Kapcie do żłobka – czym powinny się charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?

2022-12-29 21:41:00
Kapcie do żłobka – czym powinny się charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?



Małe dzieci to wielkie wulkany energii. Wybierając kapcie do żłobka, warto więc pamiętać o tym, że Twoja pociecha może być bardzo aktywna. Starannie dobrane obuwie powinno zapobiegać upadkom i poślizgnięciom, ale jednocześnie wspierać prawidłowy rozwój stóp i chronić je przed powstawaniem różnego rodzaju wad anatomicznych. Co zatem należy wziąć pod uwagę przy wyborze kapci do żłobka? Sprawdź!







Kapcie do żłobka – czym powinny się charakteryzować pierwsze kapcie?

Jeśli wybierasz kapcie do żłobka, koniecznie zwróć uwagę na poniższe aspekty.


kapcie do żłobka



Antypoślizgowa podeszwa

Wybierając kapcie do żłobka, należy zwrócić uwagę na podeszwę. Najlepiej, jeśli będzie ona antypoślizgowa. Wynika to z tego, że podłogi w tego typu placówkach są często śliskie i łatwo o upadek – zwłaszcza podczas zabawy. Przykładem antypoślizgowego materiału jest skóra naturalna, która może uchronić maluszka przed niejednym wywaleniem się. A jeżeli podeszwa nie jest antypoślizgowa, to powinna przynajmniej zapewniać dobrą przyczepność (tak jak to wygląda np. w przypadku podeszw skórzanych). Warto też dodać, że lepszym wyborem w wielu wypadkach będzie podeszwa jasna, niepozostawiająca po sobie żadnych śladów.



Miękkość, giętkość i elastyczność

Ze względu na to, że Twoje dziecko będzie sporo się poruszało, warto zadbać o „ciapy” do żłobka, które będą miękkie, giętkie i elastyczne, i które nie będą utrudniały ruchów. To pozwoli mu swobodnie eksplorować świat. Przed zakupem warto sprawdzić, czy podeszwa dobrze wykręca się we wszystkich kierunkach, a kapcie do żłobka idealnie współgrają z ruchami małej stopki. Dobrze jest też przekonać się, czy podeszwa zgina się w 1/3 do 2/3 swojej długości przy pomocy jednej dłoni. Jeśli tak, takie buty będą najpewniej dobrym rozwiązaniem. Warto też przy wyborze butów poprosić dziecko, aby zaczęło kucać i siadać na ziemi na różne sposoby – jeśli robi to swobodnie i obuwie mu w tym nie przeszkadza, najpewniej jest dobrze dobrane.

Obecnie fizjoterapeuci są zdania, że dziecięce buty nie powinny być usztywniane w okolicach kostki, a teorie o tym, że powinny trzymać stopę w pionie powoli odchodzą do lamusa. Specjaliści wychodzą z założenia, że stopa powinna kształtować się naturalnie, co zapewni jej nie tylko bezproblemowy rozwój, ale również trening poszczególnych partii mięśni, a co za tym idzie – odpowiednie wzmocnienie. W związku buty ze sztywnym zapiętkiem ograniczają ruchomość stawów skokowych. Tymczasem powinien on przylegać do pięty, ale jednocześnie uginać się pod wpływem nacisku palców. Ważne jest także to, że miękka podeszwa umożliwia wyczuwanie zróżnicowanych typów podłoża, dzięki czemu dziecko może nauczyć się dostosowywać do nich swój chód. Co więcej, kapcie dla dzieci do żłobka powinny być lekkie, wszak chodzenie w nich nie powinno być ciężarem.



Cyrkulacja powietrza

To kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze kapci do żłobka. Stopy dziecka uczestniczą w procesie termoregulacji i nie wolno nam o tym zapominać. W związku z tym buty powinny być oddychające i odpowiednio przepuszczać powietrze, a jeszcze lepiej, jeśli wyposażone będą w wentylowaną podeszwę. Dzięki temu małe stopki nie będą się pociły. Ponadto można w ten sposób uniknąć ich przegrzewaniu się, a to z kolei wpłynie na lepszy komfort noszenia. Takie buty do żłobka będą odpowiednim wyborem o każdej porze roku, doskonale sprawdzą się zatem zarówno podczas chłodnych, jak i upalnych dni.

