedszkole może zorganizować piknik z rodzicami, podczas którego będzie można celebrować Dzień Kobiet. To świetna okazja do wspólnej zabawy i rozmowy na tematy związane z równością płci i szacunkiem dla kobiet. Dzieci i rodzice mogą wspólnie gotować i jeść, a także brać udział w różnych zabawach i grach.


Dzień Kobiet przedszkolem


Dzień kobiet w przedszkolu - podsumowanie artykułu

Podsumowując, Dzień Kobiet jest dniem, w którym obchodzą wszystkie kobiety i jest to święto, które powinno być celebrowane z radością i uśmiechem na twarzy. W przedszkolu możemy zorganizować różne atrakcje, aby uczynić ten dzień wyjątkowym dla naszych małych kobietek. Chłopcy także mogą włączyć się w świętowanie, składając życzenia i obdarowując swoje koleżanki. W ten sposób, uczestniczymy w tej uroczystej okazji i dajemy naszym kobietom poczucie wyjątkowości i wartości.