Od momentu wynalezienia tej techniki drukowania w latach 90. XX wieku, druk solwentowy przeszedł wiele zmian i ulepszeń. Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych sposobów nanoszenia obrazu, szczególnie w przemyśle reklamowym, a jego rozwój nieustannie trwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzaju druku. Zapraszam do lektury :)
Co to jest druk solwentowy?

Kolorowy druk solwentowy to rodzaj druku cyfrowego, w której drukarka jest na bazie rozpuszczalników organicznych do rozprowadzenia atramentu na materiał drukowy. Metoda druku jest często stosowany do drukowania reklam, plakatów i innych materiałów reklamowych. Druk wielkoformatowy solwentowy jest często stosowany w przemyśle reklamowym, ponieważ pozwala na drukowanie dużych formatów w wysokiej jakości i za rozsądną cenę. Jest to dominująca metoda druku wielkoformatowego.

Jak działa i na czym polega druk solwentowy?

Drukarka solwentowa składa się z głowicy drukującej, w której znajdują się dysze do rozprowadzania atramentu, oraz z mechanizmu do przesuwania materiału drukowego pod głowicą drukującą. Podczas drukowania atrament jest rozprowadzany przez dysze na materiał zadrukowany, a następnie suszony przez wiatrak lub promieniowanie UV.

Rodzaje drukarek solwentowych

Istnieją różne rodzaje drukarek solwentowych, w tym:

  • Drukarki solwentowe z głowicami drukującymi o szerokim kroju: takie drukarki używają szerokich dysz do drukowania, co pozwala na szybkie drukowanie dużych formatów.
  • Drukarki solwentowe z głowicami drukującymi o wąskim kroju: te drukarki używają wąskich dysz do drukowania, co pozwala na drukowanie szczegółowych i precyzyjnych obrazów.
  • Drukarki solwentowe z głowicami drukującymi o dużym kroju: te drukarki używają bardzo szerokich dysz do drukowania, co pozwala na szybkie drukowanie dużych formatów z wysoką rozdzielczością.
druk solwentowy rodzaje
Trzy Rodzaje druku solwentowego

Istnieją trzy rodzaje główne metody druku solwentowego: twardy solwent, mild solwent i eco solwent.


Druk Twardy Solwent

Solwentowy druk Twardy stosowany gdzie zależy nam jest najtrwalszy z tuszów solwentowych, ale zawiera najwięcej szkodliwego dla zdrowia i środowiska cykloheksanolu. Jego trwałość szacowana jest na około ok 5 lat i cechuje się wysoką odpornością na odbarwienia, wodę oraz ścieranie. Druk solwentowy twardy zazwyczaj nie wymagają laminowania.Druk Mild Solwent

Druk typu Mild zawiera mniej cykloheksanolu niż twardy solwent, ale jest bardziej podatny na ścieranie i zarysowania oraz ma mniejszą trwałość (ok 2 lata). Wydruki tego rodzaju solwentu zazwyczaj wymagają laminowania. Rozdzielczość druku solwentowego nawet na poziomie ok 700 dpiDruk Eco Solwentowy

Gdzie stosujemy druk eco? Ten druk solwentowy stosuje się jako mało szkodliwa dla zdrowia i środowiska, ponieważ nie zawiera toksycznego cykloheksanolu. Jego receptura opiera się na kwasie mlekowym, dlatego też w drukarniach, które go wykorzystują, nie jest konieczne instalowanie wyciągów powietrznych. Wydruki ekosolwentowe są mniej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV i wodę, oraz uszkodzenia mechaniczne. Trwałość druku solwentowego jest niższa niż 2 lata i wymagają laminowania. Eco solwent jest również droższy od pozostałych rodzajów solwentu.Druk Eco SolwentowyZalety druku solwentowego

Druk solwentowy posiada wiele zalet, w tym:

  • Wysoka jakość druku: technika druk solwentowego pozwala na uzyskanie wysokiej jakości druku z wysoką rozdzielczością i dobrą reprodukcją kolorów.
  • Wymiary powierzchni drukowania: wielkoformatowy druk solwentowy jest w stanie zrealziować nasze materiały na dużych powierzchniach. Z tego powodu druk solwentowy nadaje się na popularną i tanią techniką druku wielkoformatowego.
  • Możliwość drukowania na różnych materiałach: druk solwentowy umożliwia wykonać druk na różnych materiałach, takich jak papier, folia, siatka mesh, a nawet tekstylia.

Wady druku solwentowego

Jedną z głównych wad druku solwentowego jest to, że używa on rozpuszczalników organicznych, które mogą być szkodliwe dla środowiska i dla zdrowia ludzi. Drukarki solwentowe emitują również opary, które mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Każdy rodzaj druku solwentowego ma swoje własne zalety i wady, więc wybór odpowiedniego tuszu zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ważne, aby pamiętać o konieczności ochrony zdrowia i środowiska podczas stosowania tej techniki druku.
Zastosowania druku solwentowego czyli gdzie najlepiej stosować druk solwentowy

Druk solwentowy sprawdzi się często do drukowania różnych materiałów, takich jak:

  • Reklamy: druk solwentowy jest często stosowany do drukowania reklam i plakatów zewnętrznych, ponieważ jest trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych.
  • Banery: druk solwentowy jest często stosowany do drukowania banerów, ponieważ jest to sprawdzoną metodą wielkoformatowego druku z wysoką jakością.
  • Siatki mesh: druk solwentowy jest często stosowany do drukowania siatek mesh do reklam zewnętrznych, ponieważ pozwala na drukowanie dużych formatówPrzygotowanie materiałów do druku solwentowegoPrzygotowanie materiałów do druku solwentowego

Do druku solwentowego tusze, materiały muszą być odpowiednio przygotowane. W przypadku drukowania na papierze lub folii, najpierw trzeba zadbać o to, aby powierzchnia była gładka i czysta. Podczas drukowania na tekstyliach, najpierw trzeba sprawdzić, czy materiał jest odpowiedni do drukowania solwentowego i czy nie będzie się marszczył podczas wykorzystywanych technik druku kolorowego.