Warto zaznaczyć, że w żłobkach często panuje wysoka temperatura, a ta z kolei w przypadku dzieci z mocno zabudowanym obuwiem może powodować dyskomfort (choć nie musi tak być, inaczej wygląda to w przypadku każdego maluszka). Jeżeli jednak Twoja pociecha szybko się przegrzewa, warto jej zaproponować buciki przypominające sandały do żłobka, z wycięciami w środkowej części stopy, które zwiększają dopływ powietrza. Nie jest to jednak konieczne, dobrym rozwiązaniem będą też zabudowane butki z zaokrąglonym noskiem. Co więcej, dobrze sprawdzą się tutaj modele bucików ze specjalnymi, malutkimi otworkami umożliwiającymi prawidłową transpirację.



Bezpieczeństwo i jakość wykonania

Aby Twoje dziecko było zdrowe i szczęśliwe, warto podarować mu buciki do żłobka wykonane z bezpiecznych i naturalnych materiałów. Powinny być pozbawione alergennych i toksycznych substancji, a więc niklu, chromu czy ftalanów, które doprowadzają nierzadko do podrażnienia skóry. Najlepiej, jeśli będą one posiadały odpowiednie certyfikaty, np. GOTS czy OEKO-TEX Standard 100. To gwarancja tego, że dba się w nich o każdy szczegół, Co więcej, dobrze jest zdecydować się na produkty wykonane w Polsce i wesprzeć tym samym działające w naszym kraju firmy.


kapcie do żłobka


Dobry rozmiar i wysokość cholewki

Kapcie do żłobka muszą być maksymalnie wygodne, tak aby nie ograniczały ruchów. Dlatego długość wkładki powinna być większa średnio od 3 do 10 mm od całkowitej długości stopy. W ten sposób zapewnisz miejsce na wzrost stopki, a jednocześnie bucik nie będzie zbyt duży, co mogłoby skutkować jego nieustannym gubieniem. Większa ilość przestrzeni mogłaby wpłynąć natomiast na mniejszy komfort noszenia.

Co więcej, noski butów do żłobka nie powinny być zbyt wąskie, aby paluszki miały wystraczająco dużo przestrzeni na swobodne ruchy. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ palce maluszków, które dopiero rozpoczynają przygodę z chodzeniem, odgrywają dużą rolę w utrzymywaniu równowagi. To z kolei sprawia, że nie mogą być one uciskane.

No dobrze, co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozmiaru? Najlepiej będzie wcześniej zmierzyć stopkę i postawić ją na kartce, a następnie zaznaczyć markerem najdalej umieszczone od siebie punkty, a więc koniec najdłuższego palca i koniec pięty. Następnie należy zmierzyć istniejącą pomiędzy nimi przestrzeń linijką. Pamiętaj, że stopki mogą różnić się swoją długością, dlatego dobrze jest zmierzyć je obie. Później trzeba wziąć pod uwagę stopę dłuższą i do niej dopasować rozmiar pantofli do żłobka. Warto też, aby podczas pomiarów dziecko stało, a nie siedziało (w tym drugim przypadku stopa jest mniejsza). Nogi powinny być również jednakowo obciążone. Co więcej, pomiarów należy dokonywać po południu, ponieważ stopy są wówczas o 4% dłuższe niż przed godz. 12.00.

Po wymierzeniu długości stopy, a więc i długości wkładki (do której należy dodać wspomniane kilka milimetrów), możesz znaleźć odpowiadające im rozmiary butów.



