Co do paczki mikołajkowej?
2020-09-21 11:51:00
1. Prezenty świąteczne i mikołajkowe.
2. Krótka historia prezentów.
3. Kto, gdzie i kiedy wręcza prezenty?
4. Paczki edukacyjne zamiast słodyczy.
5. Produkty „Bajka” i "EduBo" a rozwój dziecka.
1. Prezenty świąteczne i mikołajkowe
Prezenty w okresie Świąt Bożego Narodzenia i paczki mikołajkowe to bardzo stara tradycja. Dzisiaj chyba wszystkie dzieci oczekują w tym okresie drobnych prezentów. Często są to zabawki, słodycze i gry, czyli wszystko to, co dzieci cieszy zdecydowanie najbardziej. Paczki dla przedszkolaków również wydają się już czymś oczywistym. Warto jednak zastanowić się nad tym, na jakich prezentach dzieci w tym wieku skorzystają najbardziej.
2. Krótka historia prezentów
Prezenty na świecie wręczane są z różnych okazji, a ogromną rolę odgrywają podarki świąteczne. Zwyczaj ten nie ogranicza się tylko do chrześcijaństwa – świąteczne prezenty funkcjonują dziś w chyba większości religii, choć oczywiście okazje do tego są różne. Wydaje się, że prezenty wręczane z okazji świąt są zwyczajem ponadczasowym i niezwiązanym żadną konkretną kulturą, ani religią i wywodzi się od tradycji ofiarowywania podarków ludziom z okazji wchodzenia w kolejne etapy życia. Na terenach Polski bożonarodzeniowe prezenty upowszechniły się dopiero pod koniec dziewiętnastego stulecia, aczkolwiek wśród wyższych warstw społecznych podobne zwyczaje funkcjonowały znacznie wcześniej.
3. Kto, gdzie i kiedy wręcza prezenty?
Bardzo ciekawe są natomiast różnorodne zwyczaje, które wiążą się na całym świecie z okresem świątecznym. Zdecydowanie najstarsza jest tradycja wręczania dzieciom prezentów w wigilię Świętego Mikołaja. Dawniej święto to miało o wiele większe znaczenie, dzisiaj już niemal zapomniane. Paczka na Mikołaja była przynoszona przez samego Świętego. W przypadku Bożego Narodzenia różnorodność postaci przynoszących podarki jest o wiele większa. W naszym kraju, w zależności od regionu jest to Mikołaj (dzisiaj częściej rozumiany, jako mitologiczna postać, niż jako faktyczny święty), Dzieciątko Jezus, Gwiazdka, albo Gwiazdor. We Włoszech tę funkcję pełni czarownica Befana. W Hiszpanii dzieci dostają drobne prezenty (np. lizak albo bardzo mała zabawka) codziennie, przez cały adwent. W noc z piątego na szóstego stycznia większe podarki przynoszą im Trzej Królowie.
4. Paczki edukacyjne zamiast słodyczy
Utarło się, że w świątecznych i mikołajkowych paczkach znaleźć się muszą słodycze. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy faktycznie powinniśmy tę tradycję podtrzymywać. Współcześnie o wiele więcej niż dawniej wiemy o szkodliwości cukru dla organizmu dzieci, nie wspominając o chemicznych dodatkach, które dzisiaj masowo dodawane są do słodkości. Coraz częściej wybiera się na prezent rzeczy, które dzieciom mogą przynieść faktyczne korzyści. Obecnie popularne są wspierające rozwój dziecka edukacyjne puzzle i gry.
5. Produkty „Bajka” i "EduBo" a rozwój dziecka
Dzieci rozwijają się bardzo intensywnie w każdym okresie – od wczesnego dzieciństwa, aż do wieku nastoletniego. W każdym wieku jednak rozwijane są nieco inne umiejętności. Warto więc wybierając zabawki i gry edukacyjne dobrać je odpowiednio do potrzeb. Paczki Świąteczne i Mikołajkowe „Bajka” i "EduBo" to szeroki wybór puzzli i gier edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla przedszkolaków, dzięki którym dzieci w tym wieku będą mogły szybciej i skuteczniej rozwijać swoje zdolności poznawcze i językowe.
Źródła:
http://historyk.eu/wpis/historia-prezent%C3%B3w
https://www.academia.edu/35619942/Cu%C3%A1l_es_el_origen_de_las_tradiciones_navide%C3%B1as