Czyszczenie drukarki solwentowej

Stosowana metoda druku solwentowego wymaga regularnego czyszczenia, aby zapewnić prawidłowe działanie i uzyskać jak najlepszą jakość druku. W tym celu należy używać specjalnych płynów do czyszczenia oraz odpowiednich narzędzi, takich jak szczotki czy patyczki do czyszczenia dysz.


Konserwacja drukarki solwentowej

Jak stosować druk solwentowy aby zapewnić długotrwałe działanie drukarki solwentowej? Należy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji. W tym celu należy regularnie sprawdzać stan głowicy drukującej i wymieniać ją, gdy jest zużyta lub uszkodzona. Należy również regularnie czyścić drukarkę i sprawdzać stan filtrów i innych elementów.

Koszty druku solwentowego

Koszty druku solwentowego zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj drukarki, ilość drukowanych materiałów, jakość druku i jakie atramenty solwentowe stosujemy. Ogólnie rzecz biorąc, druk solwentowy przyjmujemy jako tańszy od druku offsetowego i druku fleksograficznego, ale droższy od druku laserowego i druku atramentowego.Alternatywy dla druku solwentowego


Alternatywy dla druku solwentowego - Inna technika druku

Istnieją pewne alternatywy dla wykonanego druku solwentowego, w tym:


Druk atramentowy:

druk atramentowy jest rozwiązaniem, w której używa się specjalnych atramentów do drukowania. Druk atramentowy jest tańszy niż druk solwentowy, ale jego jakość i trwałość są niższe.Druk UV:

druk UV to technika druku, w której używa się promieniowania UV do utwardzenia atramentu na materiałach drukowych. Druk UV jest bardziej trwały niż wykorzystać druk solwentowy, ale jest również droższy.Druk sublimacyjny:

sublimacyja to sposób druku, w której używa się specjalnych atramentów, które pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia przechodzą z stanu ciekłego w stan gazowy, a następnie są wchłaniane przez materiał drukowy. Druk sublimacyjny jest trwały i pozwala na drukowanie na różnych materiałach, ale jest droższy niż druk solwentowy.Przemysłowe drukarki solwentowe - Tani druk wysokiej jakości

Przemysłowe drukarki solwentowe to specjalne drukarki przeznaczone do drukowania dużych formatów, takich jak banery czy siatki mesh. Przemysłowe drukarki solwentowe są wyposażone w szerokie głowice drukujące i specjalne mechanizmy do przesuwania materiału drukowego, co pozwala na szybkie drukowanie dużych ilości materiałów.


Druk solwentowy w druku 3D

Druk solwentowy dzięki wszechstronności jest również stosowany w druku 3D do drukowania modeli i prototypów. W tym celu używa się specjalnych drukarek solwentowych, które pozwalają na drukowanie trójwymiarowych obiektów z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne czy metal.druk solwentowy 3d


Przyszłość druku solwentowego

Za pomocą druk solwentowego możemy wykonać niestandardowe projekty, szczególnie w przemyśle reklamowym jako wielkoformatowa technika druku . Z uwagi na rosnące zainteresowanie drukiem 3D oraz rozwój technologii druku solwentowego, możliwe jest, że w przyszłości będzie on jeszcze bardziej rozpowszechniony. Jest jednak ważne, aby pamiętać o konieczności ochrony środowiska i zdrowia ludzi podczas stosowania tej techniki.Podsumowanie naszego artykułu

Druk solwentowy to jedna z najpopularniejszych technik druku, która pozwala na wykonanie wysokiej jakości wydruków wielkoformatowych. Obecnie druk solwentowy jest szeroko stosowany w przemyśle reklamowym, a jego rozdzielczość jest bardzo wysoka. W drukach solwentowych stosuje się pigmentowe atramenty, które są rozprowadzane na materiał drukowy za pomocą rozpuszczalników organicznych. Folie samoprzylepne są jednym z popularnych zastosowań druku solwentowego. W przypadku tradycyjnego druku, druk solwentowy jest bardziej wytrzymały i trwały, a jego jakość jest porównywalna do druku offsetowego. Druk solwentowy jest także dobrym wyborem dla osób szukających ekologicznego rozwiązania, ponieważ drukarki solwentowe mogą pracować na bazie wody. Jeśli szukają Państwo sprawdzonego partnera do druku solwentowego, warto zwrócić uwagę na odmiany druku wielkoformatowego, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące jakości wydruków.druk solwentowy co to

Druk cyfrowy? różnice między drukiem offsetowym a UV? Zapraszamy na naszego bloga!

Zapraszamy na naszego bloga poświęconego tematyce poligraficznej. Nasz blog to miejsce, w którym znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów dotyczące najpopularniejsze metody druku , takich jak druk offsetowy, druk cyfrowy, druk lateksowy czy druk 3D. Dowiedzą się Państwo, jakie są różnice między poszczególnymi sposobami nanoszenia obrazów, jakie są ich zalety i wady oraz w jakich sytuacjach warto je stosować.

Nasz blog to również miejsce, gdzie znajdą Państwo praktyczne porady dotyczące druku, takie jak jak dobrać odpowiednią drukarkę do swoich potrzeb czy jak przygotować plik do druku.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i czytania naszych artykułów. Mamy nadzieję, że nasza strona okaże się pomocna dla wszystkich zainteresowanych tematyką poligraficzną.