Rozmiar wkładki

Rozmiar buta

Wiek

11 cm

16

0-3 miesiące

12 cm

17

3-9 miesięcy

13 cm

18

9-12 miesięcy

13,5 cm

20-21

12-24 miesiące

14 cm

22

18-24 miesiące

14,5 cm

23

2 lata

15 cm

24

2-3 lata

15,6 cm

25

3 lata

16,2 cm

26

3-4 lata

 

Wybierając odpowiedni rozmiar, warto wziąć pod uwagę również tęgość stopy. Jeżeli jest ona stosunkowo pulchna, dobrze sprawdzą się miękkie kapcie do żłobka na rzepy. Dobrym rozwiązaniem będą też specjalne skarpety z podgumowaną podeszwą. Stopa ma wysokie podbicie? Jeśli tak, najpewniej trudniej będzie dla niej odpowiednie buciki. Warto jednak pamiętać, że firmy sprzedające pantofle do żłobka, oferują bardzo różne rozmiary – także dla stóp wąskich, szerokich i z wysokim podbiciem. Zauważyłaś, że podczas chodzenia pięta wysuwa się z cholewki buta? To sygnał, że kapcie do żłobka są za szerokie. Oznacza to, że należy poszukać modeli węższych, ale wcale nie krótszych.

Dobrze jest też pamiętać, że rozmiary w powyższej tabelce są umowne i mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego wszystkie buty dla maluszka najlepiej kupować po przymierzeniu. Co więcej, najlepiej będzie, jeśli dziecko pospaceruje w nich przed debiutem w przedszkolu. Istotne jest także to, że stópka dziecka szybko rośnie, dlatego nie polecamy nabywać pantofelków do żłobka zbyt wcześnie. Rekomendujemy natomiast to, aby kontrolować wzrost nóżki po ich wybraniu – najlepiej robić to średnio co 3 miesiące. Co pewien okres czasu dobrze jest też wyjąć wkładkę i ustawić na niej malucha, aby sprawdzić, czy przypadkiem stopka nie podrosła

Jakie jeszcze buty do żłobka będą dobre? Z pewnością nie te z wysoką cholewką. Powinna być ona niska, aby dziecko miało swobodę poruszania się i mogło bez problemu zmieniać pozycję podczas zabawy.



Wygląd

Kapcie do żłobka dla dziewczynki i chłopca powinny być nie tylko wygodne, ale po prostu się im podobać. Inaczej maluchy nie będą czuły się w nich komfortowo. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele z różnymi motywami i aplikacjami. Przykładowo wiec buty mogą być ozdobione wizerunkami bohaterów ulubionych bajek, samochodami, frędzelkami czy jednorożcami. Duża popularnością cieszą się również buty opatrzone serduszkami, kwiatkami, gwiazdkami, ale też księżniczkami czy zwierzątkami. Dla wielu maluszków kluczowa będzie również sama kolorystyka. Jednocześnie kapcie do żłobka nie powinny być zbyt ozdobne i mieć wielu odstających elementów, które mogą utrudniać poruszanie się, a jednocześnie zachęcać do brania do buzi.



kapcie do żłobka


Kapcie dla dzieci z wadami ortopedycznymi

Osobną kategorię stanowią kapcie dla dzieci z wadami ortopedycznymi. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na specjalistyczne rodzaje obuwia. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, nie można go traktować profilaktycznie. Zdrowe maluchy powinny chodzić w standardowych kapciach. Poniżej wyjaśniamy, jakie typy butów są wskazane dla dzieci w zależności od posiadanej deformacji:

·       szpotawość stopy i skłonności skręceń dolnego stawu skokowego – w tym przypadku zalecane są kapcie z odwróconym obcasem Thomasa z wydłużeniem od przodu oraz podwyższeniem od strony bocznej,

·       stopa płasko-koślawa – rekomendowane są tutaj kapcie z obcasem Thomasa,

·       stopa przywiedziona i końsko-szpotawa – przy tej wadzie powinno się nosić kapcie redresyjne.






Rodzaje kapci do żłobka - pierwsze buciki

Jakie rodzaje kapci do żłobka warto zatem rozważyć? Poniżej znajdziesz odpowiedź.



Buciki do żłobka na rzepy

Jeśli chodzi o buciki do żłobka, z pewnością nie ma jednego dobrego rozwiązania. Z powodzeniem sprawdzą się jednak modele na rzepy. Zapewniają one nie tylko komfort noszenia, ale i łatwość zakładania, co dla dziecka w tym wieku jest na wagę złota. Maluszek bez problemu sobie z tą czynnością poradzi, dzięki czemu nie będzie musiało prosić pani o pomoc. Jest to o tyle istotne, że kapcie w żłóbku trzeba czasem zdejmować, np. do różnych zabaw. Zdarza się, że buty na rzep wręcz wymagane są przez niektóre żłobki oraz przedszkola, właśnie dlatego że ułatwiają one pracę opiekunkom.

Ważne jest również to, że butki na rzepy pozwalają dopasować but do każdej szerokości stopy, nawet do tej szczególnie wąskiej i szczególnie tęgiej. Maluchy będą więc miały odpowiednią ilość miejsca, a ich kapcie do żłobka nie będą się przesuwać. Mogą więc swobodnie w nich tańczyć, biegać czy nawet i skakać. Oczywiście, najlepiej żeby buciki miały antypoślizgową podeszwę.



Skórzane buty dla dziecka do żłobka

Pierwsze kapcie do żłobka mogą być wykonane także ze skóry – często określa się takie buciki mianem „paputków”. Wiele takich modeli to wspaniała alternatywa dla chodzenia boso. Ich miękka i antypoślizgowa podeszwa, która także zrobiona jest ze skóry, sprawia, że stopa dobrze integruje się z podłogą. Specjaliści są zdania, że takie buty zapobiegają nadmiernej potliwości, są wygodne, a do tego lekkie i nie pozwalają stopie uciekać na boki. Co więcej, skórzane buty są niezwykle wytrzymałe, dlatego wytrzymają niejedną wymagającej sporej aktywności zabawę. Są one łatwe w zakładaniu i trudne do zdejmowania, dzięki czemu maluch raczej ich nie zgubi. Do tego wyróżniają elastycznością i miękkością. Problem polega na tym, że niektóre żłobki zabraniają noszenia bucików ze skóry.



Bawełniane buty do żłobka

Bawełniane buciki do żłobka mają podobne właściwości do tych skórzanych. Jednocześnie mogą być wyposażone w wykonaną ze skóry wkładkę. Zwykle mają one działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, a dzięki temu, że są przewiewne, eliminują problem przykrych zapachów. Sprawiają one również, że skóra może oddychać, a do tego odprowadzają pot na zewnątrz. To z kolei sprawia, że dzieci czują się w nich komfortowo i pewnie.



Buty z podeszwą z termokauczuku

Jeśli w danym żłobku nie można nosić skórzanych butów, warto rozważyć wybór bucików z podeszwą z termokauczuku. Często wyróżniają się one dużą antypoślizgowością, a przy okazji dobrze izolują dziecięcą stopę od wilgotnej lub chłodnej podłogi, z którą często można się spotkać w szatni czy też łazience.






Jakie wybrać kapcie do żłobka dla niemowląt?

Jeśli zastanawiasz się, jak kapcie wybrać do żłobka u niemowląt, które nie potrafią jeszcze chodzić, nie musisz od razu kupować butów z prawdziwego zdarzenia. Dobrym rozwiązaniem będą tu miękkie skarpetki, wyposażone w antypoślizgowe wypustki. Maluszek, który dopiero raczkuje, nie potrzebuje butów do żłobka z twardą podeszwą. Omawiany rodzaj skarpetek wystarczy w zupełności do tego, aby dziecko się nie poślizgnęło.

Ciekawą alternatywą dla bucików są również modele łączące skarpetki z podeszwami, które eliminują problem związany z wysokością podbicia. Co więcej, takie rozwiązanie można stosować również i na zewnątrz. Nieco inaczej wygląda sprawa u dzieci, które stawiają już pierwsze kroki – tutaj należy dobrać wcześniej opisywane rodzaje bucików, które wykonane są z naturalnych materiałów.

 


kapcie do żłobka

Autor:Daniel